DÜNYANIN YENİ MEDİKAL TURİZM LİDERİ


Aralık ayından bu yana, yeni korona virüs, Çin'in Wuhan şehrinden 150'den fazla ülkeye yayıldı. 16 Mart 2020. 2.000.000 pozitif hasta ve 120.000 ölüm. Bulaşıcı hastalıkların yayılması her zaman seyahat ile bağlantılıdır. Günümüzde turizm, küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYİH) yüzde 10,4'ünü ve küresel istihdamın yüzde 10'unu oluşturan devasa bir küresel şirkettir.2003 SARS salgını, uluslararası turistlerin Çin'e gelişinde yaklaşık 9,4 milyonluk bir düşüş ve 30 milyar ila 50 milyar dolarlık bir zarara neden oldu.Birçok büyük medikal turizm kaynağı ve hedef ülke COVID-19'dan etkilenmektedir.Virüsten etkilenen en büyük ülkeler; Çin, ABD, İtalya, İran, Fransa, Almanya, İspanya, İsviçre ve Güney Kore'dir. Muhtemelen gerçek vakalar bilinmediği veya saklandığı için Rusya’da joker bir karttır.

Çin, Japonya ve ABD’nin hedef ülkelere giden sağlık bir milyon sağlık turisti var. Güney Kore yılda 350.000 tıp turisti alıyor ve üçte biri Çin'den geliyor.  İran, Güneydoğu Asya'nın ötesinde bir ülke ve 350.000 tıp turisti alıyor  % 90'ı yerel ülkelerden ve Körfez'den geliyor. İtalya’nın 600.000'den fazla sağlık turizmi ziyaretçisi vardır.

Geçen yıl 39 milyona turist sayısına ulaşarak Tayland, 60 milyar dolardan (46 milyar £) fazla para kazandı ve dolaylı olarak ülkenin milli gelirinin yaklaşık beşte birine katkıda bulundu.Ülkenin turizm sektörü o kadar sağlam kabul edildi ki, ülke "Teflon Tayland" lakabını aldı. Ancak geçen yıl bu 39 milyon turistin 10 milyondan fazlası Çinli idi.Çin hükümeti 23 Ocak'ta Wuhan şehrini karantinaya aldığında ve tüm yurtdışı turlarını durdurduğunda, etki hemen Tayland'da hissedildi. Bangkok'taki alışveriş merkezleri, medikal turizm yapan hastaneler, tapınaklar aniden daha bir sessiz ve daha az kalabalıktı.

Korona virüsün yayılması tüm dünyada üreticileri sarstı ve tedarik zincirlerini alt üst ederken, Güneydoğu Asya'nın turizme bağımlı ekonomileri savunmasız durumda.Salgınlarla mücadele etmenin veya yayılmalarını durdurmanın bir maliyeti vardır. COVID-19, her medikal turizm varış yerini doğrudan veya dolaylı olarak etkilemektedir.Tıbbi seyahat pazarının 2021'de daha küçük olması bekleniyor, bu nedenle medikal turizm müşterilerinin geniş bir varış yeri seçimi olacak.ABD'de her yıl yüz binlerce insanın diş hekimliği, kozmetik cerrahi, kardiyovasküler cerrahi, ortopedi, üreme bakımı ve çeşitli tedavilere erişmek için Meksika, Kosta Rika, Tayland, İsrail ve yurtdışına seyahat ettiği tahmin edilmektedir.Yaklaşık 1,4 milyon Amerikalının 2021 yılında ülke dışında şifa arayacağı tahmin ediliyor. Medikal turizmin lideri Hindistan’ın küreselleşme ve dış kaynak kullanımında küresel pastanın en büyük dilimini aldığı ve ülkelerine gelen 5 milyon medikal turist gezgininin ülke tanıtımına katkısı bir yeni bir tüketici diplomasi modelidir.

Türkiye, 2019 yılında 45 milyondan fazla yabancı ziyaretçiyle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, ancak turizm endüstrisi, seyahat kısıtlamaları ve iptal dalgalarını beraberinde getiren yeni korona virüs nedeniyle sezon beklenilen seviyede olmayabilir. Turizm sektörü, Türkiye için önemli bir döviz kaynağıdır ve enerji ithal eden ülkenin genellikle geniş cari işlemler açığını kapatmaya yardımcı olmaktadır.Pandemi sendromunda tüm dünyanın güvenini kazanan ülkemizin; nitelikli sağlık ordusu, hastaneleri, teknolojisi, lojistiği ile mükemmel bir PR ile en önemli varış yeri olması ve 2021 de 5 milyon hasta ve 20 milyar Dolar gelir elde etmesi çok ütopik bir rüya olmasa gerek erenler!