Reklam
  • Reklam
HAYATTA KALMAK MI, GELİŞMEK Mİ?
Semih Karakoç

Semih Karakoç

HAYATTA KALMAK MI, GELİŞMEK Mİ?

04 Ocak 2021 - 15:43

Yeni korona virüs salgını, bildiğimiz dünyayı altüst etti, sağlık ve insan yaşamına benzeri görülmemiş bir zarar verdi. Sağlık hizmetleri ekosistemi bu kriz ile mücadele için birçok çareler üretti. Aşılar, kişisel korunma,  ilaçlar ve tele-sağlık ön planda yer aldı. . Pandemi sırasında, küresel sağlık hizmeti sağlayıcıları, hastaların ihtiyaç duydukları bakımı güvenle almaya devam edebilmelerini sağlamak için çalışma yöntemlerini değiştirmek zorunda kaldı. Birçoğu, evlerindeki hastalarla bağlantı kurmak için tele sağlık randevuları sunmaya başladı. Gelişen tele-tıp kullanımı, acil servislerin uygun şekilde kullanılmasını ve acil servislerin önünde kalabalıkların azalmasına katkı sağladı. Covid-19 salgınının yol açtığı tele-sağlık patlaması, bakım hizmetlerinin hastaneden ve klinikten uzaklaşıp evlere ve yerleşim yerlerine geçişini hızlandırdı. . Gereksiz bakım ihtiyacı olan hasta sayısını azaltıcı bir rol model yarattı. Otomatik teknolojiler ve yapay zekâ, toplum genelinde sağlığın iyileştirilmesinde giderek daha hayati bir rol oynayacak. Hastaneler, savunmasız popülasyonlara ve kronik rahatsızlıkları olanlara yardımcı olmak için tele-sağlık, mesajlaşma ve gelişmiş izleme kullanarak şimdiden iyi sonuçlar elde ettiler.

Bağışıklık sistemini eğitebilmek; salgın, başta Tele-tıp olmak üzere, vücudu kanserle savaşması için eğiten RNA tabanlı teknolojiden, 60 saniye gibi kısa bir sürede 600 doz aşı üretmeyi hedefleyen "kutuda fabrika" denen teknolojiye kadar, yeni ve heyecan verici gelişmelerin yaratılmasına yardımcı oldu. Covid-19 salgını öncesinde ulaşılamayacağı düşünülen teknolojilerdi aslında bunlar.  Onkologlar, aşı uzmanları, biyomedikal mühendisleri ve doktorlar 2020 boyunca görülen teknolojik gelişmelerin, çeşitli rahatsızlıklardan muzdarip hastalar için gelecekteki bakım ve tedavi için umut ışığı olabileceğini söylüyorlar. COVID-19, her şeyden önce, sonsuza dek minnettar olduğumuz ön saflardaki sağlık bakımı çalışanlarımızın hayal edilemez cesaretini ve kahramanlığını dünyaya bir kez daha gösterdi. Bu mücadele içinde canlarını yitiren tüm çalışanları minnetle anıyoruz.

Tedavi için Avrupa’da yığın talep (Salgın varsa, çözüm burada)

Hasta hastaneye gidemiyorsa hastane hastaya gelebilir mi?Pek çok gelişmiş ülkedeki hastanelerin aklında tek bir şey var - virüs. Bu, birçok hastanede planlanan elektif cerrahinin kesilmesi veya ciddi şekilde kısıtlanması anlamına geliyor. Sonuç, diz ve kalça protezleri, katarakt ameliyatları, valvuloplasti veya diğer yaşamı tehdit etmeyen prosedürler için bastırılmış talebin artmasıdır. İngiltere'de ameliyat için bir yıldan fazla bekleyen NHS hastalarının sayısı 12 ayda 1.032'den83.203'e çıktı. 19 haftadan fazla bekleyen sayı 620.454'ten 2.151.443'e yükseldi. Tüp bebek tedavisi için bastırılmış talebin benzer bir resmi var. Kısırlık klinikleri kapatıldı. Kısırlık seyahati durdu. İngiltere'nin Guardian gazetesine göre  " Birçok kadın çocuk sahibi olmak için son şanslarının ortadan kalkmış olabileceğinden korkuyor ". Dünya genelindeki sağlık sistemlerinin birikmiş iş yükünü azaltması uzun zaman alacaktır. Yurtdışında tedavi aramak birçok hasta için tek seçenek olabilir. Aşılanma ile pandeminin minimum düzeye inmesi demek, küresel anlamda hasta yığın bir talep patlaması demektir. Peki, biz neden bu pastadan bir dilim almıyoruz. Sağlık alanında güvenli ülke olduğumuzu tüm Avrupa gördü. Geriye ne kaldı ki önce“Sağlık hizmetlerini daha güvenli bir şekilde sunmak için COVID-19 salgınından öğrendiklerimizi kullanacağız. Sonrası mı? Cumhurbaşkanım zaten ileriyi görmüş ve muhteşem şehir hastanelerini bizlere kazandırmış. Mersin şehir hastanesi, Yatak Sayısı: 1.294, Ameliyathane Sayısı: 52, Yoğun Bakım Yatak Sayısı: 210 ve VİP servisler. İşte hem yurtdışı ve hem de yerel hastalarımıza tele-tıp dâhil her türlü yatak ve tedavi hizmeti sunacağınız tam donanımlı bir tesis. Peki, medikal ve teknolojik sağlık turizmi nasıl olacak veya bu yataklar nasıl dolacak? İşte o konuda yazılmış olan eserim kolaylıklar sağlayacaktır.

 

Bu yazı 1198 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar