Erken Rezervasyonda sınıfta mı kalıyoruz?
CESUR TİMUR

CESUR TİMUR

KONUK YAZAR

Erken Rezervasyonda sınıfta mı kalıyoruz?

14 Mayıs 2019 - 16:10

Türklerin genetiğinde vardır pazarlık. Laf olsun diye olsa bile bir mağazanın önünden geçerken bir ürünün fiyatını sorarız. Bizi satın almaya teşvik eden satış temsilcisi de talep olmaksızın hemen size özel bir indirim uygulamaya başlar. Aynı durum tatil hizmeti alırken de geçerlidir. Biz turizmciler bunu EB (Early Booking) yani Türkçe ile erken rezervasyon olarak isimlendiriyoruz. Turizmde erken rezervasyonun mantığı sunulan tatil paketinde, fiyatta pazarlık ile cebe uygun hale getirip satın almaya meyletmek. Bu pazarlık dönemlere ayrılır. Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs’a kadar devam eder. Tatil zamanına yakın (Yaz sezonundan bahsediyorum) bu indirim oranları da tüketici aleyhine değişir ve düşer.

Ülkemizde bu mantığın tam olarak anlaşılamadığı kanısındayım. Sunulan ürün aynı, sunulan mevsim de aynı olmasına rağmen satın almaya meyledilemeyen tatilci “Last Minute” yani son dakika satın alma davranışına sürüklenmektedir. Bu da tüketicinin cebinden daha fazla para çıkması demektir.

Satış ve Pazarlama Departmanları çalışanlarının sürekli maruz kaldığı ve belki de en çok zorlandıkları konuların başında şunlar gelmektedir; Beğenirsem eşim, dostum, komşum ve hatta yedi sülaleme tavsiye ederim eğer bana şu fiyata verirseniz. Bir diğeri ise şu kadarını göndereyim gerisini girişte ödeyeyim.

Oysa tatilciye sunulan ve %50’lere varan indirimlerim amacı otelcilerin otellerini sezona açmadan maddi anlamda nefes almalarına yardımcı olmaktır erken rezervasyon satışlarıyla. Varsayalım ki 6 gece 7 günlük herşey dahil bir tatilin fiyatı 5000 tl olsun. Tatilciye erkenden al ve daha ucuza gel kampanyaları yapılarak bu tatil 2500 tl’ye sunulmaktadır. Burada amaç hem tatilci kazansın hem otelci. Oysa tüketici hem kazanayım hep kazanayım derdinde ise bu fayda sağlamaz. Bu tarz yaklaşım Turizmci kazanmasa da olur niyetini taşımaktadır.

Satış departmanının karşılaştığı bir diğer sorun ise geçen (bir önceki sene) sene karşılaştırması. Gecen sene dolar 3,40 iken satın alınan bir tatilin bu sene dolar 6 olsa bile değişmemesi gerektiğini savunan bir tüketici kitlesi ile karşı karşıya turizm yatırımcıları. Bu sadece otellerin bünyelerindeki satış departmanlarını olumsuz etkileyen bir sorun değil aynı şekilde acenteleri de zora sokan bir durum.

Hotelleri arayarak fiyat ve bilgi talep eden bir başka kitle de var ki toptan sürümden azami kazanç elde ettirse de otelcileri kesinlikle aşağılayıcı bir dil kullanırlar. Dolandırıcı mısınız, değil misiniz, nasıl anlayacağız gibi muhabbetlerle departman çalışanının tüm motivasyonunu minimize eden bu kitle bence tatil yapmamalıdır. Evinde çekirdek çay eşliğinde yazı bitirmelidir.

Turizmin, çalışanları için bir sektör gerçeğini idrak edemeyen bu tüketiciler kendilerini bulunmaz hint kumaşı sananlardır. Ben olmazsam sen bir hiçsin mantığını tatili boyunca otel çalışanlarına maksimum seviyede hissettirme çabasını da devam ettirirler. Maalesef bu durum bizim tatilcilere münhasıran bir durum. Elbette yabancı misafirler arasında dan da çıkanlar oluyor. Ancak yüzdeye vurduğunuzda görünmeyecek kadar seyreklik gösterir.

Konumuza dönecek olursak gerçek veyahut başka bir deyişle bilinçli tatilci için erken rezervasyon bir şanstır ve bunu değerlendirmek akıllıcadır. Tatil tarihinin değişmesi veyahut komple iptali durumunda ücret iadesi için geliştirilmiş iptal sigortası ile güvence tam sağlanmış oluyor.

Böyle bir sistemden faydalanarak daha uygun fiyata tatil yapılabilir. Hatta ayrılan bütçe ile iki farklı yerde farklı tesislerde iki ayrı tatil bile planlanabilir.

Ne dersiniz? Erkenden tatil moduna davet ediyorum sizi.

Hoşçakalın, iyi bir tatilde kalın…

Cesur Timur

Bu yazı 1053 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Muzaffer Altın
  10 ay önce
  Konu yine ilgi çekici. Kardeşim Cesur beye başarılar dilerim. Cesur bey sizi Konya\'ya bekleriz.
 • Kemal Avşar
  10 ay önce
  Düzgün işletmelerle ve oteller ile çalışırsanız bu gibi sorularla ve pazarlıkla karşılaşmazsınız. Turizmde otel ismi ve marka çok önemli. Eğer bir kere isminiz çıkarsa hem müşteri hem de personel anlamında bu sorular ve teklifler ve absürt durumlar olabiliyor. Bu teklifi ve muameleyi a*** oteller ya adı çıkmış oteller ya da müşterinin güvenemediği oteller. Markası ve ismi güvenilir otellerde hiç böyle şeylerle karşılaşmadim. Marka güveni herşey bunu anlayın
 • cihan timur
  10 ay önce
  Ïyi diyorsun da Bu krizde insanların imkanı olsa tabi ki erken rezervasyon yapılsa daha iyi .imkanlar el vermiyor
 • Muhlis Melih Büyükoğlu
  10 ay önce
  \"Bencede bu promasyonlar faydali ucuz tatil ve huzur arayanlar bunu degerdirsin diyorum.. Hayat cok zor elde ediliyor paranizi en iyi sekilde anlasilir bir durumda anlatan brokerlara lutfen kulak verin parinizla iyi bir tatil gecirin diledigin yerde ve dilediginiz sekilde bunlar bosuna degil.. Cesur timura tesekkur ediyorum sanirim siradan insanin anliyacagi acik bir dille yazmis sorunu.. SIMDIDEN IYI TATILLER.. yzr. Muhlis Melih Büyükoğlu
 • Gökhan TOPKAYA
  10 ay önce
  Sayin cesur timur bey erken rezervasyon hakkindaki engin bilgilerinize guverek zevkle yazinizi okudum. Daha iyi bir dille anlatilamazdi sonraki yazilarinizi dort gozle bekliyorum saygilar...
 • Faruk Can
  10 ay önce
  Cesur Bey Gayet güzel bir dille kısaca özetlemişsiniz konuyu...
 • Okuyucu
  10 ay önce
  Türkiye turizminin en büyük eksiği bilinçsiz turistlerdir.İyi bir konuya değinmişsiniz. Çalışmalarınızın devamını dilerim.

Son Yazılar