Hem turizm hem de spor kazanacak

Turizmin göz bebeği Alanya Bisiklet, Triatlon, Paralimpik Oyunlarının organizasyonundan sonra bu kez dünya çapında bir şampiyonaya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Dünya Kulüpler Plaj Futbolu Şampiyonası “World Winners Cup” 21-27 Ekim tarihlerinde 20 Erkek 5 Kadın takımının iştirakiyle başlayacak.


Hem turizm hem de spor kazanacak

BSWW’nin gözetiminde (BeachsoccerWorldwide)  gerçekleşecek ve 3 yıllığına Alanya’nın ev sahipliği yapacağı turnuvaya Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel büyük destek vererek şampiyonanın burada gerçekleşmesine önderlik yaptı.

ALANYA BELEDİYE BAŞKANI YÜCEL 

Adem Murat Yücel “Plaj Futbolu dünya da hızla yükselen çok önemli bir organizasyon haline geldi. 25 takımı bir hafta boyunca burada ağırlayıp konukseverliğimizi ortaya koyacağız. Bir başka önemli konu Alanya gibi turizmde ön plana çıkmış bir kentimizi dünyaya daha iyi tanıtma fırsatı bulacağız. Bu bakımdan bu organizasyona sadece plaj futbolu şampiyonası olarak bakmamalıyız. Alanya otellerinin  Ekim ayında yabancı konuklarıyla dolup taşması da bize ayrı güç vermektedir. Nitekim bu şampiyona yabancı konuklarımızın turnuvayı izleyerek sahaya gelmeleri de bizi ayrıca memnun edecektir. 2000 kişilik sahamızın yerli ve yabancı konuklarla  dolmasını bekliyoruz. Şimdiden turnuvaya katılacak tüm takımlara başarılar diliyorum” dedi.

İŞTE KATILACAK ÜLKELER

Alanya’daki organizasyona Japonya, Çin, Tayland, İran, Irak, Kuveyt, Lübnan, Rusya, ABD, Brezilya, Nijerya, Fas, Almanya, İspanya, Yunanistan, Belçika, Danimarka, Estonya, İtalya, Polonya, Ukrayna ile birlikte Türkiye’den kulüp takımları iştirak edecek.  Turnuvanın hedefi bir dahaki sene yapılacak organizasyona kulüp sayısını 50 ve üzerine çıkartmak olduğu ayrıca belirtildi.

ŞAMPİYONANIN KURA ÇEKİMİ GERÇEKLEŞTİ

21-27 Ekim Tarihlerinde Alanya’da gerçekleşecek Dünya Kulüpler Plaj Şampiyonası (World Winners Cup) kura çekimi de bugün gerçekleşti.

Kura çekimi bizzat BSWW adına organizasyon direktörü InakiUribari ile organizasyonun ikinci Başkanı GabinoRenales’in gözetimin de yapıldı.  Turnuva statüsüne grupların 1 ve 2. ‘leri bir üst gruba yükselecek ve ardından kıyasıya bir mücadele devam edecek.  Dereceye girecek takımlara bir ilk olarak 40.000 EURO para ödülü dağıtılacak.

BeachsoccerWorldwideDeputy – VicePresidents (BSWW) İkinci Başkanı  GabinoRenales Şampiyona ile ilgili olarak şu görüşleri paylaştı;

“Bizim için çok önemli ve yeni bir organizasyon. Dünyanın dört bir tarafından en iyi kulüplerin katılım sağlayacağı bu turnuva.  Bu nedenle Alanya dünyaya açılan kapımız olacak. Öncelikle ilk hedefimiz turnuvayı daha da genişleterek her yere yaymak. Amacımız, dünyanın her bir tarafına Türkiye ve Alanya’nın misafirperverliğini, güzelliğini göstererek bu organizasyonu en üst seviyeye taşımaktır. Turnuvada boy gösterecek şampiyon takımların oyuncuları plaj futbolunda yıldızlaşmış dünya çapındaki isimler. Burada önemli noktalardan bir tanesi de kadın futbol takımlarının da mücadele edecek olmasıdır.  Çünkü kadın futbol takımlarının da plaj futbolunda eşit şartlarda ve eşit kurallarda mücadele etme şansını vermemiz gerektiğine inananlardanız.

20 Farklı ülkeden 20 Erkek 5 Kadın takımının katılım sağlayacağı bu organizasyonun bu kadar geniş bir coğrafyada takip edilecek olması da Türkiye ve Alanya adına iyi bir tanıtım olacaktır.  Alanya bu noktada farklı kültürlerin ve ülkelerin birleşme noktası olacaktır. Turnuvanın kültürel etkileşim ve sportif faaliyetlerin bir köprüsü olacağına da  inanıyoruz.

Organizasyonun BeachsoccerWorldwide (BSWW) adına direktörlüğünü yapacak InakiUribarri, turnuva ile ilgili görüşlerini şu şekilde ifade etti.

“Her geçen sene plaj futbolu çok daha hızlı ve geniş bir şekilde büyüyor. Takım, federasyon, medya olarak en önemlisi de taraftar olarak çok daha geniş kitlelere hızla ulaşılabiliyor. Mesela Yaz Olimpiyatları ve Avrupa Olimpiyatları gibi resmi ve önemli organizasyonlarda da Plaj Futbolu branşlaşarak katılım sağlamaya başlamıştır. Büyümenin diğer bir noktası da beş yıl önce bir tane olan Kadın Futbol Organizasyon sayısı bugün 10’dan fazla hale gelmiştir. Bu sebeple hızla büyüyen bu oyuna Alanya’nın ev sahipliği yapacak olması ülke adına  son derece büyük bir ivme kaydedecektir.