Reklam
  • Reklam
AKDENİZİN SICAĞINDA, MÜZİK, DANS, TATİL VE BEREKET
Semih Karakoç

Semih Karakoç

AKDENİZİN SICAĞINDA, MÜZİK, DANS, TATİL VE BEREKET

24 Ağustos 2019 - 13:14

Mersin şehrinin turizmi, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri açısından önemli bir gelişme potansiyeline sahip, Elaiussa Sebaste Antik Kenti, Kız Kalesi gibi tarihin heyecan dolu, gizemli yapılarına ev sahipliği yapan portakal ve limon bahçeleri ile meşhur Erdemlide Milyon Bach sahilinde 15-18 Ağustos 2019 tarihlerinde düzenlenen Milyonfest Mersin, 2017 yılından beri yapılmaya başlanmış Türk Rock müziğinin önde gelen isimlerini bir araya getiren bir yaz festivaldir.

Milyon yapım önderliğinde Mersin’in Erdemli ilçesinde müzik severleri bir araya getiren Milyonfest, Türkiye’nin önde gelen sanatçılarıyla gerçek bir müzik şöleni sunuyor. 2019 yılındaki program dâhilinde, turizm sezonunun en heyecanlı ve dolu zamanlarına denk gelen festival,  sıcak ve nemli hava koşullarına rağmen özellikle gençler tarafından ciddi katılım gösterildi. Giriş ücretinin 60 TL olarak belirlendiği, kamp-kombine biletlerin 175 liradan satıldığı festival biletleri katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Gece geç saatlere kadar müziğin evrensel ritmi ile dans eden şarkılar söyleyen, Akdeniz’in yakamozu ile içkinin baş döndüren tesiri ile kendinden geçen gençler bu ziyafeti doyasıya yaşadı.

Sevdikleri sanatçıları görmek festivale gelen katılımcılar alanda çadırlar kurdular veya yakındaki pansiyon, apart otel, motel gibi turizm işletmelerinde kalarak, müşteri potansiyeline ve doluluk oranlarına ciddi katkıda bulundular. Turizm bölgeleri için önemli bir çekicilik unsuru olarak kabul edilen bu festivaller yapıldığı yere adeta bereket getiriyor. Dört gün süren ve Athena, Ceza, Cem Adrian Pamela, Duman, Teoman gibi sanatçı veya grupların sahne aldığı etkinlik, sosyal ve kültürel etkileşim ile aidiyet duygusunu geliştirmesi, online pazarlama bileşenleri, yerel turizme olan talebi artırması, bölgesel olarak tarih ve bilim turizmine olan tanıtım katkıları, gelen ziyaretçilerin yükselen harcama eğilimleri ile ekonomik faaliyetleri canlandırması, küçük turizm işletmelerine kısa süreliğine de olsa destek anlamında bir can suyu olması ve gastronomi turizmi için yeni damak zevklerinin keşfedilmesine katkıda bulunması açısından festival severleri meşhur Mersin Tantunisi ile buluşturdu.

Ülkemizin en önemli değeri olan turizm sektörü, bu gibi etkinlikler ile ivmelenmesini yerel ve ulusal bazda mutlaka gösterecek ve tüm yatırımcılara para ve ülkemiz adına önemli bir gelir kalemi olmaya devam edecektir. Milyon yapım yetkilisinden aldığım bilgiye göre, yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlanmış, festival alanına komşu konaklama tesislerinin oda satışlarına doğrudan etkisi olmuş, A dan Z ye insanlara bereket getirmiştir. Ayrıca tüm festival alanında yaptığım incelemelerde hijyen konusunda yapımcı firmanın titiz davrandığı ve İtalyan usulü tuvalet bile getirdiğini gördüm. Kullanım görselleri bile mevcuttu. Çöpler görevliler tarafından titizlikle toplanıyordu ve bu festival komitesinin ve emekçilerinin hanesine artı puan olarak yazılıyordu. Büyük etkinlikler ve festivaller, ülkemizin kültürüne paha biçilemez bir şekilde katkıda bulunur ve elde edilen ekonomik faydalar oldukça önemlidir.

Yıllık etkinlik programı, turizm, misafirperverlik ve perakende sektörlerini besleyen, dünyanın dört bir yanından gelen yerli ve yabancı ziyaretçileri ve katılımcıları kendine çeken, arz-talep dengesine pozitif yönde katkı sunan festivaller yıldan yıla önemli bir artış yaşanmaktadır. Güney Avustralya Eyaleti'nin başkenti Adelaide kentinde, 2018 yılında 20’inci yılını kutlayan Adelaide 500, bu kente ve ülkeye yaklaşık 41,9 milyon dolarlık ekonomik fayda sağlamış ve 270.000'den fazla katılımcıyı bu güzel şehre çekmiştir. Ülkemizin tarih, turizm ve meyve yetiştiriciliği ile öne çıkan, festival kapsamında onbinlerce misafiri ağırlayan sıcak şehri Mersin; gelen konukları için benzersiz deneyimler sunmaya ve ününü her geçen gün artırmaya devam ediyor. Uçuş, konaklama, yemek ve ulaşım bileşenlerine yapılacak yatırım ve düzenlemeler ile tüm dünyada bilinirliğini güçlü bir şekilde arttıracak turizm kentimiz Mersin; festival organizatörleri ve pazarlamacıların satın alma kararlarını etkilemeğe mutlaka devam edecektir. Yeni bir etkinlik programında görüşmek üzere kalın sağlıcakla değerli okuyucular….

Bu yazı 654 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar