Turistler zorunlu karantinayı yatlarda geçirecek

Tayland'ı ziyaret eden aşılanmış turistler, ülkeye girişte zorunlu olan 2 haftalık karantina sürecini yatlarda kalarak geçirebilecek.


Turistler zorunlu karantinayı yatlarda geçirecek

Koronavirüs salgını nedeniyle turizm sektörü ağır darbe alan Tayland'da hükümet, turizm gelirini canlandırmak için mücadele ediyor.

Bu çerçevede yeni alınan bir kararla, Tayland'ı ziyaret eden aşılanmış  turistler, ülkeye girişte zorunlu olan 2 haftalık karantina sürecini yatlarda kalarak geçirebilecek.  

Hükümetten yapılan açıklamada, yat karantinası programıyla, negatif virüs testi ile gelen turistlerin tatillerini Phuket'te yatta veya küçük bir gemide yapabilecekleri belirtildi. Yolcuların, sıcaklık ve tansiyon gibi hayati belirtilerini izleyen ve ayrıca kullanıcının konumunu GPS aracılığıyla takip eden akıllı bir bileklik takacağı ifade edilen açıklamada,  cihazın denizde bile 10 km'lik bir yarıçap içinde bilgi iletebileceği kaydedildi.

Hükümet, bu yeni girişimle yat turizmi gelirinden 1.8 milyar baht (58 milyon dolar) elde etmeyi planlıyor.  

Ülkede Ocak ayında yapılan açıklamada, ziyaretçilerin karantina sürecini golf sahalarında geçirmelerine izin verileceği belirtilmişti.  

Geliri büyük ölçüde turizme dayalı Tayland'da, virüsün yayılmasını engellemek için geçen yıl Mart ayında ziyaretçilere yasak getirilmiş, daha sonra Ekim ayından itibaren sınırları yavaş yavaş açılmıştı. Popüler turizm ülkesi, salgından önce günde  40-50 bin turist çekerken , salgın sonrası bu rakamın günde yüzlere düştüğü kaydediliyor.

Turistlerin, Phuket, Krabi ve Chiang Mai gibi popüler turizm yerlerindeki otellerde karantina altında kalmalarının Nisan ya da Mayıs ayında başlaması bekleniyor. (ajansbizim)