Reklam
  • Reklam
Turizmin çevre ve sağlık üzerindeki etkileri
Semih Karakoç

Semih Karakoç

Turizmin çevre ve sağlık üzerindeki etkileri

30 Aralık 2019 - 11:26

Seyahat ve turizm dünyadaki en büyük ve en ünlü endüstri olarak kabul edilmektedir. Birçok ülke bu dinamik sektörü gelir, istihdam ve özel sektör büyümesinin ana kaynağı olarak görmektedir. Günümüzde turizm ticareti, petrol ihracatı, gıda ürünleri ve otomobiller de dahil olmak üzere geleneksel endüstrilerinkine eşittir hatta aşmaktadır ve gelişmekte olan birçok ülke için ana gelir kaynağı olmaya devam etmektedir.  

Turizmin çevre üzerindeki gerçek etkisini ölçmenin zorluklarına rağmen, turist sayısındaki herhangi bir artışın kuşkusuz atık üretimi ve enerji tüketimi (hacim ve yerel seviye açısından) gibi çevresel değişkenler üzerinde etkisi vardır. Çevresel hususlar az çalışılmıştır ve toplamda ,51,500 yayın bulunmaktadır. Etkiler, küresel katkılardan iklim değişikliği ve okyanus kirliliğine, korunan bölgelerdeki nesli tükenmekte olan bitki ve hayvan türleri üzerindeki yerel etkilere kadar uzanmaktadır.

Sürdürülebilir turizm, insan türüyle etkileşimde olsun ya da olmasın, çevrenin bozulmadan veya değişmeden korunduğu, kültürel bütünlüğün, ekolojik sürecin, biyolojik çeşitliliğin ve yaşam destek sistemlerinin korunduğu bir yaklaşımdır. Büyüyen turizm genellikle daha fazla atık ve daha fazla kirlilik anlamına gelir. İnsan akınıyla,  daha fazla insan tatile çıktıkça, turizm endüstrisinin karbon ayak izi  artıyor gibi görünüyor. Ne yazık ki, tüm hükümetler bu olumsuz çevresel etkiyi azaltmak için bir şeyler yapmanın önemini anlamıyor gibi görünüyor.

 2013 yılında dünyayı dolaşan 1 milyardan fazla turist vardı, ancak 2030'da bu rakamın 1.8 milyar seviyesine çıkacağı tahmin ediliyor. Bu turistlerin harcadığı paranın dünya ekonomisi için çok önemli olduğunu inkar etmek mümkün değil. İstatistiklere göre GSYİH'nın yaklaşık % 9'unu oluşturmaktadır. Bir başka ilginç istatistik, dünya çapında ihraç edilen malların yaklaşık % 5'inin turizmle ilgili olduğudur.

Dolayısıyla turizmin ekonomik açıdan önemi gerçekten kritiktir. OECD'ye göre, turist sayısının yılda yaklaşık % 3 oranında artması bekleniyor. Bu artış, küresel sera emisyonlarında % 5'lik bir artışa neden olacaktır. Bu, şu anlama gelmektedir,  hava yolculuğundan % 40, otomobillerden % 32 ve turistlerin konaklama yerlerinden % 21 daha fazla kirletilen bir dünya gezegeni. Turizmin çevresel ayak izinin de dikkatle incelenmesi gerekmektedir.

Endüstrinin ekosistemleri koruyup korumayacağı, büyük ölçüde yatırımcıların ve politika yapıcıların kararlarına bağlıdır. Örneğin, artan atık ve atık su hacminin nasıl yönetildiğini ve artan kaynak talebinin nasıl karşılandığını belirlerler.  Bu nedenle turizmi iklim dostu hale getirmek küresel adalet meselesidir. Özellikle kısa ve orta mesafeli uçuşlar tamamen azaltılmalı veya bunlardan kaçınılmalıdır

 

Bu yazı 544 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar