Reklam
 • Reklam
Raylı Sistem, "Evet ama Yetmez!"
CESUR TİMUR

CESUR TİMUR

KONUK YAZAR

Raylı Sistem, "Evet ama Yetmez!"

25 Şubat 2019 - 15:30

Bir ülkenin gelişmişliğini raylı sistemle ölçmek mantıklı mı bilmiyorum ama gelişmiş ülkelerin tamamında hızlı tren, yeraltı treni (metro) veya tramvay ağları oldukça yaygındır.

Avrupa’da 8 ülke gezdim. Beni en çok etkileyen Almanya’nın raylı sistemi ve 24 saat bu sistemin aksatılmadan işletilmesiydi. Hatta bu sistem ile en ücra köylere bile kolaylıkla gidilebilmesiydi. Almanya’dan sonra Polonya’da da aynı sistem oturtulmuş. Zaten Avrupa ülkeleri bu anlamda bir adım atacaklarsa komşusunu örnek alıyor, buna göre tasarruf yapıyor.

Ülkem ülkem güzel ülkem deyip bir de bizdeki duruma bakalım;

Bünyesinde Banliyö, yeraltı treni (metro) ve tramvay üçlüsünden en az birini barındıran illerimize bir göz atalım. Raylı sistem kullanan illerimiz İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir, Kayseri, Samsun, Konya, Antalya, Gaziantep, Adana ve İzmit. Yani toplam 12 şehrimiz. Geriye kalanlarda proje aşamasında olanlar elbette vardır ama yıl 2019 hala Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum,  Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van gibi büyükşehirlerimizde bir raylı sistem ulaşımı mevcut değil.

Kent içi trafiği rahatlatan raylı sistemlerin maliyeti nedir bilemem ki zaten her kente özgü birer çalışma ve altyapı çalışması gerektirdiğinden sıradan birinin bunu bilmesi oldukça güç. Ancak bildiğim şu ki İstanbul, Ankara, İzmir dışında kalan şehirlere de (var olanlar da yeterli mi bilmiyorum) bu anlamda bir yatırım yapılarak kentlerimizin gelişmesine katkıda bulunulmalıdır. Ulaşım bir kentin nefes borusudur. Tıkanırsa o kent yaşayamaz.

Raylı sistem ile birlikte yollardaki araç sayısı da azalacağından şüphemiz olmamalı. Bunun en güzel örneğini Kocaeli yaşadı. Raylı sistem çalışmaları esnasında pek çok kişi raylı sistemin bir ihtiyaç değil popüler bir siyasi söylem olarak dile getirse de açılışından bu yana İzmit trafiğinin ne kadar rahatladığını yek  vücut halk dile getirmektedir.

Kent içi ulaşımın ivedilikle dönüştürülmesi ve medeniyetin de artık bir simgesi olan bu sistemler öncelikle tüm büyükşehirlerimizde hayata geçirilmesi, ardından diğer kentlerimize de yatırım yapılarak her şehrin kent içi ulaşımına nefes aldırılması hedeflenmelidir.

Çarpık olmasa gerek Turizm Kentimiz Antalya’da neden bir banliyö hattı yok diye soruyu dile getirmek.

Gazipaşa’dan kalkarak, Alanya, Manavgat, Serik, Kepez, Havalimanı ve oradan da Antalya büyük otogarına hatta yapılması mümkünse Kemer ilçesine kadar tek hat bir banliyö yapılarak Turizm’e bir artı daha kazandırılabilir mesela.

Elbette bu örnekleri her kente uygulayarak çoğaltmak mümkün.

Hızlı trendeki yatırımı ayakta alkışlıyor ve evet ama yetmez diyorum.

Yapanların yüreklerine sağlık. Yapmaya niyetlenenlere de rabbimden kuvvet diliyorum.

Bu konu benim için değil hepimiz için önemli olduğu kanaatini taşıyorum.

Kalın sağlıcakla…

Cesur Timur

Bu yazı 761 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Merve Misirli
  1 yıl önce
  Güzel konulari dile getirip kendince cozum onerileri sunuyor. Cesur Timur\'u kitap fuarindaki afişinden taniyorum. Tam hatirlamiyorum ama iddiali slogani vardi. Baya imza kuyrugu olusmustu
 • Faruk can
  1 yıl önce
  Walla çok doğru ama siyasi tartışma konusu haline gelmemeli...
 • Seyyar KIRMIZISAKAL
  1 yıl önce
  TEBRİKLER ! Turizmde ULAŞIM VAZGEÇİLMEZDİR METRO. VE RAYLI SİSTEM 150 YIL ÖNCESİNDE BAŞLAMIŞTIR MOSKOVA. METROSU GÜNDE 4MİLYON BERLİN METROSU 1,5 MİLYON PARİS METROSU 2 MİLYON. KİŞİ KULLANMAKTADIR . Tabii ki PARİS E. YILDA 70 MİLYON TURIST GELMEKTEDİR
 • Muhlis Buyukoglu
  1 yıl önce
  Bir ülkenin bir şehrin truzm den bahsedilecekse elbette ilk etapta rahat ve ucuz seyahat..rayli sistem doğayı bozmuyor ulaşımı rahat ve daha çok modern şehircilik anlayışına ekzotic nostaljik bir hava katiyor..Sayin Trizimci ve yazar arkadaşım Cesur Yumurta zaten bundan bahsetmiş ..bende kutluyor ve teorik ediyorum gel fikirlerini .. Engin Saygılarımla MuhlisMelih Büyükoğlu..
 • Birhat ürüç
  1 yıl önce
  Helal olsun
 • Musa Şen
  1 yıl önce
  Yüreğinize sağlık
 • Musa Şen
  1 yıl önce
  Yüreğinize sağlık

Son Yazılar