Ersoy, ''İlk fırsatta Karabağ'ı ziyaret edeceğiz''

Türkiye ile Azerbaycan arasında ezelden gelen ortak tarihi ve kültürel mirasın olduğunu belirten Bakan Ersoy, ilk fırsatta Azerbaycan’ı ve Karabağ’ı ziyaret etmek istediklerini söyledi.


Ersoy, ''İlk fırsatta Karabağ'ı ziyaret edeceğiz''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, resmi temaslar dolayısıyla Türkiye’de bulunan Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov ile bir araya geldi.

Türkiye ile Azerbaycan arasında ilki gerçekleştirilen “Kültür Karma Komisyonu” toplantısı sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığında gerçekleştirilen görüşmenin ardından iki Bakan ülkeler arasında hazırlanan protokollerin imza törenine katıldı.

Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov’un göreve gelmesinin ardından ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirdiğini ifade eden Bakan Ersoy, konuk Bakana teşekkür etti ve Ermenistan savaşında şehit olan Azerbaycan askerlerine Allah’tan rahmet diledi. 

Karabağ’ın işgalden kurtarılmış olmasının en büyük tesellileri olduğunu söyleyen Bakan Ersoy, Azerbaycan’ın başarılı bir operasyon ile kendi göbek bağını kestiğini ifade etti.

Deneyimlerimizi Azerbaycanlı Kardeşlerimizle Paylaşacağız

 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye ile Azerbaycan 1. Kültür Karma Komisyonu toplantısı sonrasında imzalanan protokollerin bundan sonra ülkeler arasında yapılacak iş birliklerinin sonuçlanması açısından çok faydalı olduğunu dile getirdi.

TİKA ve YTB gibi kurumların çalışmalarının bundan sonra nasıl geliştirilerek artırılabileceği konularını komisyon toplantısında görüşme fırsatı bulduklarını belirten Bakan Ersoy, “İki kardeş ülkenin birbirine daha fazla kaynaşması, ortak projelerin daha iyi geliştirilmesi için birlikte hareket edeceğiz.” dedi.

Özellikle sinema konusunda iş birliğinin artırılması gerektiğini işaret eden Bakan Ersoy, şöyle devam etti: 

“Türkiye dünyada dizi film ihracatında ikinci sırada ve çok deneyimli. Ayrıca restorasyonlar konusunda da Türkiye, ulusal ve uluslararası düzeyde çok yoğun restorasyon çalışmaları yürüten bir ülke. Onlarla ilgili deneyimlerimizi de Azerbaycanlı kardeşlerimizle paylaşacağız ve onlara aktaracağız. İki tarafın kurumları birbirlerini ziyaret ederek bu deneyimlerin hem aktarılması hem geliştirilmesi konusunda gayret gösterecekler.”

Kardeşliğimizi Dünyaya Tek Dilden Duyuracağız

Türkiye ile Azerbaycan arasında vize muafiyeti uygulamasına da değinen Bakan Ersoy, bu uygulamanın ülkeler arasında ziyaretin artmasına çok faydalı olduğunu söyledi.

Bu uygulamayı bir adım daha ileriye taşıyarak kimlikle ziyaret aşamasına gelindiğini hatırlatan Bakan Ersoy, “Bundan sonra kültürel faaliyetlerimize yaptığımız yatırımlarla, bunları artırıp kardeşliğimizi bütün dünyaya tek dilden duyurmak istiyoruz.” dedi.

Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov ise yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için bu ziyaretin büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından Türkiye ve Azerbaycan 1. Kültür Karma Komisyonu toplantısının protokolleri iki ülkenin Bakanlık bürokratları tarafından imzalandı.