Reklam
  • Reklam
COVID AFRİKA'NIN BÜYÜYEN TURİZM ENDÜSTRİSİ İÇİN BİR...
Semih Karakoç

Semih Karakoç

COVID AFRİKA'NIN BÜYÜYEN TURİZM ENDÜSTRİSİ İÇİN BİR 'FELAKET'

26 Ağustos 2020 - 16:06

Güney Afrika'daki safarileri, Fas'taki parlak çinileri ve Mozambik'teki pastoral plajlarıyla övünen Afrika kıtası, yabancı ziyaretçiler için çeşitli kültürel lezzetler sunuyor. Fas’ın cazibe Agadir 8 km uzunluğundaki plajı ve golf sahaları, ata binme ve tenis kolaylıklarıyla su sporlarını da kapsayan özellikleriyle lüks bir turizm merkezidir.  Turizm dünyanın gelişmekte olan bölgeleri arasında yer alan Afrika ülkeleri için ekonominin önemli bir sektörüdür.

 Kıtada uzun süreli uluslararası anlaşmazlıklar ve iç karışıklıklar, bölgenin, diğer ekonomik faaliyetlerinin çoğunda olduğu gibi, turizmde de dünyanın gerisinde kalmasına yol açmıştır. Bu nedenle Afrika birkaç ülke dışında diğer tüm ekonomik faaliyetlerde olduğu gibi turizm konusunda da dünyanın kenarda kalmış bölgeleri arasındadır. Turizmden en fazla yararlanan dört ülke Mısır, Tunus, Fas ve Güney Afrika’dır. İkinci kategoridekiler ise Namibya, Botswana, Mozambik, Tanzanya ve Kenya’yı kapsar. Şimdilerde ise 820 bin kişinin ölümüne yol açan covid-19 pandemisi kıtanın yeni kâbusu haline gelmeye başladı. Ancak dünyanın çoğunda olduğu gibi COVID-19 salgını gelişen turizm ve seyahat sektörleri üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi'ne (WTTC) göre, seyahat ve turizm, GSYİH'nın % 7,1'ini temsil eden ve milyonlarca işi destekleyen Afrika ekonomisine toplam 150 milyar Euro'nun üzerinde katkı sağlıyor.

Korona virüs 'felaketi'

Afrika turizminin Ocak ve Mayıs 2019 arasında % 6 büyüme gösterdiği bilinmektedir.  Ancak korona virüs, havaalanlarını, otelleri ve restoranları kapanmaya zorlayan geçici kilitlenmelerle bu büyümeyi frenledi. Afrika Birliği, Temmuz ayında Afrika ülkelerinin salgın nedeniyle son üç ayda seyahat ve turizm gelirlerinde yaklaşık 55 milyar dolar (46 milyar avro) kaybettiğini söyledi. Bu yılAfrika’da dış hatlar için turizm eksi% 47 oranında küçüldü. Güney Afrika Turizm İcra Kurulu Başkanı Sisa Ntshona, "2020 yılında bir felaket oldu, büyüyoruz, şimdi azalıyoruz" dedi.Seyahat ve turizm küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'ler)% 80'ini oluşturduğundan, durum işletmeler için kritiktir.Güney Afrika, 613,000 vaka ve 13.000'den fazla insanın öldüğü korona virüs vakaları açısından küresel olarak en kötü etkilenen beşinci ülke. Ancak Afrika'nın turizm cazibe noktalarından biridir. Dünya Bankası raporuna göre, Sahra Altı Afrika'nın bu yıl 25 yıl sonra ilk resesyonunu yaşaması bekleniyor. Banka, acımasız bir değerlendirmede, bölge ekonomisinin yüzde 5,1 oranında küçülebileceğini söylüyor. On milyonlarca insanı daha yoksulluğa itebilir ve aşırı açlıkta büyük bir artış riskini alabilir. Daha dün, Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19 salgını sırasında sağlık hizmetlerinde ve malzemelerde yaşanan kesintilerin neden olduğu altı aylık antiretroviral tedavinin kesintiye uğramasının AIDS ile ilişkili hastalıklardan (tüberküloz dâhil) 500.000'den fazla ekstra ölüme yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu. Nihayetinde, Afrika'nın korona virüs sağlık krizinden kurtulacağını umarken, ekonomik (tabi ki turizm)  olarak en yoksul insanların yine yıkıcı sonuçlarla en sert şekilde vurulması kaçınılmaz görünüyor.

 

Bu yazı 9143 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar