AB'den Air France'ye yeşil ışık

Fransa Maliye Bakanı, zorlu ve çetin görüşmeler sonunda sağlanan anlaşma uyarınca Fransa Devletinin 4 milyar dolar malî destek vereceğini bildirdi.


AB'den Air France'ye yeşil ışık

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Air France’a destek verilmesi konusunda Brüksel ile anlaşmaya varıldığını açıkladı.

France Inter televizyonuna açıklamalarda bulunan Le Maire, Air France’ın devlet yardımından yararlanabilmesi için rekabet koşulları uyarınca Paris’teki Orly Havaalanı'nda sahip olduğu 18 iniş-kalkış hakkından (slot) vazgeçeceğini bildirdi.  

Devlet, bunun karşılığında, Air France’ın 3 milyar avroluk borcunu öz kaynağa dönüştürecek ve ek 1 milyar avro vererek şirketin sermayesini yükseltecek. Le Maire’in verdiği bilgiye göre, devlet böylece Şirketin yaklaşık yüzde 30’una sahip olacak ve Air France’ın en büyük hissedarı olacak.

“Bu, Air France ve Fransız halkı için iyi bir haberdir” diyen Le Maire, Avrupa Komisyonu ile yapılan görüşmelerin “uzun ve zor” olduğunu ve vazgeçilmesi başta istenen 24 iniş-kalkış hakkının aşırı bir istek olduğunu söyledi.

Bruno Le Maire, “18 iniş-kalkış hakkı, Air France’ın Orly’de sahip olduğu slotların yüzde 4’üne karşılık geliyor, dolayısıyla makuldür” dedi.

Fransa Maliye Bakanı, Air France’ın da kâr eden bir firma olması gerektiğini belirterek, “Devlet, bu kadar önemli malî desteği, Air France’dan karşılık beklemeden vermez. Uygun önlemleri alacak olan şirketin yönetimidir” diye konuştu.

Air France’ın ötesinde Fransa-Hollanda ortaklığı olan Air France-KLM grubu da sıkıntılı. Havacılık sektörü henüz yeni yeni faaliyete geçerken Fransa-Hollanda grubu, 2021’in ilk çeyreğinde 1,3 milyar avro işletme zararı öngörüyor.

Air France-KLM grubunun Genel Müdürü Benjamin Smith, “Bu ilk yeniden sermayelendirme önlemleri, bu olağanüstü zor dönemde grubumuz için önemli bir aşama teşkil ediyor” dedi. 

Yazılı bir açıklama yapan Smith, “Bu önlemler, dünya çapında aşılama kampanyaları ilerledikçe sınırların yeniden açılmasıyla toparlanma sürecine girildiğinde Air France-KLM’ye daha ileri gitmek için büyük bir istikrar sağlayacaktır” diye ekledi.

Air France-KLM grubu, Hollanda devletinin de, KLM fonlarının takviye edilmesi önlemleri alınması amacıyla Avrupa Komisyonu ile görüşmeleri sürdürdüğüne dikkat çekti. (ajansbizim)