Reklam
  • Reklam
Bilim turizmi
Semih Karakoç

Semih Karakoç

Bilim turizmi

02 Eylül 2019 - 13:40

Turistler iş, eğlence veya doğa gezileri için çeşitli nedenlerle seyahat ederler. Günümüzde turizm seyahatlerinin çehresini ve sıralamasını değiştiren bir modeli mevcuttur ve o hayatımızın her anında teknoloji ve inovasyona ile değişmez bir oyuncu olma yolunda ilerlemektedir. Bilim;  ülkelerin en değerli düşünce ve üretim aracı olarak akıl ve yetenek ile yapılsa da dünyadaki bazı uygarlıkların kurduğu merkezler ile yeni bir yaratıcı modeli de beraberinde getirmektedir. Bu seyahat programı ‘’bilim turizmi’’ olarak öne çıkmaktadır. Bilimsel turizm terimi, 1980'de 'Tropikal Bilim ve Turizm' çalışmasında ilk kez literatürde yer aldı. Bilimsel turizm, ülkesinde uygun teknik donanıma sahip olmayan kâşiflerin eseri olarak tanımlanmıştır. Bilimsel turizmin ana kısmı, belli bir alanda uzmanlar tarafından yönlendirilen gezilerdir. Çeşitli görsel-işitsel medya ile birlikte bazı seminerler de dâhil edilebilir. Bu gezi noktalarından biride Alplerin eteklerinde yer alan, doğası ve kültürüyle Avrupa’nın turizm merkezlerinden biri haline gelen İsviçre’dir.  İsviçre günümüzde dünyanın en zengin ülkelerinden biri olarak hem öğrenim görmek hem de mezuniyetten sonra kariyer yapmak isteyen uluslararası öğrencilerin en popüler eğitim destinasyonudur. Bu beraberinde seyahatlere dayalı bilimsel turizm hareketliliği meydana getirmiştir.

Dünyanın en önemli bilim ve yenilik merkezlerinden biri olan Cenevre, aynı zamanda büyüleyici bir geçmişi olan şirin bir göl kasabasıdır. Cenevre yakınlarında kurulan ve dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuarı olan CERN’e (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi/Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) ev sahipliği yapıyor. 1954'te 12 Avrupa ülkesinden önde gelen fizikçiler tarafından bilimsel yenilikçiliği teşvik etmek üzere kurulan Cenevre'deki CERN, yüksek enerjili fizik araştırmalarının yapıldığı, dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuarıdır. İsviçre ile Fransa arasındaki sınırın altında gömülü bir şekilde olan CERN'in Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, evrenimizin temel yapı taşlarını ortaya çıkarmak için dünyanın dört bir yanından gelen 10.000 erkek ve kadının eseridir. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda, parçacıklar ışık hızına yakın bir zamanda çarpışacak şekilde üretilirler. Evrenin başlangıcı kabul edilen büyük patlamanın, (Big Bang) saniyenin milyonda biri kadar ertesinde ilk parçacıklar da etrafa saçıldı. Bu fizik kurallarını bulmaya çalışan fizikçilere göre ilk çıkan parçacıklar kütlesiz ve saf enerjiliydi. Fakat bilinen başka bir gerçeğe göre de evrende var olan her şeyin bir kütlesi vardır.

Adına ‘Tanrı parçacığı’ denilen, İsviçre’nin CERN laboratuarında yapılan deneylerle varlığı kanıtlanan Higgs bozonu, kütleleri olmayan atomlara kütle kazandıran mekanizmadır, yani hiçliğe kütle vermektedir.  Bu işlem, fizikçilere parçacıkların nasıl etkileşime girdiğiyle ilgili ipuçları verir. 100 milletten yaklaşık 10.000 kişinin çalıştığı merkez, halka açık ve her yıl yaklaşık 90.000 ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor. Bilim Tarihi Müzesi, İsviçre'de türünün tek örneğidir. Ayrıca, 18. yüzyılda kentin özellikle göze çarpan bilimsel geçmişi için mükemmel bir vitrindir. Perle du Lac Park'ın ağaçlarının gölgesinde bulunan bu müze, Villa Bartholoni'de (1828 yılında inşa edilmiş kentin en güzel neo-klasik evi) yer almaktadır. Bir bilim meraklısıysanız veya yeni deneyimler seviyorsanız, İsviçre, Cenevre'deki CERN’ deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ziyareti, bir sonraki Avrupa tatili için “yapılacaklar” listesinin ilk sırasında olabilir. CERN'i ziyaret etmek isteyenler için, iki saatlik rehberli tur ücretsizdir, ancak aylar öncesinden bir rezervasyon yapmanız gerekir. Tur programına bakılmaksızın müzelere erişim tüm ziyaretçiler için ücretsizdir. CERN ziyaretinize başlamak için en iyi yer, 2015 yılında yeniden tasarlandıktan sonra açılan Microcosm sergisidir. Turizm sektörü, İsviçre ekonomisinin ana itici güçlerinden biridir. 2015'te 35,6 milyon gecelik konaklama ile İsviçre turizm sektörü, ülkenin gayri safi yurtiçi hâsılalarının yaklaşık % 2,8'ini oluşturmuştur. 17 milyar İsviçre Frangı (CHF) gelirin yaklaşık % 4 gibi bir kısmının CERN’in gizemli cazibesini merak eden bilim ve teknoloji meraklılarının bu ülkeye yaptığı ziyaretler sonucu oluştuğu tahmin edilmektedir. Bu gezide Cenevre için ne kadar paraya ihtiyacınız var. Cenevre'ye seyahat etmek için ortalama ulaşım fiyatı 200 $. Şehir içinde ulaşım (8$). Cenevre'de bir gün için ortalama yemek fiyatı (39 $). Cenevre'de bir otelin ortalama fiyatı bir çift için (217 $) 'dır. Diğer eğlence, içki vb giderler (15$).  Ülkemiz bu alanda dünyada fark yaratacak bilimsel bir cazibe merkezine sahip ve insanlığın var oluşunu arayanların aslında tam düşünmesi gereken yer bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Neresi mi? O konuda da siz bir fikir geliştirin derim!! Bulamadıysanız bir sonraki yazımızda efendim?

Not: Bu makalenin kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılması etik ve yasal değildir.

 

 

Bu yazı 925 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar