Avrupa pazarında ciddi rezervasyon düşüşü var

Novanta Touristic Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Tevfik Şahin, son dönemde Türkiye'de pandeminin artması üzerine Avrupa pazarında ciddi rezervasyon düşüşü olduğunu, çok az rezervasyon akışı yaşandığını söyledi.


Avrupa pazarında ciddi rezervasyon düşüşü var

Tevfik Şahin, Turizmdays.com'a yaptığı açıklamada, dünyada yaşanan pandemi döneminde turizm sektörünün büyük yara aldığına dikkat çekerek, ''Bu yılın daha iyi geçeceğini umut ediyoruz. Son dönemde pandeminin artması nedeniyle Avrupa pazarında ciddi rezervasyon düşüşü var. Çok az rezervasyon akışı oluyor. Ancak bu eksikliği telafi edeceğimizi umut ediyoruz. Şu anda gelen rezervasyonlar ağırlıklı olarak Ağustos, Eylül ve Ekim aylarına yönelik. Yakın tarihlerle ilgili hiç bir öngörü yok. Müthiş bir belirsizlik var. Haziran ayında turizmin başlamasını bekliyoruz. Buradaki en önemli olay Avrupada'ki adaptasyon sürecidir. Çünkü insanlar aylardır dışarı çıkamıyorlar. İnsanlar gezecekler, işyerlerine, okullarına gidecekler. İlişkilerini yeniden düzenleyecekler. Sonra Haziran ayından sonrası için daha sağlıklı bir  rezervasyon akışını bekliyoruz'' dedi. 

Romanya'dan ilk yılda 16 bin turist

Roman acente ve gazetecileri şu anda Türkiye'de ağırladıklarını ifade eden Şahin, şunları söyledi:

''İlk info grubunu oluşturan 180 acenteci ve gazeteciyi Antalya'da ağırladık. Romanya'yı Rusya gibi düşünmek lazım. Rusya'dan turistler şu anda kış dahil gelmeye devam ediyorlar. Romanya'dan da akış olacaktır. Novanta'nın Romanya'daki tur operatörü Soley'in bu yıl Türkiye'deki ilk yılı. Buna rağmen rezervasyon akışı gayet iyi. Romanya'dan ilk uçuşlarımız 26 Mayısta başlıyor.  Haziran ayından itibaren Romanya pazarında hareket olacaktır. Hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz. Romanya'dan ana arter Bükreş olmak üzere 6 havaalanından direkt Antalya'ya uçuş olacak. Haziran ayından itibaren biri full chareter olmak üzere haftada 6 uçuşumuz olacak. Bu yıl dünyadaki gidişata göre Romanya'da 16 bine yakın pax yakalayabiliriz. Eğer pazar açılırsa bunun daha da üzerine çıkabiliriz. Aynı şey Avrupa pazarında da geçerli yeter ki talep olsun. Talep olursa Almanya başta olmak üzere diğer ülkelerdeki partnerlerimiz gerekeni yapacaklardır. 2021 yılı rakamları 2020'den daha iyi olacaktır ama 2019 yılı rakamlarına ulaşmamız biraz zor gözüküyor.''

2019 yılı rakamlarının yarısını yakalamak başarı olur 

''Novanta Touristic olarak Almanya, İsviçre, Hollanda, Solavakya, Kısmen İngiltere ve bu yıl bir de Romanya pazarlarında varız'' diyen Tevfik  Şahin, şöyle konuştu: 

''Novanta Touristic olarak 2019 yılında 300 bin paxı yakaladık. Bu yıl bu rakamın yarısını yakalarsak başarı sayılır. Ancak sektörde insanların davranış biçimlerini çok fazla ön göremeyiz. Herkes bir patlama bekliyor.  Bu tamamen dünyadaki gelişmelere ve aşılama sürecine bağlı. Ancak dünyada ve Almanya'da aşılama süreci çok yavaş ilerliyor. Avrupada aşı pasaportu olayı var. Aşı olanların Türkiye'ye gelmelerine izin verilecek. Ama bizim en büyük beklentimiz Avrupa'da yaşayan Türkler ve Türk kökenli yabancıların Türkiye'ye gelişleridir. Bazı otellerin Almanya pazarındaki rezervasyonları Ağustos, Eylül ve Ekim ayları için iyi bir noktaya gelmek üzere. Bu sevindirici bir gelişme. Bu da sezonun Kasım ayı sonuna hatta Aralık ayına kadar uzayabileceğini gösteriyor. Bu da bu kışın turizm açısından iyi olacağını da öngörmemize yardımcı oluyor. Kış sayılarımız oldukça düşük ama kış turizmini Türkiye'ye kazandırmamız gerekiyor. Spor, tenis ve golf grupları ile bunu canlandırabiliriz. Bazı otellerimizi taktirle karşılamamız gerekiyor. Pandemi döneminde futbol, tenis gibi spor gruplarını getiriyorlar. Otellerine yaptıkları yatırımlardan dolayı kutluyorum''

İç pazar Türkiye'de tatili düşünüyor 

İç pazar müşterisinin bu yıl Avrupa tatilini düşünmediğini vurgulayan Şahin, ''Antalya'daki oteller sezonun gidişatına göre açılıyor. Yaz aylarında hemen hemen hepsi açılacaktır. Bir de bizim iç pazarımız var. iç pazar sayıları gayet iyi gidiyor. Geçen yıldan daha yüksek. Oteller en azından iç pazar potansiyelinden faydalanacaktır. Çünkü iç pazar müşterisi şu anda İspanya, İtalya, fransa gibi ülkelere gidemiyorlar. Türkiye'de tatil yapacaklar'' diye konuştu. 

Tevfik Şahin, ''Bu yıl sezon geç başlayacak geç bitecek. Sezon dünyada herhangi bir olay olmadığı sürece Aralık ayına kadar  uzayacaktır. Kış turizmi de daha iyi olacaktır. Ancak bu yurt dışında Türkiye'nin güvenli ülke olduğunu reklamlarla, tanıtımlarla anlatmaktan geçiyor'' diye sözlerini tamamladı..