Reklam
  • Reklam
DEĞİŞİM BAŞLIYOR
Semih Karakoç

Semih Karakoç

DEĞİŞİM BAŞLIYOR

29 Ekim 2019 - 21:27

Geçen hafta medyamızda çıkan haberler arasında dikkatimi cezbeden önemli bir haberde Sayın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, 2020-2022 Yeni Ekonomi Programın lansman toplantısını  "Değişim Başlıyor" teması üzerine kurması ve ekonomik değer yaratabilecek en önemli ayaklarından birinin de turizm olarak açıklamasıydı veya konuşmasını baştan sonuna kadar dinleyen biri olarak iktisadi önem sırasında güçlü gelir kalemlerinden biri olduğu sonucunu çıkardım diyebilirim – yani ben öyle anlam çıkardım-Turizmin bir ülkeye nasıl ekonomik (ve ekonomik olmayan) değer kattığını ve neden her ülke için bu kadar önemli olduğunu konuşacağız. Neden her ülke turizme sadece turistleri çekmek için değil, ekonomik büyümeyi ve tam gelişmeyi destekleyen bir platform olarak bakıyor? Neden şimdi sadece büyüme ve gelişmenin değil, aynı zamanda sosyal-ekonomik faktörlerin de bir göstergesi ve barometresi olarak önem arz ediyor? Turizm endüstrisi, birçok sektör için talep ve büyüme sağlayan ticari bir faaliyet olarak rol alması nedeniyle önemlidir. 

Turizm sadece daha ekonomik faaliyetlere katkıda bulunmaz, aynı zamanda daha fazla istihdam, gelir sağlar ve kalkınmada önemli bir rol oynar. Şüphesiz turizm bir ülke için muazzam ekonomik değeri beraberinde getiriyor. Turizm harcamaları yoluyla birçok sektöre doğrudan ve daha dolaylı olarak dokunur ve etkiler. Turizm, bir ülke için istihdam yaratma ve döviz kazancının önemli kaynaklarından biridir. Seyahat ve turizm dünyadaki en büyük ve en ünlü sanayi olarak kabul edilir. Birçok ülke bu dinamik endüstriyi gelir, istihdam ve özel sektör büyümesinin ana kaynağı olarak bilir. O zaman bu tanımlamalardan yola çıkarak ülkemiz, bölgemiz veya şehrimiz adına en doğru turizm modelini düşünmek için çok daha fazla beyin fırtınası yapmalıyız. Kayseri'nin 6 bin yıllık kadim bir tarihe sahip olduğunu bizler çok iyi biliyoruz ve bu muhteşem şehircilik örnekleri ile donanmış kentin tarihi değerlerini tanıtmanın önem taşıdığının da farkındayız.

Tüm kurumlar el ele verip şehrimize gelen yabancı turist sayısını mutlaka daha da ileriye götürmeliyiz. Çok yakın zamanda açılan kayseri kalesinin ne kadar faydalı bir çalışma ile ortaya çıkarıldığının bilincinde olup mutlaka varış ülkesi olarak şehrimizi seçen misafirlerimizle tanıştırmalıyız derim ben.  Bu turizm modellerinden en çok kafa yormamız gereken konulardan biride tabii ki küresel sağlık turizmi ve alt dallarıdır.  OECD Sağlık İstatistikleri'ne göre, ABD'de kişi başına sağlık harcaması 8713 dolar, İsviçre'de 6325 dolar, Norveç'te 5862 dolar, Hollanda'da 5130 dolar, Almanya'da 4818 dolar (tüm bölgede gelişmiş ülkeler)  Polonya'da 1530 dolar ve Türkiye'de 941 dolar olarak verilmektedir (gelişmekte olan ülkeler). Veriler, gelişmiş ülkelerde sağlık hizmet maliyetinin, gelişmekte olan ülkelere kıyasla oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. 

Yaşlıların, gençlere göre daha yüksek ortalama sağlık harcamasına sahip olduğunu göz önüne alırsak ( Avrupa’da ki yaşam seviyesinin 100 seneye çıkması sigorta şirketlerini kara kara düşündürüyor) gelen sağlık turizmi elçilerinin devletlerin bütçelerine pozitif katkı açısından olumlu makroekonomik sonuçlar doğurabileceğini düşünmekteyim. Engelliler, yaşlılar ve bakıma muhtaç sağlık ve şifa arayan yabancı konukların Erciyes’in kucağında sevgi ile büyüyen, kıraç topraklarında tarih ve tıbbı kombine eden ve Dünyanın ilk tıp fakültesi olarak anılan Gevher Nesibe Darüşşifası ve Tıp Medresesini sultanın aşkı ile yoğuran bu şehir için çok önemli olduğunu düşünüyorum erenlerim. Gelecek yazımda bu konuda Türkiye’de ilk kez bir proje makale yazımı siz aziz okuyucularımın takdirlerine sunacağım şimdilik hoşça ve aşk ile kalın.

 

Bu yazı 627 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar