Tur operatörleri boşluğu doldurmak için kapasite artıracaktır

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflasıyla sektörde oluşan boşluğu doldurmak için diğer tur operatörlerinin kapasite artıracaklarını söyledi.


Tur operatörleri boşluğu doldurmak için kapasite artıracaktır

Bağlıkaya, açıklamasında, iflas eden Thomas Cook’un sektördeki etkisinin 3-4 yıl içerisinde ancak kapatılabileceğini ifade etti.

Sektörde oluşan boşluğu doldurabilmek adına diğer tur operatörlerinin  ellerinden geleni yapacağına inandığını ifade eden Bağlıkaya,  "Tur operatörleri doğan boşluğu doldurmak için kapasite artıracaktır, o ürünlerin aynılarını tüketicilere sunmaya çalışacaklardır’’ dedi.

Diğer ülkelerde sigorta sistemlerinin olduğunu ve bu tür durumlarda yolcularını alıyorlar, götürdüklerini anlatan Bağlıkaya,Kültür ve Turizm Bakanlığı ile hazırladıkları yasa tasarısında da aynısının olduğunu ve yasanın çıkmasını beklediklerini bildirdi.

Bağlıkaya, yurt dışında tur operatörlüğü yapan firmaların Türkiye'de sorumlu bir firma olmadan iş yapamamaları gerektiğini ifade ederek, ‘100 milyonlarca dolarlık ve avroluk alacaklar var, karşıda firma yok.  Bu firma nerede? Dünyanın herhangi bir yerinde kurulmuş. Bu böyle olmaz. Sektör zaten 2016-2017'de zor dönemden geçti. Tedbirlerimizi almalı ve gerekli yasal düzenlemeleri buna göre yapmalıyız’’ diye konuştu.