Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
gastronomi, haberleri
 
Gastronomi turisti normal turiste göre daha fazla harcıyor
Gastronomi Turizmi Derneği ve Xsights Araştırma’nın 6 aylık çalışmasıyla ortaya çıkarılan “Gastronomi Turistlerine Yönelik Araştırma Sonuçları” düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Gastronomi turistleri ile normal turistler arasındaki farklılıkları ortaya koyan araştırmaya göre, gastronomi turistleri ortalama 945 doların 259 dolarını yeme içmeye harcıyor. Normal turistlerin ise 837 doların 171 dolarını harcıyor.
6 Aralık 2017 Çarşamba 16:17

 
“Urla Gastronomi Turizmi ile gelişiyor”
İzmir’in Urla İlçesi Belediye Başkanı Sibel Uyar, Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde düzenlenen Ulaslararası Kongre’de Urla’yı ve Gastronomi Turizm çalışmalarını anlattı. Uyar; kırsal kalkınmanın bir program dahilinde gerçekleştirildiğini belirtirken, “Sürdürülebilir Gastronomi Turizmi için tarımsal faaliyetlerimizi bir plan çerçevesinde yapıyoruz ve çeşitli destekleri üreticilerimize sunuyoruz. Bu sayede turizmimizi uzun süreye yaymaya başladık” dedi.
26 Kasım 2017 Pazar 12:11

 
Dünyaca ünlü şefler Gastronomi kongresinde
Bu yıl 11. kez gerçekleşecek olan Travel Turkey İzmir ile eş zamanlı yapılacak 3. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi, dünyaca ünlü şefleri fuarizmir’de ağırlayacak. İtalya’nın en önemli lezzet duraklarından, Slow Food ve Slow City akımının uluslararası merkezi olan Delice Network üye kenti Torino da misafir kent olarak kongrede yerini alacak.
24 Kasım 2017 Cuma 09:24

 
Tarsus Mutfağı Dünya’ya açılıyor
Son günlerde esrarengiz kazıyla yerli ve yabancı medyanın dikkatini çeken Tarsus farklı bir heyecana daha ev sahipliği yapıyor. Adana ve Urfa kebabına rakip olarak Tarsus Kebabı oldukça iddialı... İslam inancı ve Hristiyanlık için önemli bir merkez olan Tarsus, turizmini çeşitlendirmek için mutfağını da görücüye çıkarıyor. 1.Tarsus Gastronomi ve Araştırma Günleri Kapılarını Türk ve Yabancı basının katılımlarıyla açtı.
5 Kasım 2017 Pazar 01:00

 
Türkiye'ye gelen turist yeme içmeye 150 dolar harcıyor
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Gastronomi Turizmi Raporu’na göre Türkiye’ye gelen yabancı turist yeme içme için kişi başına 157 dolar harcıyor. Dünyada yüksek katma değerli turizm alanları arasında yer alan gastronomi turizmi, İzmir için de altın değerinde fırsatlar sunuyor.
4 Kasım 2017 Cumartesi 12:08

 
Gastronomi, Ulusal Turizm Politikalarında yerini aldı
Türk mutfağını dünyaya tanıtmak amacıyla Gastronomi Turizmi Derneği’nin uzun süren çabaları sonucunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı’nın gastronomi turizmini sahiplenmesi akabinde 3’üncü Turizm Şurası Ankara’da gerçekleştiriliyor. Geleceğe yönelik ulusal bir turizm politikası oluşturmak amacıyla, 1-3 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Turizm Şurası’na katılım gösteren 8 Bakanlığın da gastronomi turizmini sahiplenmesiyle, gastronomi ulusal turizm politikalarında yerini alacak.
3 Kasım 2017 Cuma 01:00

 
Gastronomi artık bir turizm çeşidi
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gastronomi Turizmi Derneği’nin destekleri ile, gastronomiyi bir turizm çeşidi olarak kabul etti. Dernek, Bakanlığın 1-3 Kasım tarihleri arasında Ankara’da düzenleyeceği 3. Turizm Şûrası’na katılım gösterecek. Yapılacak toplantı ve iş birlikleri ile 2023 Türkiye Turizm Stratejisi hedefleri kapsamında, gastronomiyi içine alan bir yol haritası çizilecek.
19 Ekim 2017 Perşembe 00:00

