Reklam
  • Reklam
BULUT" TURİZMİ, COVID-19 SALGINININ ORTASINDA MODA OLDU
Semih Karakoç

Semih Karakoç

BULUT" TURİZMİ, COVID-19 SALGINININ ORTASINDA MODA OLDU

29 Ekim 2020 - 09:19

Torosların altın kentleri Adana (Tam 3000 yıllık bir tarihe sahip,  İnsanoğlunun ilk yerleşik hayata geçtiği Neolitik Çağ’dan izler taşıyan;  Taşköprü, Saat Kulesi, Varda Köprüsü, Anavarza Antik Kenti ile eşsiz güzellikteki şehrimiz) ve Mersin illerimizin turizm potansiyelini sanal âlemde tanıtmaya katkıda bulunabilecek uzun süredir üzerinde çalıştığım’’covid-19 döneminde yapılabilecek işler’’ konusunu işleyen e-kitap çalışmasında öğrendiğim yeni bilgileri sizinle paylaşmaya çalışacağım. İnşallah hizmet sektöründe çalışan veya işletme sahibi olan müstakbel bireylerimize bir ışık olur.

Çin'in "bulut turizminin" yükselişi

"Yeni normal", "benzeri görülmemiş zamanlar", "maske,  mesafe, hijyen " - bunlar, son aylarda korona virüs salgını sırasında hepimize çok aşina hale gelen sözler. Turizm ve seyahatte artık, Çin’de bilindiği şekliyle "sanal turizm" veya "bulut turizmi" yükseliyor. "Bulut Turizmi", canlı yayın, 5G ve sanal gerçeklik gibi gelişmiş teknolojilere dayanan yeni, temassız, sürükleyici bir görme deneyimi sunuyor.

Çin genelinde seyahat endüstrisi, korona virüs korkularının ortasında neredeyse durma noktasına geldi. Ancak internet üzerinden yapılan canlı yayın sayesinde insanlar turistik yerleri ziyaret edebilir ve dışarıya çıkmadan bahar manzarasının tadını çıkarabilirler. Yeni korona virüs salgını birçok insanın seyahat planlarını aksattı, ancak seyahat etme arzularını ortadan kaldırmadı. Arzu daha da güçlenirken, özellikle gençler arasında "bulut turu" giderek daha popüler hale geliyor ve bu da Çin’in en küçük eyaleti olan ( Eyalet takımadalar halinde 200'den fazla ada içerir) Hainan'ın turizm endüstrisi için yeni bir fırsat yaratıyor.

Bulut turizmi; Çevrimiçi platformlar ve yeni teknolojiler aracılığıyla Hainan'ın büyüleyici manzaralarını sergilemenin yanı sıra,  turizm uygulayıcılarının pozitif enerjisini yaymak ve turizm pazarlaması için yeni yollar keşfetmek amacını içeren sanal bir turizm içeriğidir. Yerel bir turizm şirketinin pazarlama direktörü Zhang Weiwei, birkaç gün önce ada çevresinde bir yolculuğa çıkarak ekibiyle canlı yayının ilk sezonunu yeni bitirdi. Zhang'ın canlı yayın hayranlarından biri, "Uzun zamandır evde mahsur kalmış durumdayız. Canlı akışı izlerken, tura bizzat sahnede katılmışım gibi hissediyorum.  Gösterdikleri yerlerden bazılarını ziyaret etmedim ve bu da ileride gitmek için ilgimi uyandırdı. Salgın düzeldikten sonra ailemi oraya götüreceğim. Çin Seyahat Akademisi ve Trip.com Grubu'nun 19 Mart'ta ortaklaşa yayınladığı bir anket raporuna göre, Çinliler ülke çapında turlara özlem duyuyor ve Hainan ilk 10 destinasyon arasında ikinci sırada yer alıyor.

Bulut turizmi, tüm turistlerin evde kalarak niş mekânların ve odak noktaların(mesela Mersin Erdemli Koramşalı saklı şelale gibi.)  tadını çıkarmasına olanak tanır. Yeni konsept aynı zamanda çevrimiçi para kazanma olanaklarını da genişliyor. Metropolitan Sanat Müzesi ve Hanyangling Müzesi de dâhil olmak üzere birçok müze, çok sayıda izleyiciyi çeken tarihi ve kültürel bilgileri satan bir e-ticaret platformu olan Pinduoduo’da ortak bir canlı yayın platformu başlattı ve çok sayıda reklam sipariş aldı. Adana ve Mersin şehirlerinin bu uzak Çin eyaletlerinden tarihi, turistik ne eksiği var derseniz. Benden söylemesi beyler…

Bu yazı 9161 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar