DÖRT TARAFIMIZ MEDENİYET
CESUR TİMUR

CESUR TİMUR

KONUK YAZAR

DÖRT TARAFIMIZ MEDENİYET

26 Mart 2019 - 15:53

İlkokul yıllarımızdan, ta ki üniversite yıllarımıza kadar her sınıfta mutlaka “Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkemiz var.” cümlesini kurmuşuzdur. 

Biz bu cümleyi söylerken çoğu zaman üç tarafımızı saranın sadece su olduğu gerçeğini algılamışızdır. 

Meslek olarak turizmi veya deniz lojistiğini seçen biri için ve hatta bir balıkçı için bu daha değişik anlamlar sunuyor. Üç tarafımız deniz. Deniz var ise kumsal vardır. Ülkede dört mevsim hayat veriyorsa “Bahar” vardır, “Yaz” vardır. Yani bir bakıma bu denizler direk olarak bir Turizmci’ye, bir Taşımacı’ya, bir Balıkçı’ya; dolaylı olarak da bunların muhatap olduğu tüm diğer sektörlere ticari bir kapıdır.

Deniz konusunu pek ciddiye alamadığımızdandır belki de Turizm’in çok geç tarihlere kadar yapılmaması. Elbette Dünya’nın koşulları bunda etken olmuştur ancak iç turizm bile daha yeni yeni tercih edilmeye veya bir kültür haline getirilmeye başlandı. 

Eskiden İç turizm, şehirden yaylaya, köye veya diğer başka şehre aile, akraba, arkadaş ziyaretleri şeklinde icra edilirdi.

Bugün yerli turizmin gelişmesi biz turizmcileri uluslararası arenaya karşı sigortalatırken bir başka taraftan kültür alışverişine hız kazandırmaktadır. Bakmayın sosyal medya veya reel medya aracılığıyla yayılan sanal kültüre, onun inanın bir kalıcılığı olmuyor. 

Düşünün ki Trabzon’daki Asiye teyze, Mardinli Sabuha teyze ile tatilde tanışmış olsun bir daha o dostluk kopar mı? 

Yıllarca bir tatil bölgesinde tanışıp dost kalmış nice misafirimizi tanıyorum. 

Daha dün 77 gün gibi uzun bir süre kalmak üzere hotelimize rezervasyon yapan bir ablamızın bu şehirde bir arkadaşının yazlığı olduğu için bizi tercih ettiğini, normalde her sene uzun süre Bodrum Yahşi’de tatil yaptığını ancak bir başka tatil merkezinde tanışıp dostluk kurduğu bir ablamızın hatırına binaen buraya geleceğini öğrenmiş oldum.

Ne güzel değil mi?

Turizmin, tatilin başlı başına dostluk kurma, kültür alışverişi yaptırma ve yayma vesilesi olması. 

Üç tarafı sadece denizlerle çevrili değil ülkemizin. Üç tarafına artı olarak doğu tarafını da ekledik mi, her tarafı medeniyet dolu bir ülkenin sahibiyiz. 

Birlikte kalkınarak büyüyebiliriz ancak. Hemşeri derneklerinin olduğu bir başka ülke yoktur kanımca. Biz gittiğimiz yere kültürümüzle, yöresel yemeklerimizle gittiğimiz için ve paylaşımcı da olduğumuz için açık bir milletiz. 

O halde üç tarafımız zenginlik ile çevrili, dördüncü tarafımız da bunu taçlandırarak medeniyeti de doldurmakta ve bu şekilde toplu bir atağa geçmemizi önemli kılmaktadır. 

Akdeniz en gözde olsa da, diğer denizlerimize yatırım yapılarak yerli ve yabancı turiste alternatifler sunabilmeliyiz. Dördüncü tarafımız mı? Van Gölü kendi başına bir deniz değil mi? 
 

Bu yazı 493 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 2 Yorum

Son Yazılar