 
Dünyanın Geleneksel Mutfakları İstanbul'da Buluşuyor
Dünya gastronomi başkenti olmaya aday İstanbul, 21 - 24 Eylül tarihlerinde Tarihi Yarımada’da düzenlenecek olan Gastronomist 2017’ye hazırlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önemli katkıları ve Fatih Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Gastronomist 2017’, tamamen geleneksel mutfak kültürleri üzerine gerçekleştirilecek olan Türkiye’deki ilk uluslararası organizasyon olması ile dikkat çekiyor.
20 Eylül 2017 Çarşamba 02:00

 
Gastronominin yıldız savaşları başlıyor
Son yıllardaki umut verici gelişmelerle dünya arenasının yükselen yıldızları arasına giren Türkiye gastronomisi sonunda Michelin, Zagat, Feinschmecker gibi prestijli gastronomik derecelendirme sistemleri ile kıyaslanan bir organizasyona kavuşuyor.
10 Temmuz 2017 Pazartesi 13:18

 
Gastronomi dünyasının yıldızları belirlenecek
Ülkemizin gastronomik haritasını çıkarmak, yaşatılan ve unutulmaya yüz tutmuş tatlarını saptamak, turizm çeşitlenmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) gücünü ülkemizin en saygın ve prestijli sivil toplum kuruluşlarından Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ile birleştirdi.
15 Mayıs 2017 Pazartesi 15:22

 
Türk mutfağı ihracatta aktif rol istiyor
Sultanahmet Köftecisi’nin 3. Nesil Patronu ve Gastronomi Uzmanı Mehmet Tezçakın : “2 trilyon dolarlık gastronomi pazarından yeterli pay alabilmemiz için yerel mutfakları, markaları ihraç emeliyiz.” dedi.
29 Mart 2017 Çarşamba 03:26

 
“Gastronominin Geleceğini Y Kuşağı Belirleyecek”
Gastronominin deneyim yaşatmak açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu anlatan Kubilay Özerkan, “Gastronomi yerelliğin, çok kültürlülüğün, otantikliğin, geleneğin, lezzetin, ürünün, deneyimin, teknolojinin, mevsimselliğin kesiştiği yerde duruyor ve bu haliyle de bize farklı bir deneyim yaratma konusunda sonsuz seçenekler sunuyor. Biz de Metro Toptancı Market olarak yaptığımız işi, müşterilerimizin bilgi, beceri ve fikirlerini, farklı deneyimler yaratmak üzere bir araya getirmesine yardımcı olan bir iş ortaklığı olarak tanımlıyoruz.” dedi.
7 Aralık 2016 Çarşamba 03:48

 
Lezzetçiler “Türkiye’nin Tadı” projesinde birleşin!
Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) le İstanbul Bilgi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu işbirliğinde düzenlenen “Turizmin Sigortası: Gastronomi Paneli”nden “Tasting Spain” projesinin Türkiye’ye uyarlanması sonucu çıktı.
6 Kasım 2016 Pazar 15:01

 
“Turizmin Sigortası: Gastronomi”
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, alanında uzman isimlerin katılımlarıyla “Turizmin Sigortası: Gastronomi” paneli düzenlendi. Panelde, Türkiye’deki gastronomi turizmi potansiyelinin önemi ve bu potansiyelin yerli ve yabancı pazarlarla buluşturulmasının yolları tartışıldı
3 Kasım 2016 Perşembe 16:07

 
Genç Şefler Gastronominin başkentinde buluştu
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Toplumsal Duyarlılık Projesi işbirliği ile “Geleneksel Genç Şefler Yemek Yarışması Etkinliği” yapıldı.
1 Mayıs 2016 Pazar 00:10

 
Gaziantep mutfağı UNESCO başarısını kutladı
UNESCO tarafından 33 ülkeden 47 şehrin içinde yer aldığı “Dünya Yaratıcı Şehirler Ağı”na gastronomi kategorisinde dahil edilen Gaziantep’in başarısı, İstanbul Çırağan Kempinski’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve UNESCO temsilcisi Timothy Curtis’in katıldıkları özel bir protokol yemeği ile kutlandı.
22 Şubat 2016 Pazartesi 00:45

 
Gaziantep'e “2015 Yılı Ulusal Destinasyonu” ödülü
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen ve Avrupa Komisyonunca geliştirilen Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi (EDEN) kapsamında teması “Yerel Gastronomi ve Turizm” olarak belirlenen yarışmada “2015 Yılı Ulusal Destinasyonu” seçilen Gaziantep, ödülünü aldı.
24 Aralık 2015 Perşembe 00:36

 
Yaz turizmine kış dopingi
Aydın'ın Kuşadası ilçesinde düzenlenecek olan Ege Bölgesi Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı (Aegean Hosttech Fair Platform), Rusya kriziyle tehlike sinyalleri veren turizmde yeni rota belirlenecek. Aynı zamanda Ege’nin gurme haritası ilk kez açıklanacak.
23 Aralık 2015 Çarşamba 05:29

 
Gaziantep ''Dünya Gastronomi'' şehri oldu
Gaziantep, gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağına" girdi. UNESCO, 33 ülkeden 47 kenti "Yaratıcı Şehirler Ağına" aldı.
13 Aralık 2015 Pazar 01:14

 
İzmir ve Ege Gastronomi Turizminde de öne çıkmalı
Dünya Gurme Şehirler Birliği üyesi İzmir'in lezzetleri, Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi'nde masaya yatırıldı. Fuar İzmir'deki kongre, renkli görüntülere sahne oldu. Dünya Gurme Şehirler Birliği Başkanı Jean Michel Daclin, İzmir'deki çok zengin mutfak potansiyelinin şehrin tanıtımında mutlaka kullanılması gerektiğini söyledi. Başkan Kocaoğlu ise kongrenin İzmir'deki gastronomi kültürüne çok büyük katkı sağlayacağını ifade etti.
11 Aralık 2015 Cuma 10:52

 
Rusya'daki kayıplarımızı ABD, Uzak Doğu ve Asya’da arayalım
Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, Rusya ile yaşanan krizin Türk Turizm anlayışını yeni bir boyuta taşımak için fırsata dönüşmesi gerektiğini belirterek, ''Rusya pazarında kaybettiklerimizi Amerika, Uzak Doğu ve Asya’da arayalım'' dedi.
1 Aralık 2015 Salı 11:31

 
Dünya gastronomisinin yeni destinasyon adayı İstanbul
Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Gastromasa Konferansı, dünyanın en önemli şeflerini, trend avcılarını ve yemek yazarlarını İstanbul’da bir araya getirdi. Türk mutfağı araştırmacısı Vedat Başaran’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde ise Türkiye’nin önemli yerli ve yabancı yatırımcıları, “İstanbul, dünya gastronomisinin yeni destinasyonu olacak mı?” sorusunun cevabını aradılar.
17 Kasım 2015 Salı 00:00

 
TÜRSAB ve TURYİD Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı
Türkiye'nin lezzet turizmi potansiyelini açığa çıkarmayı hedefleyen TURYİD ve TÜRSAB protokol imzaladı.
20 Ekim 2015 Salı 20:16

 
Türk Mutfağı Dünyaya Açılıyor
Gastronomi turizmi alanında Türkiye’nin en önemli kurumları TURYİD ve TÜRSAB işbirliği protokolü imzalayacak.
14 Ekim 2015 Çarşamba 09:27

 
Gastronomi Sektörünün Kalbi Zomato Zirvesi'nde Atacak
Türkiye’de 13 şehirde 40 binin üzerinde restoran hakkında detaylı bilgi sunan, 22 ülkede faaliyet gösteren, restoran arama ve keşif platformu Zomato, düzenlediği zirve ile yeme-içme sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getiriyor. 15 Eylül, Salı günü gerçekleşecek Zomato Restoran Zirvesi 2015’te; deneyimli restoran yöneticileri, üst düzey pazarlama profesyonelleri, dünya çapında şefler ve fenomen blogger’lar konuşmacı olarak yer alacak.
11 Eylül 2015 Cuma 10:58

 
Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi İzmir'de yapılacak
Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı kapsamında bu yıl ilk kez uluslararası bir kongre organize edilecek. Gastronomi konusunda dünyanın önde gelen 24 kentin oluşturduğu Dünya Gurme Şehirler Ağı’nın (Reseau Delice) üyesi olan İzmir, Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’ne ev sahipliği yapacak.
4 Temmuz 2015 Cumartesi 00:30

