Reklam
  • Reklam
Adam kayalar ve Uzuncaburç’tan haberiniz var mı?
Yasemin Küçük

Yasemin Küçük

Adam kayalar ve Uzuncaburç’tan haberiniz var mı?

23 Şubat 2017 - 08:33

Hep söyleriz ya Türkiye cennet vatan her yerinden tarih çıkıyor. Nereyi kazsan toprak bir zamanlar  doğal afetlerle, savaşlarla bağrına bastığı tarihi fışkırıyor. Bende bunun farkına varanlardan olmaktan mutluyum hep hayalimdi dünyayı gezmek. Nereden başlasam Paris mi? , Roma mı? Daha uzaklara mı gitsem diye düşünürdüm. Gittim de gezdim de  daha da çok gezecek yerlerim var. Lakin hafta sonlarında  da günübirlik gezilerle etrafımda önce yasadığım şehirden başlayarak tarihi coğrafyayı da görmeye yazmaya bilmeyenlere de duyurmaya kararlıyım, neresinden başlasam mı bırakıp  hemen bu hafta Adana‘ ya sadece iki saat mesafedeki Olba Antik krallığı,  dünyaca ünlü Adam kayalarımızı, Uzuncaburç gezisini paylaşayım sizinle;

Benim kendime belirlemiş olduğum rota Adana‘dan iki saat araç mesafesiyle önce Uzuncaburç Antik yerleşkesini gezmek oldu. Burada tarihi kalıntıların içerisinde halen yaşantının devam ettiği köy ve tarihi antik taslarla yapılan evler, evlerin bahçelerindeki  asma ağaçları beni çok etkiledi birde buna köylünün güler yüzü yardım severliği eklenince gezinin de tadı verdiği haz daha da arttı. Uzuncaburç da en etkilendiğin ne diye sorarsanız Antik Tiyatronun hemen yanı basındaki köy evi ve evin önünde sandalyesinde ayak ayaküstüne atıp oturan amcanın rahatlığı oysaki tarihe meydan okuyup günümüze kadar varlığını sürdüren içinde savaş oyunlarının yapıldığı, belki de yüzlerce kişinin öldüğü, hayvanların dönüştürüldüğü   yüzyıllara meydan okuyarak gelen antik tiyatroydu burası yeri geldiğinde dönemim Krallarına ev sahipliği yapmıştı.

İnsan durup düşünmeden de yapamıyordu ey zaman  zalimsin. Amcama da düşen güneşin doğuşunu ve batışının eşsiz kızıllığını izleme ti, Ahşap sandalyesinde …. Köyü ve kalıntıları gezdikten sonra yine araçla 20 dakika mesafede kayalara oyulmuş anıt mezarlar bilinen adıyla Adamkayaları  ziyaret etmek kaçınılmazdı sarp bir yamaç da olduğu için iniş biraz zor olsa da onları görmek  ve tarihte bıraktığı yaşanmışlığa tanık olmak aksam güneşi batarken eşsizdi… Günümüzde insanoğlunun birbirine bu kadar acımasız olduğu en yakınlarını bile bayramdan bayrama ziyaret ettiği zamanımızda insanların binlerce yıl öncesinde yakınlarına büyük bir bağlılıkla yaptırdıkları mezarları görmek biraz da sorguluyordu insanı iç dünyasında… Mezarlar; Anadolu'nun hiçbir yerinde örneği bulunmayan bu yapı grubu, 9 iniş içerisinde 11 erkek, 4 kadın, iki çocuk, bir dağ keçisi ve Roma kartalı kabartmasından oluşuyor. Bölgenin kutsallaştırılarak, o dönemin ileri gelenleri ya da önemli komutanlarından ailesi ve çocuklarına minnet duygusundan dolayı yapıldığı düşünülüyor.

Yaklaşık 250 yılda yapılan insan ve hayvan figürleri arasındaki stil değişimi rahatlıkla gözlenebiliyor. Coğrafi koşullara uygun olarak, Kızkalesi'ni yukarıdan gören bir konuma yerleştirilen Adamkayalar stratejik bir noktada bulunuyor. Tarihi eser kaçakçıları, doğa şartlarının tahrip ettiği bu özel miras, maalesef birçok antik mirasta olduğu gibi hak ettiği ilgi ve korumayı göremiyor.

Bu kadarını yazabildiğim bölgenin güzelliklerini yerinde görmek bizlerin elinde, uzak değil yakınlardan başlayarak haydi o zaman  gelen baharı karşılayalım.

 

 

Bu yazı 3884 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar