Reklam
  • Reklam
MEDİKAL TURİZM ŞEHİR HASTANELERİNİN GELECEĞİDİR
Semih Karakoç

Semih Karakoç

MEDİKAL TURİZM ŞEHİR HASTANELERİNİN GELECEĞİDİR

23 Ocak 2021 - 09:10

Şu anda tıp turizmi için kasvetli bir tablo. Tüm dünyada, tıbbi gezginlere bel bağlayan işletmeler ve destinasyonlar iş modellerini kısaltarak,  yeniden düşünmek zorunda kalıyor. Bugün Google'a "medikal turizm ve COVID" yazın ve COVID-19'un medikal turizm sektörünü nasıl olumsuzetkilediğine dair çok sayıda rapor alacaksınız. Etki çok büyük; bazı işletmeler için geri dönüş yolu olmayabilir.

Pandemi ABD merkezli medikal turizmi mahvetti

Medikal turizm alanındaki büyük sermaye projeleri pandeminin yıkıcı etkilerini derinden hissediyor. Miami'de, 500 milyon ABD Doları tutarındaki Legacy Hotel andResidences projesi hâlihazırdabüyük zorluklarla karşılaştı.  Proje, karma kullanımlı bir kulede sunulan bir hastane-otel konseptidir. Yüklenici henüz sağlık tesisi için bir operatör bulamadı. Daha önce sadece hastane için planlanan hava filtreleme sistemi, şimdi tüm kuleler için kullanılacak. Kuledeki kapılar, telefonların veya sesli komutların onları uzaktan açmasına izin verecek şekilde yeniden yapılandırılıyor, böylece hiçbir hasta veya misafir kapı kollarına veya kollara dokunmak zorunda değil.

Meksika sınırında sağlık turizmi hızla azalıyor

Los Algodones;  Mexicali belediyesinin en kuzeydoğu ucunda yer alan küçük bir Meksika kasabasıdır. Resmi adı Vicente Guerrero'dur ve Amerikalılara hizmet veren çok sayıda diş hekimi nedeniyle gayri resmi olarak Molar Şehri olarak bilinir. COVID'den önce her gün yaklaşık 8.000 kişi sınırı geçiyordu; şimdi 200'e düştü. Küçük kasabanın ekonomisi diş turizmine bağlı. Supreme Dental Clinic'in sahibi Frank Navarro, yılda 5.000 dişçi turisti tedavi ediyordu. Şimdi Los Algodones'i hayalet bir kasaba olarak tanımlıyor.

Dubai, sınırlarını uluslararası turistlere yeniden açmak için hızla harekete geçti ve sektörün hayatta kalmasını ve COVID sonrası iyileşmeden yararlanabilmesini sağlamak için önemli adımlar atıyor. Dubai'deki King's College Hastanesi CEO'su Christian Schumacher, medikal turist sayısının Ocak ayında görülen seviyelerin yaklaşık% 60'ına yükseldiğini söylüyor. Bunun çoğu, acil büyük ameliyat ve tedaviye ihtiyaç duyan Nijeryalı hastalardır.

Macar klinikleri COVID-19’a yanıt veriyor

Avrupa'nın diş hekimliğibaşkenti olarak bilinen Budapeşte, pandemiden ağır darbe aldı. 1 Eylül'de Macar yetkililer, virüsün daha fazla yayılmasını durdurma çabalarının bir parçası olarak, tüm Schengenuluslararası varışlar için sınırlarını yeniden kapatma kararı aldı. Hükümet daha sonra, Visegrad Group vatandaşlarını - Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya - negatif bir PCR testi sonucu sunmaları halinde hariç tutacağını duyurdu.İngiltere'deki müşterileri Türk hastanelerine bağlayan bir ajans olan WeCure, COVID çarptığında faaliyetlerini durdurdu. İngiltere'den Türkiye'ye uçuşlar şimdilik yapılmıyor ve komplike operasyonlar için randevular 2021 yılına veriliyor. İran hastaneleri, Mart 2018'den Mart 2019'a kadar çoğunluğu Irak, Kuveyt, Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan, Umman, Pakistan, Afganistan, Tacikistan ve Türkmenistan gibi komşu ülkelerden olmak üzere yaklaşık 70.000 yabancı hasta kabul etti. Koronavirüs salgını, tıbbi gezginlerin sayısını% 95 oranında azalttı. Meşhed'de yabancı hastalara hizmet veren 14 hastane ve üç tıp merkezi, bu merkezleri ziyaret eden sağlık turisti sayısının sıfıra düştüğünü bildirdi.Hindistan'da, nakit sıkıntısı çeken sağlık turizmi sağlayıcıları, ziyaret eden hastaların kaybını telafi etmek için tele Tıp programına dönüyor. Yakın zamanda ülkeye yeni hastaların gelmesi beklenmediğinden operatörler, işlerini ayakta tutmak için tele tıbbın şimdilik en iyi seçenek olduğunu söylüyor. Dijital aşı kartı ile yabancı hastaları ülkemizde misafir edip, pandemi sonrası ekonomik hızlı toparlanma sürecine ciddi katkıda bulunabiliriz. Başka hızlı para kazanma fikri olan varsa beri gelsin!!!!

Bu yazı 4460 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar