OTEL Mİ YOKSA HASTANE Mİ?
Semih Karakoç

Semih Karakoç

OTEL Mİ YOKSA HASTANE Mİ?

21 Ocak 2021 - 21:44

Son birkaç yıldır, hastanelerin özellikle acil servislerinde yaşanan iç karartıcı manzaralara, sağlık personellerine yapılan şiddet ve acı veren ölüm haberleri, hastanelerin stres merkezi olarak görülmesini veya lanse edilmesini en büyük aktörü oldu.  Bu olumsuz tablolar, herhangi bir sebep ile kaderin cilvesi ile hastane koridorlarında olmak zorunda kalan hastaları ve onlara büyük bir emek veren personeli hasta edebilir veya yoğun bakımdabulunan farklı makinelerin sürekli bipsesleri kimsenin ruh halini düzeltemeyebilir. Hayal kırıklığına uğramış hastalar genellikle öfkelerini hastane personeline yönlendirirler - peki ya çözüm binanın kendisini yeniden tasarlamaksa?Danimarkalı tasarım stüdyosu 3XN, dünyada büyüyen hasta otellerine katkıda bulunan yenilikçi bir hizmet tasarladı.

Bu eşsiz hizmet, hastanelerin sağlık ve wellness uygulamaları ile modern ve çağdaş bir otelin konforunu sağlıyor. 21 Ağustos'ta Danimarka'nın önde gelen özel bakım hastanesi Rigshospitalet'in kampüsünde yeni bir otel açıldı. Hasta Oteli olarak adlandırılan bu 74 odalı bina, muayene veya tedavi için çok uzaklardan seyahat etmiş kendi kendine yeten hastalar için uygun konaklama sağlıyor. Uzun süreli tıbbi bakım gören hastalar için, gökyüzünün aydınlattığı sakin alan, bol güneş ışığı, canlı ve rahatlatıcı renkler aynı zamanda hastanenin gürültülü makinelerinden ve günlük telaşından geçici bir kaçış sağlıyormuş. Finlandiya, Norveç, İsveç ve Danimarka'da bir hastanın kalışı ücretsizdir ve ulusal sigorta kapsamındadır. The Guardian'a göre, hasta otelleri, hastane yatağı maliyetinin üçte birine eşit bir otel odası fiyatı ile devlet tarafından finanse edilen hastane sistemi için büyük tasarruf sağlıyor.

Danimarka ve Hollanda'daki yeni otel hastanelerde, klavyeli, hareketli kollu bir bilgisayar, hastaların oda ışıklarını ayarlamasına, pencere ve panjurları açıp kapatmasına, yemek sipariş etmesine, eğitim kaynaklarına erişmesine ve televizyon izlemesine, hastaların sürgülü oda kapısını açıp kapatmalarına ve personelin hastalarının kayıtlarına erişmesine izin verir. Hasta otellerindeki konaklamalar,  geleneksel 3 (üç) yıldızlı otel mülklerine benzer, genellikle bir restoran, salonlar, çocuk dostu atriyumları, park olanakları, ücretsiz wi-fi, sade ve modern bir dekora sahip odalar ve çalışma masası, mini bar, düz ekran TV ve en-süite banyo olanaklarıyla donatılmıştır. .

Alanlar, kısıtlı hareket kabiliyetine sahip hastalar düşünülerek tasarlanmış ve sağlık personeli ile kolay iletişim için kablolanmıştır. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için duvarların, döşemelerin ve mobilyaların temizlenmesi oldukça kolaydır. Her oda geniştir, teknoloji ile donatılmıştır ve hatta özel bir balkona sahiptir.Bölgedeki benzer mülklerde olduğu gibi, Rigshospitalet'in Kopenhag'daki Hasta Oteli, ziyaretçileri görmek ve bir tedaviden sonra iyileşmek için daha eğlenceli bir yer sağlar. Ve belki de en iyisi, yakın aile üyeleri, hiçbir ücret ödemeden otelde tedavi görmek isteyen sevdikleriyle birlikte kalabilirler. Aynı zamanda, araştırmalar özel odaların covid-19enfeksiyon oranlarını düşürmeye yardımcı olduğunu da gösterdi. Bu makale yazardan izin almadan asla yayınlanamaz…..

Editörün Notları

Değerli okuyucular ülkemizde kendi şahsi fikrime göre en başarısız belediye olan Toroslar belediyesine bunca yazı ve olumlu eleştiri yapmama rağmen bir Allah’ın görevli personeli, ''‘’Ya, kardeşim nedir sıkıntı, gelin hep birlikte bir çözüm bulalım veya ortaklaşa üst akıl yaratalım’’ diyemeyecek kadar ağır aksak bir durum sergiliyorlar. Aynen devam edin diyorum. İyi insan, ahlaklı toplum kapsamında yine halkımız içinde yeni bireyler tanıdık. İşlerinde mahir, başarılı ve hakka hizmet halka hizmet ilkesiyle faydalı olmaya çalışan; teknik servis bayisi Vedat Öner ve et ürünleri satış görevlisi Ahmet Yönyol kardeşimi tebrik ediyorum. Hoş çakalın erenler-canlar..

 

Bu yazı 299 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar