Reklam
  • Reklam
Yaşlanan Japonya: Robotlar Yaşlı Bakımında Günü Kurtarabilecek...
Semih Karakoç

Semih Karakoç

Yaşlanan Japonya: Robotlar Yaşlı Bakımında Günü Kurtarabilecek mi?

02 Ekim 2019 - 19:27

Japonya'nın Osaka şehrinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi ve bu zirve kapsamında, katılım gösteren ülkeler arasında; küresel gündemdeki konuların etraflıca ele alındığı, terörle mücadeleden küresel ekonomiye, inovasyondan, dijitalleşmeye sağlık ve çevreye kadar birçok mesele masaya yatırıldı.

Ülkemiz ile zirveye ev sahipliği yapan Japonya; kadim tarihten gelen çok anlamlı bir dostluk geleneği ile sıcak ülkesel ilişkileri olan devletlerdir. Osmanlı Devleti ile Japonya arasındaki dostluk köprüsü bundan bir asır evvel başlamış ve bu ilişkileri daha da kuvvetlendirmek için Sultan İkinci Abdülhamit Han tarafından 120 yıl önce Japonya’ya Ertuğrul Firkateyni gönderilmişti.

Dönüş yolunda, 16 Eylül saat 21.30 civarında Ertuğrul Firkateyni, Kuşimoto yakınlarındaki kayalara çarpıp battı. Firkateyn komutanı Tuğamiral Osman Paşa da dâhil olmak üzere 550 Osmanlı levendi hayatını kaybetti. Sadece 69 kişi sağ kurtulmuştu. Bugün iki ülke sanayi ve ticaret alanında ikili ilişkilerini sürekli geliştirmektedir.

Türkiye’nin önde gelen siyasetçileri ve girişimcileri Japonya’ya sık sık ziyaretlerde bulunuyor, iş çevreleriyle görüşmeler yapılıp iş birliği anlaşmaları imzalanıyor, ortak toplantılar ve forumlar düzenleniyor. Peki, iki devlet tek yumruk olacak kadar bütünleşmiş olan bu toplumların sağlık alanındaki alışverişlerinde yeni bir başlık açılabilir mi? Birleşmiş Milletler raporuna göre, 60 yaş ve üstü kişilerin sayısının 2017 yılında küresel olarak 962 milyondan 2050'de 2,1 milyara, 2100'de 3,1 milyara çıkması bekleniyor. 2035 yılına kadar Japonya nüfusunun üçte biri 65 yaş ve üzerinde yaşlı bir toplum olacak. Japon hükümeti, hızla çoğalan yaşlı nüfusla ve azalan işgücüyle başa çıkmaya yardımcı olmak için ülkenin yapay zekâ ve robotik uzmanlığını kullanarak bu sorunu aşmaya çalışıyor. Japonya'nın bakım sektöründeki işgücü kıtlığı, bazı huzurevlerinin yaşlılara bakması için robot kullanmasını sağlamıştır.

Sağlık ve hemşirelik bakımı büyük bir dönüm noktasıyla karşı karşıya. Sağlık ihtiyaçları ve önleyici tıp konusundaki kamuoyu farkındalığının artması nedeniyle tıbbi ihtiyaçlar çeşitlenirken, nüfusun yaşlanması nedeniyle sağlık hizmetlerine talep hızla artmıştır. Japon ulusal tıbbi harcamalar 2010 mali yılında 36,6 trilyon ¥ (yen) olarak kayıtlara geçti. Kişi başına sağlık harcaması 282.400 ¥ oldu ve bu milli gelirin yüzde 10.61'ine eşitti. Artan depresyon ve psikolojik sorunlar, geriatri hastalıklardaki patlama, hızla yaşlanan nüfus, azalan sağlık profesyonelleri, ortalama 10000 yen üzerinde emekli maaşı alan yaşlıları diğer ülkeler için yaşlı bakımı ve turizminde cazip bir niş pazar olma eğilimine itmektedir (1 Japon Yeni karşılığında 5,2333 Türk Lirası alınabilmektedir).

Singapur, Güney Kore, Tayland ve Hindistan gibi medikal turizm destinasyonlarına kıyasla, Japon hastaneleri yüksek personel maliyetleri nedeniyle fiyat rekabetçiliğinden yoksundur. Uluslararası Robotik Federasyonu'na göre, çoğunlukla Japon üreticilerinden oluşan hemşirelik bakımı ve engelli yardım robotları pazarı, hala çok küçük: 2016'da sadece 19,2 milyon dolar (2 milyar ¥). 2035 yılına kadar Japonya nüfusunun üçte birinin 65 yaş ve üstü olacağı düşünüldüğü zaman yalnızca yerli sanayinin 2035 yılına kadar 400 milyar ¥ (3,8 milyar $) bir pazar değeri yaratacağını tahmin ediyor. Hükümet yetkilileri, robotların insan bakıcılarının yerini almayacağını vurguluyor. O zaman uzakları Japon dostlarımıza yakın edelim!! Japon yaşlı dostlarımıza, ülkemizde ki sağlık tesisleri, yaşlı bakımı ve rehabilitasyon merkezlerinde tecrübemiz ve gelişmiş sağlık teknolojimiz ile biz neden bakmayalım!! Japonların Kapadokya hayranlığı ( o kadar ki yakın zamanda Yeşilhisar Soğanlı vadisinde tanıştığım bir Japon turist şu Kapadokya’yı bir fanusa koyup keşke ülkemize götürebilsek ve onu her gün görebilsek diyecek kadar bu topraklara hayranım demişti). Sorun yok sevgili Japon dostlarımız biz sağlık elçisi bir ülkeyiz.

Buyurun atların vadisi Ürgüp’te bir kahve içip ülkemizin güzelliklerini seyredin. Ezen Gestin, - bağbozumu bayramı- ile 2000 yıllık kadim medeniyette Gal Gestin (Şarap Bakanı) ile tanışıp, Neşalı sakilerden bir yudum içiverin…Sağlığınız konusunda şehir hastanelerimiz ile kemik iliği ve organ nakli yapılan üniversitelerimiz ve tıp fakültelerimiz ile tam donanımlı özel sağlık sektörü ile tertemiz dağ havası, çamur banyosu, termal kaynakları, modern yaşlı bakımı tesisleri ile sağlığınız bizlere emanet. Sayōnara

Bu yazı 695 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar