AB'de aşı pasaportu başlayacak mı?

Bulgaristan Devlet Sağlık Müfettişliği Başkanı Doç. Dr. Angel Kunçev, Bulgaristan’ın ülkeye girişleri kolaylaştırdığını belirterek, bunun tüm Avrupa Birliği (AB) ülkeleri için geçerli olmasının beklendiğini kaydetti.


AB'de aşı pasaportu başlayacak mı?

Kunçev, Covid-19 negatif PCR test sonucu belgesi, aşı sertifikası veya son 6 ayda hastalığı geçirdiğini gösteren bir belge olmak üzere üç tür belgeye sahip kişilerin Bulgaristan'a giriş yapma imkanına sahip alacaklarını ifade etti.

Bulgaristan'ın yaz turizm sezonu öncesinde turist kapma yarışına girdiği ülkelerin şimdiden benzer kararlar aldığını, örnek olarak Hırvatistan ve Yunanistan'ı gösteren Doç. Kunçev, ''Pratikte bu tür bir karar, gelecekte Avrupa için bir çözüm olacak. Bunu paydaşlar olarak bizler daha erken uygulamaya koyuyoruz. Dijital aşı pasaportu uygulamasının Haziranda tüm AB ülkelerinde başlaması bekleniyor'' dedi.

Kunçev, Bulgaristan'da yaklaşan turizm sezonunu desteklemek için önlemler alındığını da belirterek, ülkelerin daha iyi ve daha güvenli koşullar sunmak için rekabet ettiklerini ve  sektörde aşı olmak isteyenler için aşılama yapılacağını kaydetti. (ajansbizim)