 
Üniversitelerin Turizm ve Gastronomi kulüpleri bir araya geldi
Üniversitelerin Turizm ve Gastronomi kulüpleri ilk kez Özyeğin Üniversitesi’nde bir araya geldi.
30 Nisan 2015 Perşembe 00:21

 
Tire’de ‘’Gastronomi Turizmi’’ atağı
İzmir’in Tire İlçesinde Tarihi Bedesten Gastronomi Merkezi olarak tasarlanacak, Ali Efe Hanı, Gülcüoğlu Çiftliği ve Pazar Binası’nın değerini öne çıkaran tasarımlar yapılacak.
31 Mart 2015 Salı 00:17

 
ETİK’ten İzmir için üçlü tanıtım atağı
İzmir turizmin ülke turizm pastasından daha fazla pay alması için tanıtım atağına kalkmasını her platformda dile getiren Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), komşu ülke Yunanistan’ın turizm elçiliğini yapan Maria Ekmekçioğlu’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı Atina Müşavirliği’yle üçlü tanıtım atağına kalktı.
30 Mart 2015 Pazartesi 11:35

 
Göçhan: “Çukurova gastronomi turlarının merkezi oldu”
Deneyimli turizmci CHP Adana Milletvekili Kontenjan Aday Adayı Nesrin Göçhan, Çukurova’nın gastronomi turlarının merkezi olduğunu bildirdi.
25 Mart 2015 Çarşamba 17:41

 
Demirer, ''Gastronomi turiziminin önemi artacak''
TURYİD Yönetim Kurulu, Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri ile ilk toplantısını Sunset Restaurant’da gerçekleştirdi.TURYİD Başkanı Kaya Demirer, 2015 yılında Gastronomi Turizimin öneminin artacağını ve önümüzdeki yıllarda “herşey dahil” paketinden Türkiye turizminin uzaklaşacağına inandığını belirtti.
14 Mart 2015 Cumartesi 00:14

 
Yasaklar Gastronomi eğitiminin kalitesini engelliyor
Gastronomi Eğitimi Arama Konferansı, Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansları dizisi kapsamında 26-27 Şubat 2015 tarihlerinde Antalya Expo Center’da düzenlendi. Konferans, TUYED Ar-Ge Üyesi ve Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi Editörü Prof. Dr. Nazmi Kozak ile Türkiye Aşçılar Federasyonu’nun (TAFED) işbirliğiyle düzenlendi.
3 Mart 2015 Salı 00:00

 
Türkiye’ye gelen turist boğazına 157 dolar harcıyor
TÜRSAB Gastronomi Turizmi Raporu, Türkiye’ye gelen turistin yanı sıra yurt dışına giden Türklerin yeme içme için yaptıkları harcamayı gözler önüne seriyor.
1 Mart 2015 Pazar 00:06

 
Gastronominin nabzı Alanya’da atıyor
Dünyaca ünlü aşçıların ve şef jüri üyelerinin katıldığı uluslararası yemek yarışması Alanya’da başladı.
25 Ekim 2014 Cumartesi 00:00

 
Dünya turizm gelirinin yüzde 30’u gastronomiden sağlanıyor
Ülkemizdeki yerli ve yabancı ünlü şefler,Kastamonu’da yöresel yemeklerin yapıldığı tesislerde mutfaklara girip, tesislerin aşçılarıyla birlikte yöresel lezzetleri pişirerek, ardından eşsiz lezzetleri tatma fırsatı buldu.
25 Mart 2014 Salı 00:01

 
Lezzet Haftası Gastronomi dünyasının ünlülerini ağırladı‏
Le Cordon Bleu İstanbul ve Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleşen Lezzet Haftası Gastronomi dünyasının ünlülerini ağırladı.
7 Kasım 2013 Perşembe 11:16

 
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
116.593
USD ALIŞ
3.8000
USD SATIŞ
3.8250
EURO ALIŞ
4.6440
EURO SATIŞ
4.6740
POUND ALIŞ
5.2240
POUND SATIŞ
5.3000
ALTIN ALIŞ
163.3800
ALTIN SATIŞ
164.2500
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur