Reklam
  • Reklam
Butik Kreşler ve Turizm
Semih Karakoç

Semih Karakoç

Butik Kreşler ve Turizm

19 Ocak 2020 - 18:42

Her ikisi de çalışan ebeveynlerin yaşamlarında sadece bir felsefesi vardır: çocuğun refahı ve eğer bu kutsal varlıklarını bir kreş veya çocuk bakımevine bırakmaları gerekirse en çok düşündükleri fenomen ise güven, öğrenme ve huzurdur.

Kayseri, Erkilet bölgesinde daha çok memur çocuklarının tercihi olan, iki katlı iki katlı bir daire içinde hizmet veren bir butik kreş benzeri gündüz çocuk bakımevi mevcut yapısal özellikleri ile son zamanlarda oldukça dikkatimi çekiyor. Şirin birde bahçesi bulunan bu yapıyı ziyaret edip işletmecisi Can Erdem Şahin Bey ile tanışma fırsatı buldum. Peki, neden buradaydım? Aklımda ki ilginç bir soruya çözüm bulmak ve bilgi hazinemi genişletmek için sektörü biraz tanımak istedim.  

Bu yıl Ege sahillerinde tatil yapan yabancı turistler için daha rahat bir gezi ve alışveriş için çocuklarını güvenle bırakabilecekleri otellerden bağımsız butik bir bebek veya çocuk kreşi ile karşılaşınca şaşırdım doğrusu. Böyle elit ve exclusive bir mekân turizm destinasyonunda nasıl fark yaratır bir düşünsenize değerli okuyucularım.  Çocuklar ve aileleri için ilham verici ve besleyici bir ortam sunmaya adanmış birinci sınıf bir butik çocuk bakım merkezi.

Merkez hem iç hem de dış mekânlardan oluşuyor ve çocukların keşfetmesi, yaratması, öğrenmesi ve önemlisi ise bol bol eğlenmesini sağlıyor! Erdem beyinde tatil beldelerinde buna benzer bir yatırım planı var. Müessesesi ise modern bir bakım ve eğitim anlayışına sahip. Emanet edilen her çocuk için kendini işine adamış, yüksek eğitimli personeli oldukça güler yüzlü. Çocukların potansiyellerini ve genel gelişimlerini artıran birçok aktivite mevcut. Düşünme ve öğrenme sürecini nihai ürün değil, değer görmek felsefesiyle bütünleştirmiş bir yapı mevcut.

Tesisin küçük olması bir ev müştemilatı ile herkesin birbirini çok rahat kontrol etmesini sağlıyor. Sınıflarda az çocuk ama çok personel rejimi ile daha çok ilgi ve alaka sağlanmış. Her yer güvenlik kamerası ile izleniyor. Sınıfların içinde bile var. Televizyondan, telefondan, tabletten uzak sadece oyuna odaklanma en beğendiğim şeylerden birisi oldu. En azından çocuklarda burada olduğu sürece teknolojinin olumsuz yönlerinden uzakta bir zaman geçiriyorlar. Ahh birde sizi kendi evinizde hissettirecek güzel bir mutfak ve buradan tüm binayı saran pasta ile börek kokuları.

Erdem beye bir tavsiyem huzurlu bir müzik yayını sistemi ile Norveç kreş modeli yaratması yani sürekli çocuklara ilham veren klasik müzik tarzında oyun odalarında yankılanan dinlendirici yumuşak sesler. Agresif bebek ve çocukların çok daha uysal olmasını sağlayabilir veya daha otantik bir fikirde, huzurlu müzik ve yumuşak pırıltı yıldız ışığı, gece gökyüzünün en parıltılı haline benzer bir kopyasını tavana yansıtarak, böylece misafir şirin bebekler yıldızların altında uyuyabilir. Hatta birde site önereyim arkadaşıma: www.chrysaliscare.co.nz. Neyse konumuza dönelim.

Medikal turizm veya tatil turizmi için ülkemize gelecek yabancı misafirlerimizi ne kadar çok düşündüğümüzü gösteren bir butik kreş veya bakımevi onların bazı işlerini rahat bir şekilde halletmesini sağlayıp, sürekli eteğine yapışan veya ağlayan bir çocuktan muzdarip olmamalarını sağlayabilecek bir kreş modeli turizm için yeni bir fikir olabilir mi? Siz ve Çocuğunuz için  “evden uzakta ev” hissi istedik, daha ne yapalım.

Bu yazı 816 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar