Bakan Ersoy, halkımızdan ve turizmcilerden özür dilemeli

Bizce Tatil'in Genel Müdürü Bülent Bek, yanlış bir bakış açısıyla TGA tarafından hazırlanmış hatalı reklamı, Türk halkı ve turizmcileri adına reddedip kınadıklarını belirterek, '' Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy 'un TGA 'nın başkanı olarak, bu hatalı reklam kampanyası nedeniyle halkımızdan ve Turizmcilerden özür dilemesini rica ediyoruz'' dedi.


Bakan Ersoy, halkımızdan ve turizmcilerden özür dilemeli

Bek,  Turizmciler ve Seyahat Acenteleri Platformu'nda (TURSAPNET) Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Türkiye'yi dünyaya tanıtmak için kurduğu sosyal medya tanıtım hesabı GoTurkiye’de paylaşılan turizm çalışanların yüzünde 'Ben aşılıyım' maskesinin olduğu videoya tepki gösterdi. Bek'in, yazısı şöyle:

Değerli meslektaşlarım,

''Fakir ama gururlu bir genç vardı '' diye bir replik vardı Yeşilçam filmlerinde, tam da Turizm sektörünü tarif ederdi bu replik.

Yıllardır Türkiye Turizm sektörünü diz çöktürmek için her türlü operasyon denendi. Terör, Darbe, Algı Operasyonları ile yıllardır rende üzerine yatırılmış Türkiye Turizmi yıpratılıp, yok edilmeye çalışıldı. Bu operasyonlar yüzünden Turizmciler çok para kaybettiler ama ayakta kalmayı başardılar. Sektörün ayakta kalmasını sağlayan Turizmcilerin Onurlu Gururlu ve İnançlı Duruşları oldu. Çünkü bu bizim genlerimizde var İnatçıyız ve Dayanıklıyız. Dünyanın en dayanıklı Turizmcileri ödülleri verilse; kesinlikle Türkiye kazanır  ''Fakir ama Gururlu'' Türkiye Turizm Sektörü Dünyanın en dayanıklı Turizimcileri seçilirdi. 

Çünkü; Türkiye Turizmcisinin boğuştuğu sorunların eşi ve benzeri yok. Dünyada hiçbir turizm ülkesi bizim yaşadıklarımızı yaşamadı.  

Bizi dünyaya tanıtmak için kurulmuş olan TGA ( Turizm Geliştirme Ajansı ) neden bizi tanımıyor ve doğru anlatamıyor ? Çünkü; TGA içinde yeterince Turizmci yok....

TGA nın yüklü bir bütçe ilet hazırlatıp yayına sürdüğü, tepkiler üzerine hemen tedavülden kaldırdığı reklam filmi; Türkiye'nin her kesiminden haklı olarak tepki aldı. 

Çünkü hazırlanan film kaş yaparken göz çıkarıyordu, Ülke insanını ve turizm emekçisinin Onuru, Gururu ile oynuyordu. Yanlış bakış açısı ile hazırlanmış ve, Turizmcilerden toplanan paralar ile yapılan bu reklam filmi çok kısa bir sürede çöp oldu. Korona sürecinde hiçbir destek verilmeyen Turizmcilerden zorla toplanan TGA vergileri böylece heba oldu.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu 'nun aynı bu bakış açısıyla ''Turistin gördüğü herkesi aşılayacağız'' sözü daha üç gün önce ülke gündemine gelir gelmez halımızdan büyük tepki aldı. ''Yanlış anlaşıldı'' açıklaması yapılmak zorunda kalındı.

TGA aynı mantıkta hazırladığı bu reklam filminin de aynı tepkiyi alacağını göremedi, çünkü KÖR dü...

TGA kurulurken sayın bakan adaletsiz bir yönetim oluşturdu, seyahat acentalarının haklı isyanını duymadı '' Tanıtım ajansı seyahat acentası olmadan olmaz'' dediler, duymadı, çünkü SAĞIR dı...

Türsab, Seyahat Acentaları ve Sektörün yön vericileri ile TGA nın yaptığı Reklam yatırım aksiyonları paylaşılmadı, danışılmadı, sorulmadı, anlatılmadı, çünkü; DİLSİZ 'di...

Şimdi biz ne diyelim ? Bu ülkeyi yıllardır hiçbir devlet desteği almadan, kendi öz sermayeleri ile Tanıtan Yerli ve Milli Seyahat Acentaları ile Konuşmaz, Duymaz, Görmez 'seniz bu BÜYÜK HATA 'dır.

TGA 'nın Reklam filmi de bu yüzden;   ''TURİZM BAKIŞ AÇISINDAN YOKSUN'' ve '' HATALI'' hazırlanmıştır. Türkiye Seyahat Acentaları; Parasız, Kaynaksız bırakıldı,
Somut Hiçbir destek verilmedi, Tüm bunlar yetmezmiş gibi Kampanya hazırlanıp Onuru ve Gururu ile oynanması büyük haksızlıktır.  Bu yanlış kampanyalar ve söylemler ile Halkımızın Turizm sektörüne tepkisi her geçen gün artmaktadır. 

Biz seyahat Acentaları olarak; Doğruya Doğru, Yanlışa Yanlış demek zorundayız.
Bu Gerekçe ve Nedenle; Ülke insanının karakterini taşımayan, Turizmcisinin hislerini ve birikimlerini yansıtmayan Yanlış bir bakış açısıyla TGA tarafından hazırlanmış bu Hatalı Reklamı, Türk Halkı ve Turizmcileri adına Reddediyor ve Kınıyoruz.

Milyonlarca Seyahat Endüstrisi emekçisinin Onuru ve Gururu ile oynanmamasını, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy 'un TGA 'nın başkanı olarak, bu hatalı reklam kampanyası nedeniyle halkımızdan ve Turizmcilerden özür dilemesini rica ediyoruz.

Bu yönde düşünen tüm turizmciler adına;
TGA tarafından yaratılan bu vahim durumun dikkatle ele alınmasını, Halkımızın tepkilerine yol açacak başkaca hatalı kampanya üretilmemesini temenni ediyoruz.