Reklam
  • Reklam
MEDİKAL TURİZM VE PR (HALKLA İLİŞKİLER)
Semih Karakoç

Semih Karakoç

MEDİKAL TURİZM VE PR (HALKLA İLİŞKİLER)

07 Aralık 2019 - 21:52

Son yıllarda, medikal turizm pazarı dünyada gelir getiren ve rekabet eden endüstrilerden biri olarak yükselmiştir ve modern, gelişmiş turizm alanı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, çok sayıda ülke bu turizmi geliştirmeye çalışıyor ve bu sektörü geliştirme stratejilerden biri olan pazarlama karması elemanlarını kullanıyor. Günümüzde gelişmiş ülkelerden üçüncü dünyaya tıbbi nedenlerden dolayı seyahat eden hastaların sayısı artmaktadır. Medikal turizmi artıran faktörler şunlardır: Sanayileşmiş ülkelerde sağlık hizmetlerinin yüksek maliyeti, uluslararası seyahat kolaylığının artması, dünya ekonomisinde uygun döviz kurları, tıbbi teknolojide hızlı gelişmeler ve internete erişim. Hindistan, Singapur, Malezya vb. ülkeler kendilerini ideal medikal turizm destinasyonları haline getirmek amacıyla stratejiler geliştirmiştir. Sağlık hizmetleri daha rekabetçi ve daha uluslararası hale geliyor.

Sağlık sigortası kullanımının artması, yeni tesislerin sürekli açılması ve sağlık turistleri için küresel rekabet, etkili pazarlamayı her zamankinden daha hayati kılan faktörlerdir. Pazarlama ve halkla ilişkiler, yerli ve yabancı hastaları başarılı bir şekilde çekmek için hayati önem taşımaktadır. Kurumsal yapının kalitesini gözler önüne sermek _veya göze batmak- hasta çekmek ve kalabalık medikal turizm pazarındaki rekabette bir adım önde olmak istiyorsanız, profesyonel ve yenilikçi bir pazarlama stratejisinin uygulanması esastır. Pazarlama, herhangi bir hastane, klinik veya spa'nın iş geliştirme stratejisinin çok önemli bir unsurudur. Başarının temel anahtarlarından biri, potansiyel müşteri tabanınızı belirlemek ve ürününüzü yenilikçi ve uygun bir şekilde sunmaktır.

Eğer bir şirket yeni ve mevcut hastalara başarılı bir şekilde ulaşmak istiyorsa, risk almak, yeni yaklaşımları denemek ve bu büyüyen sektörde farkındalığı arttırmak için yenilikçi ve bütünleşmiş pazarlama stratejileri geliştirmek zorundadır. Bir hastaneyi veya kliniği pazarlamanın en iyi yolunun halkla ilişkiler departmanıdır ve tüm pazarlamanın % 70 ila% 80'inin halkla ilişkilere odaklanması gerektiğini söyleyebiliriz.  Yurtdışında farklı pazarlara özellikle pazarlama yaparken ortaya çıkan zorluk, kampanyaların yerel ihtiyaçları yansıtması ve farklı ulusları çekmek için farklı PR “öyküleri” kullanılması gerektiğidir. (PR- Public Relations: Halkla ilişkiler bir işletmenin, kurumun ya da örgütün bağlantı kurduğu ya da kurabileceği kimselerin anlayış, sempati ve desteğini elde etmek ve bunu devam ettirmek için yaptığı sürekli ve örgütlenmiş bir yönetim fonksiyonudur. Temelinde ikna, retorik, algı kavramları yatmaktadır). İyi bir PR öyküsü örneği vermek gerekirse;  uzun NHS (İngiliz ulusal sağlık sistemi) bekleme listeleri veya Birleşik Krallık'taki özel sağlık hizmetlerinin yüksek maliyeti nedeniyle ülkemize tedavi için seyahat etmiş ve hastanenizde olumlu bir deneyime sahip olan İngiliz bir hasta olabilir. Bu, İngiliz basını için bir haber ve hastane için iyi bir tanıtım olabilir. Halkla ilişkiler, iyi yazılmış, bilgilendirici ve faydalı bir web sitesi ile PR’a odaklanarak ve olağanüstü müşteri hizmeti sunarak daha iyi pazarlama başarısı elde edilebilir.

Marka oluşturma, pazarlama stratejisi, yatırım getirisi, müşteriyi elde tutma ve pazara girme, endüstrinin yeni kelimeleridir ve tıbbi turizm işletmelerinin bugünün pazarında ayakta kalması ve gelişmesi için pazarlama stratejilerinin planlanması ve uygulanmasının yeni yolları önemlidir. Global Market Insights, Inc. Tarafından yayınlanan yeni bir araştırma çalışmasına göre, gelişmiş bölgelerdeki tıbbi prosedürlerin yüksek maliyeti, gelişmekte olan ülkelerde tedavi tercihini artıracak ve böylece küresel medikal turizm endüstrisini gelecek yıllarda teşvik edecektir. Kapsamlı sağlık çözümleri ve gelişmekte olan bölgelerde düşük maliyetle devrim niteliğindeki teknolojinin varlığı, onu tıp turistleri için cazip bir yer haline getirecektir. Örneğin, Amerikalıların çoğu uygun fiyatlı sağlık hizmeti nedeniyle kozmetik cerrahi ve kardiyovasküler tedaviler için Brezilya, Tayland ve diğer gelişmekte olan ülkeleri tercih ediyor.

Medikal turizm giderek daha rekabetçi hale geldiğinden dolayı, hükümetlerin ve şirketlerin, genişleyen pazar paylarını arttırmak için marka iletişimlerini ve tanıtımlarını güçlendirmeye devam etmeleri gerekiyor.

 

Bu yazı 788 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar