Reklam
  • Reklam
TURİZMİN 'T'Sİ OLMAZSA GERİYE KALAN
CESUR TİMUR

CESUR TİMUR

KONUK YAZAR

TURİZMİN 'T'Sİ OLMAZSA GERİYE KALAN

21 Mart 2019 - 22:50

Turizm kelimesi Fransızca’da tourisme’den gelmektedir. Genel geçer tanımı üzerinde durmadan ama fazla da magazinleştirmeden konuya direk geçiş yaparak, birikimimi sizinle paylaşmak üzere niyetlendim. 

 

Turizm’in “T”si olarak başlık attım ama aslında turizmin “T”lerini ele alacağım.

 

Öncelikle Turizm’i kelime olarak bölecek ve bu şekilde irdeleyerek başlayacağım.

 

Tur + izm olarak başlayalım. Tur kelime anlamı olarak dönme, devir, gezme, gezinti ve dolaşmak anlamındadır.

 

İzm eki ise bir görüşle ilgili, ideolojik olarak aynı görüşü paylaşan bireylerin oluşturduğu TOPLULUK anlamına geliyor.

 

O halde biz de “Turist” olarak ifade ettiklerimizi “Turizm Topluluğu Erkleri” olarak görmekteyiz.

 

İşin buraya kadar olan kısmında bir anormallik yok. Şimdi Turizm kelimesini T + Urizm olarak parçalayalım. T kısmı kalsın Urizm kısmından devam edelim.

 

Ur+İzm ele alalım. Ur kelime eş anlamı olarak tümör demek.

 

Yani kansere sebep olan vücudun dengesini bozan, insan sağlığını ve psikolojisini ciddi anlamda tehdit edendir. 

 

İzm ekini daha önce tanımlatmıştık zaten. Yani biz turizmciler açısından urizm üyeleri yani uristler turizmin tümörüdür.

 

Gelen turiste olması gerekenden fazla fiyata mal satmak, klimalı oda ücreti ödeyerek gelmiş misafirlere artı para alarak klima ücreti almak, herşey dahil konseptinden olması gereken bir kalemi ücretlidir diyerek satmak, halk tabiri ile kazık atarak hak edilmeyen kazançlar elde edenleri ifade edebiliriz.

 

Turizm’in Uristleri maalesef ki azalmayarak aksine daha da çoğalarak daha hızlı köşeyi dönmeyi hedefleyen güruhlarla büyüyerek devam etmektedir. İçimizdeki urlar var oldukça standart kaliteden ödün vermeye devam edecek, kalitemizin bozulmasına seyirci kalmaya ileriki yıllarda da azalan kaliteyle daha çok maliyet ödemeye devam edeceğiz.

 

Turizm’in en olumsuz yanı urizm’i bir kenara bırakalım ve Turizm’in “T”leri ile devam edelim.

 

Toplam maliyet (Cost): Turizm sektörü içinde hem konaklama hem de tur acenteleri açısından önemle değerlendirilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Cost dediğimiz olay konaklama (oteller, pansiyonlar, hosteller vs) içerisinde doğru hesaplanamadığında ilgili tesisin sonunu getirebilir. Birim maliyet içinde neyin ne kadar ettiği ve bir birey olarak turist’in bize kar haricinde ne kadara fatura edildiği kısmıdır. Kalitesiz hizmet ile bunu aşağıya çekmek de mümkün ancak hem kalite hem de az cost yaparak kalite ve markalaşmayı yakalamak da mümkün. Bunun idealleri piyasada örnekleriyle mevcut. Zincir hotellerin başarılarına göz atmakta fayda var elbette. Biz burada göz atmayacağız sadece tavsiye etmiş olalım.

 

Tedarik: Turizm sektöründe yine önemli bir kavramdır bana göre.

 

Bir seyahat acentesi için tedarik personel tedariği, uçak tedariği, otobüs tedariği ve hatta transfer tedariğidir. Bunların yine cost hesaplaması yapılarak ideal olanına ulaşmak gerekir.

 

Bir otelci açısından ise yine personelden tutun da housekeeping için kullanılan iğne ipliğe kadar her şeyi kapsar.

 

Bunu doğru yerden doğru maliyette tedariki elbette turizm piyasasının canlılığı ve devamı açısından çok önemlidir. Satın alma departmanları çalışanlarını doğru seçmek bu anlamda çok yararlı olacaktır.

 

Öyle piyasayı iyi bilen değil; hem iyi bilen, hem analitik gücü iyi olan ve hem de güvenirliği yüksek olan bireylere şans verilmelidir. 

 

Takım Ruhu: Bana göre bir turistik işletmede en önemli unsurdur. Çalıştırılan personelin çalıştığı kurumu benimsemesi ve kendisine verilen görevi olması gerektiği gibi ifa etmesi. Kurumu sadece bir gelir kapısı olarak gören –veya bunu personeline hissettiren idareciler- personelden kuruma inanın pek hayır gelmeyecektir.

 

Ulaşmaya çalıştığı rekordan sonra kurumu 1 dakikada terk edip gidebilen bir potansiyeldir o kişi. Kurumlar, personeline geçici değil daimi iş kapısı olmalıdır. Bu hem kurumsallaşmayı getirir hem de turizmde kalifiye personel tedarikini hızlandırır. Sektör bu anlamda her gün gittikçe profesyonel personel bulmakta zorlandığı gibi yeni adaylar da bulamıyor. 

 

Sonuç olarak sektöre kalifiye eller değmedikçe içimizdeki ur büyüyecek tüm sektöre zarar verecek ve yine toplam maliyet, toplam kalite ve tedarik kısmı da özenle irdelenemez ise sektör kan ağlamaya devam edecektir. 

 

Bacasız sanayimizin bacasına kuşlar yuva yapmadan filtreler takmamızda yarar görüyorum.

 

Makalemin altına siz değerli yorumlarınızı okumaktan keyif alacağımı da eklemek isterim. 

 

Bu yazı 520 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 2 Yorum

Son Yazılar