TÜRSAB plakaları yeni yılda elektronik çipli olacak

TÜRSAB plakaların yeni yılda elektronik çipli olacağını duyurdu.


TÜRSAB plakaları yeni yılda elektronik çipli olacak

TÜRSAB, 2020 araç plakaları hakkında duyuru yayımladı. Duyuruda,plakaların yeni yılda karekodlu ve elektronik çipli olacağı, yeni plaka birim fiyat ücretinin yıllık  KDV dahil 100 lira olacağı belirtildi. Duyuru şöyle:

Bilindiği üzere; 2019 yılı Ocak ayından itibaren TÜRSAB üye seyahat acentalarının, transfer ve tur araçlarında bulundurulması zorunlu olan TÜRSAB plakalarında denetim ve uygulama etkinliğini sağlamak maksadıyla karekod sistemine geçilmiş ve plakalar, üye seyahat acentalarımızın kullanımına sunulmuştur. 2020 yılı TÜRSAB plakalarında karekod uygulamasına ek olarak elektronik çip kontrol sistemi ile plakaların güvenilirliği ve denetimi desteklenmiştir. Bu kapsamda uygulamayla ilgili esaslar aşağıdaki gibidir:

 1. 2021 yılında plaka rengi neon turuncu olacaktır.
   
 2. 2021 yılında da plakalar karekodlu ve elektronik çipli olacaktır
   
 3. 2021 yılı itibariyle, 2020 yılında verilmiş olan bütün plakalar geçerliliğini yitirecektir. 2020 yılına ait plakaların 28.02.2021 tarihine kadar TÜRSAB Bölge Temsil Kurulları’na iade edilmesi, temiz çevreye katkı ve üyelerimizin haklarını zedeleyen plaka sahteciliğinin önüne geçilmesi bakımından faydalı olacaktır.
   
 4. Plaka talepleri seyahat acentalarının bağlı oldukları TÜRSAB Bölge Temsil Kurulu aracılığı ile yapılabilecek olup, plakaların üretim sürecinde ise talep eden seyahat  acentalarının faaliyetlerini sürdürebilmeleri için kısa süreli geçici yazı hazırlanacaktır.
   
 5. Plakalar, seyahat acentalarının talebi doğrultusunda bağlı bulunduğu Bölge Temsil Kurulu’na gönderilecektir.
   
 6. TÜRSAB tarafından verilecek olan plaka sayısının tespitinde ekte yer alan "Plaka Talep ve Taahhütnamesi"nde belirtilen belgeler esas alınacak olup, talebin büyüklüğüne göre yeni belge talep edilmesi hakkını TÜRSAB saklı tutar.
   
 7. Yeni plaka birim fiyat ücreti yıllık 100.00 TL’dir (KDV Dahil).

Tüm seyahat acentalarımızın 2021 yılı plakalarını zamanında temin edebilmek adına aşağıdaki belgelerle birlikte en kısa sürede başvuru yapmalarını rica ederiz:

- Plaka talep ve taahhütnamesi

- Seyahat acentası işletme belgesi fotokopisi,

- Talep edilen plaka adedi için yapılan toplam ödemeye ilişkin banka dekontu. (Açıklama kısmına kaç adet plaka için ödeme yapıldığı belirtilmelidir.)

- İmza Sirküleri,    

Ödemenin yapılabileceği hesap bilgisi:

Vakıfbank /Fulya Şubesi iban: TR73 0001 5001 5800 7307 4029 33

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ

Üyelerimizin bilgilerine sunarız.

 Plaka Talep ve Taahhütnamesi