Reklam
  • Reklam
Belediyeler ve Turizm
Niyazi Koç

Niyazi Koç

Belediyeler ve Turizm

24 Aralık 2015 - 17:59

Bir kentin tanıtımı için en büyük görev elbetteki belediyelere düşmektedir. İlgili bakanlık ise daha çok bunu ülke yi tanıtım bütünlüğü içinde yapmaktadır.


Peki! Belediyeler bu tanıtım olayını tam anlamıyla yapabilmektedi? Bu tanıtımı yaparken de gerekli faydaları sağlama olayını gerçekleştirebilmekte midir?


Bence kocaman bir hayır… Tanıtım işi başlı başına bütünleşmiş bir zinciridir. Farklı birimlerin de değişik zamanlarda değişik alanlarda yaptığı faaliyetler de sabun köpüğü etkisinde kalmaktadır.


Bildiğim kadar herhangi bir belediye bünyesinde Tanıtım ve Pazarlama faaliyeti gerçekleştiren ve organize eden bir birim yoktur. Oysa ki böyle bir birim olsa yapılan faaliyetleri daha bütün bir şekilde sunması mümkün olacaktır. Bence özellikle de Büyükşehir belediyeleri bunu düşünmelidir.


Turizm bir kentin birçok dinamiğinin harekete geçirilmesi demektir. Ama öncelik sırasını belirlemek gerekir. Kentin tarihini, ekonomik ve siyasi tarihini iyi bilmek ve analiz etmek gereklidir.


Adana'mızın tarihine baktığımız zaman; geçmişte sanayileşmenin öncülüğünü yapan bir kent olduğu asla unutulmamalıdır. Tarımsal kalkınma ve sanayileşmenin öncülüğünü yapan bir kenttir ADANA her şeyden önce. Kentin geçmişteki zenginliğininde ve yaşayanlarında refahınında, mutluluğunun da kaynağı bu ekonomik süreçtir.


Geçmişten beri uygulanan ekonomik politikalar sonucu Adana mızda çok sayıda üretim alanı tasfiye edildi. Tabii bunun sonucunda da işsizlik ve yoksullaşma süreci başlamış oldu. Yani geçmişte Adana da yaşayan insanların mutlu ve güleryüzlü olmasının nedeni ekonominin üretim sürecinden paylarını alabilmiş olmasından kaynaklanmıştır. Zaten Adana'nın geçmişinde de önemli bir Turizm geliri sözkonusu bile değildir.


Turizmin T'si temizlik demektir… Öznesi insandır… Dürüstlüktür…


Belediyeler kendi bünyelerinde Turizme katkı sunacak kentin tanıtımını yapacak birimlerini tek bir birim olarak biraya getirmeli ve daha organize hale getirmelidir. Belediyeler öncelikle kenti bu kent de yaşayan insanlara tanıtmalıdır. Halen Anavarza Kalesini, Kozan Kalesini, Toprakkaleyi, Yılan Kaleyi bilmeyen görmeyen kişilerin varlığı bir gerçek iken.
Belediyeler öncelikle kenti kent insanına tanıtacak organizasyonları gerçekleştirmelidir. Öncelikli olarak da öğrencilerin Adana'nın tarihini, ekonomik gelişme süreci bilinçlendirilmesi gerekmez mi? Büyük otellerin lüks salonlarında yapılan şatafatlı toplantılar ile bir adım ilerleme olmaz. Birde bu kenti yönetenler artık bir karar versin Adana hangi sektör ile kalkınacak.. Sabah erken kalkan bir görüş ortaya atıyor ve hiç de ciddi olmuyor. Tarım mı? Turizm mi? Sanayileşme mi? Yoksa….


Yoksa kentin tanıtımını yapmak için gerçekleştilen faaliyetlerin hepsi sabun köpüğünden öteye gitmez...

Bu yazı 5600 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar