Reklam
  • Reklam
Coronavirus Salgını ve Biyoteknoloji
Semih Karakoç

Semih Karakoç

Coronavirus Salgını ve Biyoteknoloji

02 Şubat 2020 - 12:23

Wuhan korona virüsü ilk olarak Çin Devletinin merkezindeki Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde kaçak et ve deniz ürünleri (Korona virüs salgınının merkezinde olan bu pazarda, koala etinden yılana, fareden kurt yavrularına kadar pek çok şey satılıyor. South China Morning Post gazetesine göre, satılan hayvanlar arasında Misk kedileri, yarasa, beluga balinası eti, canlı tilkiler, dev semenderler, yılanlar, fareler, tavus kuşları, kirpiler ve koalalar da var) pazarları aracılığıyla ortaya çıktı ve binden fazla vaka ve yüzden fazla ölümün doğrulandığı ülkeye yayıldı. SARS (şiddetli akut solunum sendromu) ve MERS (Orta Doğu solunum sendromu) ile aynı virüs ailesine aittir. DSÖ’ nün 2019-nCoV olarak adlandırdığı 2019'un sonunda bulaşıcı korona virüs salgını, 229E, NL63, OC43 ve HKU1 gibi insan alfa ve beta korona virüslerinin neden olduğu enfeksiyon, SARS salgınından da sorumludur. 2019-nCoV, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre yarasa kökenli bir betacoronavirüstür. Hayvanlardan ve yılan gibi sürüngenlerden bulaştığına inanılan korona virüsler, üst solunum yolu hastalıkları ve pnömoni ve bronşit gibi alt solunum yolu hastalıklarına neden olur. Korona virüs bulaşması, insandan insana olduğu kadar köpekler ve kediler gibi enfekte hayvanlardan da olabilir. Bu taç şeklindeki virüs grubu, hastanın pnömoni veya bronşit gibi alt solunum yolu hastalıkları geliştirmesine neden olursa ölümcül olabilir. Doğada oldukça bulaşıcıdır, öksürük veya öpüşme olsun, tükürük temasının en ufak bir formuyla yayılır.

Çin kenti Wuhan'daki gizemli koronavirüs salgını ve Asya'ya hızla yayılması, binlerce hayatı tehlikeye atıyor. Pandemi, hem ilaç şirketleri hem de ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) gibi araştırma kuruluşları tarafından biyoteknoloji endüstrisinde yeni aşıların geliştirilmesini hızlandırdı. Çinli yetkililer genetik kodunu çok çabuk yayınladılar. Bu bilgi, bilim insanlarının virüsün muhtemelen nereden geldiğini, salgın geliştikçe nasıl değişebileceğini ve insanların ona karşı nasıl koruyacağının belirlenmesinde oldukça faydalı bir gelişme oldu. Teknolojik gelişmeler ve dünyadaki hükümetlerin ortaya çıkan hastalıklarla ilgili araştırmaları finanse etme konusundaki kararlılıklarıyla, araştırma tesisleri hızla harekete geçebildi.

Eşi görülmemiş hız - Inovio'nun San Diego'daki laboratuarında, bilim adamları potansiyel bir aşı geliştirmek için nispeten yeni bir DNA teknolojisi türü kullanıyorlar. Çin bu virüsün DNA dizisini sağladıktan sonra, laboratuarımızın bilgisayar teknolojisini kullanarak üç saat içinde bir aşı tasarlayabildik (araştırma ve geliştirme kıdemli başkan yardımcısı Kate Broderick). Inovio, ilk insan denemelerinin başarılı olması durumunda, ideal olarak Çin'de "yılsonuna kadar" bir salgın ortamında daha büyük denemelerin yapılacağını söylüyor.

Moderna ve Novavax gibi şirketlerinde korona virüs aşıları geliştirdikleri bildirilmiştir. Çinli bilim adamları tarafından birkaç geleneksel ilaç da dâhil olmak üzere toplam 30 terapinin test edilmesi planlanmaktadır. Moderna, testlerde solunum sinsityal virüsünü ve Zika virüsünü hedefleyen mRNA aşıları dâhil olmak üzere viral enfeksiyonları önlemek veya kontrol etmek için haberci RNA (mRNA) kullanan beş deneysel aşıya sahiptir. Biyoteknoloji, mRNA yaklaşımının "daha güçlü bir bağışıklık tepkisini uyarabileceğini" ve potansiyel olarak "ortaya çıkan pandemik tehditlere yanıt vermek için hızlı keşif" için zemin hazırlayabileceğini düşünmektedir. Bu arada, klinik aşamalı biyoteknoloji şirketi GeoVax, 2019 Wuhan'ın genetik sekanslarını kullanarak ortak bir korona virüs aşısı geliştirmek için Wuhan, Çin merkezli bir aşı geliştiricisi BravoVax ile bir niyet mektubu imzaladı.  Wuhan koronavirüsü SARS ile aynı aileye ait olduğu için, SARS salgından en fazla fayda sağlayan şirketleri hatırlamak önemlidir. SARS bugün bile tanımlanmış bir tedaviye sahip olmasa da, en sık reçete edilen tedavi şekli pnömoni ile aynıdır. GlaxoSmithKline, pnömoni gibi solunum bozuklukları için anti-viral tedaviler alanında liderlerden biridir. Lider olduğu sektör ise özellikle solunum yolları hastalıklarıdır. Bu şirketin geliştirdiği aşılar için örnek vermek gerekirse, zona için Shingrix aşısı, dünyadaki hastalık için tek önleyici aşıdır. Viral enfeksiyonları tedavi etmenin iki yolu vardır. Birincisi, virüslerin viral proteinlere müdahale ederek çoğalmasını durduran küçük moleküller bulmaktır. Antivirallerin üretimi genellikle basittir ve her ikisi de büyük avantajlar olan hap şeklinde alınabilir.  İkinci yol, vücudumuzun kullandığı silahları kullanmaktır:  Antikorlar, virüslere bağlanan ve yok edilmelerini tetikleyen büyük proteinlerdir. İnsanlara yeni bir virüs bulaştığında, vücudun savaşmak için yeterli antikor üretmesi iki hafta sürebilir.  Tüm bu bilgi kümesinden çıkaracağımız sonuç şu değerli Medikal Plus okurları; En az bir düzine biyoteknoloji şirketi, korona virüs ile mücadele etmek için ilaç veya aşı geliştirme çabalarını kamuoyu ile paylaşmış ve bu kendi küçük ama tahribatı büyük virüse karşı mücadelenin bilimsel tavrını ortaya koymuşlardır. Bilim bu işle o kadar meşgul olmaya başladı ki galiba KORONAYAK bir hale geldik J(:

Bu yazı 3126 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar