Acentalara teşvik ve yardımların daha çok artması lazım

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) Başkanı FirüzBağlıkaya, gazetecilerle sanal ortamda gerçekleştirilen basın toplantısında sektörün beklentileri, hedefleri ve ‘yeni normal’ dönemi adlandırılan salgın sonrasında turizmin nasıl şekilleneceğine ilişkin soruları yanıtladı.


Acentalara teşvik ve yardımların daha çok artması lazım

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) Başkanı FirüzBağlıkaya, gazetecilerle sanal ortamda gerçekleştirilen basın toplantısında sektörün beklentileri, hedefleri ve ‘yeni normal’ dönemi adlandırılan salgın sonrasında turizmin nasıl şekilleneceğine ilişkin soruları yanıtladı. Bağlıkaya'nın sorulara yanıtları şöyle:

İç Pazar talep beklentisi

''İç pazarda dış pazardaki kadar büyük bir kayıp olmaz. İç pazarda insanlar ağırlıklı olarak hazirandan itibaren seyahat ediyordu. Önlemler tatmin edici olur, vatandaş buna ikna olursa yüzde 30-40 kayıpla geriye dönüş olur.

İşin piskolojisi var- gerçekten tatile ihtiyaç var – bir kısım otellere bir kısım eş dost akraba ziyaretlerine gider – haziran 20’si gibi göreceğiz iç pazara ilişkin fotoyu.

Önlemler bir mliyet getirecek ve bu de müşteriye yansıyacak?

Orta koltuk boş kalsın kısmını hava yolu kabul etmedi.  Uçaklarda yolcu kısıtlaması olmayacak gibi görülüyor şimdilik. Uçaktan bir fark gelmesi söz konusu olmaz tatilciye – otellerde ise belli bir kısım açılacak – yarı yarıya açılmalar, belirli blokları hizmete alma gibi durum olacak. Dolayısıyla personel de buna göre planlanacak – tatilcilere önemli bir fark geleceğini düşünmüyorum. Tatilini erken alanlar iptal etmedilerse aynı şartlarda gideceklerdir tatile. Turizm hareketinin başlaması için uğraşıyor tüm sektör. Bböyle bir dönemde bir de fiyatlarla uğraştırmak istemiyoruz vatandaşları... Kimse 2020’de bu yaraları sarmak için fiyat yükseltmeye gitmez ancak 2021’de böyle bir durum olabilir.

Eskiye oranla iptal hızı durmuş vaziyette, rezervasyonlarda da yavaş yavaş hareketlenmeler var.  Dünya genelinde  sektörde yüzde 60-70 azalma ön görülüyor. İinsanlar seyehat arzularını kendi ülkelerinde tatil yaparak giderecekler. Önemli bir süre yurt dışı seyehatlerinde bir hareket beklemiyoruz. Özellikle kıtalararası uçuşlarda önemli bir daralma var. Son 3-4 aydır hareket yok.

Döviz girdisinden mahrum kalacağız

Bu sene önemli bir döviz girdisinden mahrum kalacağız. Kapasitelerde bir daralma olacak  otellerde. Bazı oteller açmayacak, yatak arzında daralma olacak. Müşteri talebi artacaksa da sıfır noktasında olduğumuz için artışta çok büyük bir durum olmaz. Otel fiyatlarında dengeyi kendileri koyuyor. Aylardır çalışmayan müesselerin fiyat düzenlemesine gitmesini fırsatçılık olarak değerlendiremeyiz. Sektörün büyük çoğunluğu kısa çalışma ödeneği ile maaş veriyor, en azından bu senenin zararını minumum hasarla atlatmak isteyecek.

Rus uçağı – darbe girişimi – 1 sene nefes aldık derken bu kez covid – sektör gerçekten borçla dönüyor.

Rusya pazarı

Ana pazar Rusya'dan  turist kabul etmemiz pek mümkün görünmüyor. Vaka sayısı çok yüksek. Her ülke birbirini yakından takip ediyor. Günlük vaka ,enfekte sayısı, vefat sayısı gibi sayıların üzerinden ülkeler birbiriyle temas içindeler ve buna göre hangi ülkelerin gelip gelmeyeceği durumu takip ediliyor.  Yurt dışından eylül ve ekimde, temmuz ve ağustosu iyi geçirirsek, eylüm ekimde ciddi bir patlama olabilir.

Bakanlık süreci doğru yürüttü mü?

Turizmden ilk bir iki a kimse bahsedemedi, çünkü can ortadaydı. İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi ülkeler de bizden farklı şeyler yapmadı. Turizm bakanlığımız da rakip ülkelerin turizm bakanlıkları da bu dönemi pasif geçirdiler çünkü insan sağlığı ortadaydı. Şimdi yavaş yavaş reklamlar başlıyor. Denizler dağlar kültür sanat çok güzel yerine hijyen sağlık ve güvenlik üzerine pazarlama strajileri gelişyor, rekabet de buna göre ilerliyor.  İnsanlar doğası güzel olana değil sağlık açısından en iyiye gidecekler. Biz de buna göre pazarlama stratejilerimizi geliştireceğiz. Tarihi varlıklar denizler pilajar hep 2. Sırada. Türkiye bugüne kadar yürttüğü süreçle oldukça avantajlı konumda.

Almanya bizi dışlarsa!

Almanya bizi dışarıda bırakıp 'şu şu ülklere seyahat edin' derse ve bunun içinde Türkiye olmazsa bunun tek gerekçesi ekonomi olur. Başka hiçbir konuda bize bir şey diyemezler.  Herkes Almanya'nın kapısın çalıyor bu nedenle Almanya o pazarı kendi içlerinde döndürecektirç Ben Almanya'nın bizi dışarıda bırakmacayağı kanaatindeyim.

Seyahat sayıları düştüğü zaman seyahat acentaları bekledikleri işi yapamayacaklar. Haziran 15’ine kadar izin aldık ofislerin açılmaması için. 31-12- 2020 ye kadar oteller de açılmak zorunda değil. Ayn durum seyahat acentaları için de uygulanacak düşüncesindeyim. Belirli bir bölümünün bu yıl açmayacaklarını, operasyon yapmayacaklarını düşünmüyorum.

Turizm eski parlak günlerine hemen geçer

Türkiye turizmi eski parlak günlerine  normalleşmeyle birlikte hemen geçer. Bizim geriye dönüş hızımız hep iyi olmuştur. Bu iş biter bitmez hemen Türkiye yine 2019’da bıraktığı yerden balşayacak ve yoluna emin adımlarla devam edecektir. Atılım yapabilmek için önemli adımları hayata geçirmek lazım,eskisi gibi hemen seyhat olmaz, valiz alıp tatile koşmak olmaz. Daralacak pazarda seyahat acentalarımızın olağan üstü çalışması lazım. Teşvik ve yardımların çok daha artması lazım, pazarlama desteği olmazsa olmazımız. Sadece kamuya bırakmak olmaz.  Pazarlama desteği yeterince verilmezse 2021’de kötü bir sürprizle karşılaşma ihtimalimiz de doğar.

İşe devam kredisi

Bağlıkaya,  işe devam kredisinden yararlanmak için yaklaşık 1000 seyahat acentasının başvurduğunu, bunlardan ancak 200'üne kredi kullandırıldığını ifade etti.