Reklam
  • Reklam
KALİTELİ TURİZM İÇİN BİR ADIM
CESUR TİMUR

CESUR TİMUR

KONUK YAZAR

KALİTELİ TURİZM İÇİN BİR ADIM

24 Şubat 2019 - 14:45

Turizm sektöründe kalifiye personel sıkıntısını hep tartışıp duruyoruz.

Olan kalifiye personeli de maalesef günden güne diğer hizmet sektörüne kaptırmaya başlayınca yerlerine yeni personel yetiştirmenin yollarını araştırıp duruyoruz. 

Turizm liseleri ve üniversitelerin turizm bölümlerinden yetişenleri de  maalesef bir yazıma da konu olan staj dönemlerinde angarya işleri yaptırarak soğutuyoruz sektörden.

Bazen hiç yoktan aklıma fikirler gelip yerleşir ve bu yerli yersiz zamanlarda gündemimi meşgul edip durur. İşte şimdi size bu yeni fikrimi paylaşmak ve sektöre olası artılarını da anlatacağım. 

Hepimizin malumudur döner sermaye diye bir kavram var. Bunu bir havuza benzeterek şekillendirip yola çıkalım. Herkes taşıdığı suyu havuza döksün. Sene sonunda veya sezon sonunda maaşlara ek olarak, giderler ve vergilerden de arındırılmış geriye kalan bu suyu kişinin kova büyüklüğüne göre dağıtalım.

Geriye ne kalır? Adalet, Eşitlik, Kalite…

Bir örnekle devam edelim. 

Bendeniz sermayemi yastık altından çıkardım ve Grand Cesur Hotel’i kurdum. Yüksek meblağlara mal olan hotelim için bir havuz oluşturdum. Toplamda 80 personel çalışacak bende. Bunlardan 1 tanesi genel müdür diğer 9 tanesi sırasıyla; FOM, F&B Müdürü, Aşçıbaşı, HK Müdürü, IK Müdürü, Muhasebe Müdürü, Satış ve Pazarlama Müdürü, Güvenlik Müdürü olsun. Toplamda Head Team dediğimiz ana kademe bunlar. 

Şimdi gelelim ekiplerine her biri 10’ar kişi almış olsun. Sayı gerçekte elbette bu şekilde dağılmaz ama biz net rakamlar vererek eşit şekilde paylaşımı görmek adına yapalım böyle. 

Sezonu Ekim’de kapattık ve geldik hesap kitap olaylarına. Tam 5 milyon tl ciro yaptık diyelim. Haa bu arada Genel Müdür dahil herkes asgari ücretle çalıştı sezon boyunca. Maaş ödemelerini ve vergileri çıkardık, Cost hesaplanarak gideri belli olan harcamaları ödedik, elektriği, suyu, bilumum tüm giderlerimizi çıkardık. Geriye bize kaldı 2.5 milyon tl. Patron büyük tedarikçi aldı 1,75 milyon tlsini. Geriye 750 bin tl kaldı. Genel müdüre ayrı departman müdürlerine ayrı ve diğer çalışanlara ayrı puan sistemi ile bunları dağıtmaya başladık. 

Örnek olarak bakalım, genel müdüre verdik 10 puan ve havuzdan alacağı rakam toplamda 75 bin tl. Geriye 675 bin bütçemiz kaldı. 

Her departmana aynı rakam mı verelim yoksa iş yüküne göre farklı rakamlar mı verelim? Bu tartışılabilir.

Biz şimdi eşit hesaplayalım. Her departman amirine net 5 puan vererek devam edelim. 9 departman müdürümüz olduğuna göre her birine maaşlarına ek olarak toplam 33,75 bin tl vermiş oluyoruz. 9 Müdürümüze toplamda 303,75 bin tl ödeme yaptık geriye kaldı mı 371,25 bin tl? Şimdi bizde çalışan diğer tüm 70 personele eşit paylaştıralım.

Her personel sezon sonunda 5,30 bin tl ekstra para kazanmış olacak. Bu rakam ciroya göre değişecektir elbette. Örneğin 10 milyon ti ciroda her rakam çarpı 2 olacaktır.

Bu sistemin toplam kaliteye artısı olacak, müşteri memnuniyeti arttırılmış olacak. Çalışanlar hotel’e daha doğrusu sezona ortak olma bilinci ile işine sarılacak ve daha fazla katkı sunmaya başlayacaktır. Kendi işinin patronu mantığı egemen olduğunda kalifiye personel de başka sektörlere kaptırılmamış olacak belki de aynı kadrolar yıllarca birlikte çalışmaya devam edecektir. 

Malumunuz sezon ortasında işini bırakıp giden, söz verdiği halde işbaşı yapmayan, çalışma arkadaşına kızıp işi bırakıp başka otellere transfer olan hikayelere sektör çalışanları olarak şahitlik yapıyoruz.

Bu benden bir fikir olsun dileyenle masada tartışmaya hazırım. Katkımız olacaksa sektöre uykumuzu böleriz mantığı ile. 

Kalın sağlıcakla...

Bu yazı 702 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar