Reklam
  • Reklam
GELENEK, GELECEK VE YEMEK
Semih Karakoç

Semih Karakoç

GELENEK, GELECEK VE YEMEK

18 Kasım 2019 - 09:04

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Gastronomi Turizmi Çalıştayı için 16 Kasım tarihinde, yoğun bir medya ve ziyaretçi ilgisi içinde bizlerde salondaki yerimizi almıştık.   Radison Blu Hotel’de ki etkinlik bir turizm modeli üzerinde gerçekleşiyordu. Yeni bir yeri ziyaret etmenin en önemli faktörleri, daha önce hiç görmediğiniz bir yeri görmek ve yeni bir kültüre maruz kalmaktır. 

Mutfak kültürlerine göre popüler destinasyonları ziyaret etmek, son yıllarda popüler turizm modellerinden olan gastronomi turizmini ön plana çıkarmıştır. Kayseri’nin pazarlanmasında harikulade işlere imza atan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, çalıştayda Kayseri mutfağının dünyaya tanıtılması için yol haritasının belirleneceğini söyledi. Dr. Memduh Büyükkılıç, sucuk-pastırma ve mantının Kayseri mutfağının en önemli lezzetleri olduğunu; ancak mutfağın bunlardan ibaret olmayıp Develi cıvıklısı, kavurma, yağlama,  yaprak sarması, nevzine ve aside tatlıları ile kombinasyonun arttığını,  hiçbir katkı maddesi olmadan içilen gilâburu suyunun antioksidan özelliğinin bulunduğunu, karaciğerin dostu olduğunu ve böbrekleri temizlediğini dile getirdi. Kınalı kız mantısı ile ilgili sunum gerçekten ilgi çekiciydi.

Kayseri gerçekten bir odak noktası olma yolunda ilerlemekte, özellikle kış, sağlık, medikal, dini, çamur, balneoterapi, tarih, kültür, tabiat gibi alternatif veya ana akım turizm modelleri ile zirveye doğru ilerleyen kadim şehir kayseri, soğanlı vadisindeki balon turizmi ile çeşitliliğini arttırmış durumda. Şehrin konum ve yapılanması zaman tasarrufu konusunda turistlere oldukça avantajlı durum yaratmaktadır. Zaten havaalanı ve dağ arasındaki mesafe oldukça kısa, ayrıca yemek sofrasındaki lezzetleri keşfetmek gayet zahmetsiz. Oteller, tüm tesislere yakın. Ulaşım çok basit ve geniş ağlarla örülü.

Güzel atlar ülkesinden Erciyes’in kalbine seyahat neredeyse dakikalarla ölçülecek kısalıkta. Kapadokya vadisinde balon ile uçmak ve az bir zaman içinde kayak yapmak, günün sonunda mantı ve yağlama ile yapılan güzel bir yemek ritüeli ile tarihi kapalı çarşıda içilen mis gibi kahveler. Sayılamayacak kadar çok pozitif değer ve hepsi kayseri’ye ait. Çalştayın yemek arasında konuştuğum Türsab yetkilisi, çok yakında birçok acentenin kayseri ye yemek turizmi turları düzenleyeceğini belirtti. Küresel şehirler ağında öne çıkan Hatay, Gaziantep ve afyon bu konuda oldukça turist çekip, yemek sofralarından gelir elde etmektedir. Bu kardeş şehirlerin büyümesi ve gelişmesi, rakiplerinin de büyüyüp gelişmesi anlamına geliyor arkadaşlarım -yani kayseri, diğer şehirler-.

Bu yetkili kişi ayrıca; Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) tarafından yayınlanan Gastronomi Turizmi Raporuna göre dünya genelinde turist sayısının 1 milyarı aştığını ve bu sayının yüzde 88,2’sinin hedef tercihlerine öncelikli olarak "iyi bir yemek" koyduğunu belirtti.

Sonuç olarak, Gastronomi turizmi müşterileri çekmeye yardımcı olabilir, çünkü günümüzde gittikçe daha fazla insan yüksek standartlarda ve kalitedeki restoranlarda yemek yemeği istemektedir. Ayrıca, kendilerine ve sağlıklarına daha iyi bakmaya çalışıyorlar. Konukları ayrıca, evde sahip olduklarından farklı bir şey denemek istiyor. Yani çayı otelin lobisinde değil de kara denizde yaylalardan toplayıp içme zevkine erişmek istiyorlar. Mantıyı pakette değil de imalat yerinde kendi sarıp, pişirmek istiyor –sarımsaklı sosu da ilave etmeyi unutmasın sakın- Kısacası hadi beyler, ne duruyoruz bu işe ilk giren kazanır!

Bu yazı 620 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar