Geçen yıl 42 uçağa lazer tacizi

SHGM, geçen yıl 42 uçağa lazer tacizi yapıldığını açıkladı. Para cezası 17 bin 161 liraya yükseltilmesine karşın geçen yıl lazer tacizi olayları yüzde 89,91 oranında arttı.


Geçen yıl 42 uçağa lazer tacizi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM),  “Uçaklara Lazer İşaretçilerin Tutulması” konulu Hava Seyrüsefer Emniyet Bülteni hazırladı. 

Bültenin, eçuş emniyetinin muhafazasını teminen uçaklara lazer işaretçilerinin tutulması durumunda olası etkiler, yapılması gereken eylemler ve ülkemizdeki yasal düzenlemeler hakkında bilgi verilmesi ile emniyet tehlikeleri hakkında farkındalığı sağlamak amacıyla hazırlandığı belirtildi.

Son yıllarda lazer gösterileri gibi meşru amaçlar için açık havada lazer kullanımında bir artış olduğu belirtilen açıklamada, ''Ancak endişe verici bir şekilde, uçuşlar için kritik safha olan iniş, yaklaşma veya kalkış aşamasında uçaklara lazer işaretçilerin kasıtlı tutulmasında da bir artış olmuştur. Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL) Gönüllü Hava Trafik Hizmetleri (ATM) Olay Raporlama (EVAIR) sistemi aracılığıyla toplanan verilerde bu tehdidin Avrupa çapında genişlediğini ve yayıldığını göstermektedir'' denildi.

Açıklamada, ülkemizde de 2018 yılında uçaklara yönelik 22 lazer işaretçilerinin tutulması olayı raporlanmışken, 2019 yılında olaylarda %89,91’lik bir artışla 42 olayın raporlandığı kaydedildi.

Uçaklara lazer tutanlara verilen ceza 2020 yılı için 17 bin 161 liraya yükseltilmişti.

Emniyet Bülteni için tıklayınız