200’e yakın turistik tesis renovasyon kararı aldı

200'e yakın turistik tesis renovasyon kararı aldı

Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş (ANFAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, 2018 yılının ardından 200’e yakın turistik tesisin, renovasyon kararı aldığını söyledi.

09 Ocak 2019 - 10:22 - Güncelleme: 11 Ocak 2019 - 11:15

Fikri Cinokur - ANFAŞ'da 16-19 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan ANFAŞ Hotel Equipment 30. Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile ANFAŞ Food Product 26. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı'yla ilgili tanıtım toplantısı düzenledi. Toplantıya Turizm ve Gıda sektörlerinin Sivil Toplum Kuruluş Başkan ve yöneticileri katıldı.

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı yaptığı konuşmada, Otel ekipmanları ve gıda sektörünün Antalya’da bir araya geleceğini söyledi. Fuara 432 katılımcı, yurt içinde 81 ilden, yurt dışında 36 ülkeden 50 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi ile buluşturacak olan Hotel Equipment 30. Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile ANFAŞ Food Product 26. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı'nın 45 milyon dolarlık ticaret hacmi yaratmak istediklerini belirten Bıdı, şunları kaydetti.

''Geçtiğimiz yıl sektörün talebi doğrultusunda ilk defa eş zamanlı gerçekleştirdiğimiz fuarlarımızı bu yıl da tek çatı altında gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 40 bin metrekarelik kapalı alanımızın tamamında açacağımız 30.Hotel Equipment ve 26.Food Product fuarları, bugün Türkiye’nin en büyük HORECA (Hotel, Restoran, Cafe) buluşması olma özelliği taşımaktadır. Fuarlarımız sayesinde konaklama, ağırlama, gıda ve içecek sektörünün tüm paydaşları, tek çatı altında buluşarak iş potansiyelini ikiye katlama fırsatı yakalayacak.”

ANTALYA'DA 200 OTEL RENEVASYON KARARI ALDI

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, 2018 yılının ardından 200’e yakın turistik tesisin, renovasyon kararı aldığını anımsatarak, şöyle konuştu.

'' ANFAŞ olarak ülkemizin dört bir yanından satın alma kuruluşlarıyla önemli iş birlikteliklerine imza attık. Otel, restoran, hastane ve kamu kurumlarından misafir edeceğimiz satın alma müdürleri ve yöneticileri,  otel ekipmanları ve gıda sektöründeki katılımcılarımızdan iş birliktelikleri gerçekleştirecek. Bu yıl, renovasyon yapacak otellerin satın alma müdürleri ve yöneticilerini fuarlarımızda ağırlayarak tüm ihtiyaçlarını karşılamaları için dev bir ticaret platformu sunacağız. Fuarlarımız, Türkiye turizminin renovasyonlarına yön vererek 2019’daki turizm gelirlerinde yeni rekorlara imza atılmasına imkan sağlayacaktır.”

ANTALYA FUARLARINA SAHİP ÇIKMIYOR

Antalya firmalarının fuarlara katılmadığını ifade eden Bıdı, ''Fuarlara Antalya firmaları katılmıyor. Antalya dışındaki firmalar da kendi sektörlerindeki firmaların katılıp katılmadığını soruyor. (Antalya firması katılmıyor) dediğimizde ise onlarda (bizde katılmıyoruz) karşılığını veriyor. Fuarımıza katılan firmalar dünyadaki alıcılarla buluşuyor. Fuara katılan firmalar da büyüyecek. Dünya'yı Antalya'ya getiriyoruz. Antalya firmaları katılmıyor.  Biz kapımızı tüm dünyaya açtık. Türkiye'yi bu fuarlarla dünyaya tanıtıyoruz. Bu fuarları daha da büyüteceğiz'' dedi.

ALKOL RUHSATI ALINDI

ANFAŞ Başkanı Ali Bıdı, geçen yıl yaşanan bazı olumsuzluklar ve mevzuat nedeniyle gıda ve içecek fuarına alkollü içki üreten ve satan firmaların katılamadığını kaydetti. Bıdı, ''Geçen yıl son anda alkol ruhsatını almıştı. Bu sene böyle bir sorun yok. Alkol üreten ve satışını yapan firmalar fuara katılabilirler. Fuarımıza bekliyoruz'' diye konuştu.

TÜROFED BAŞKANI OSMAN AYIK

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da, fuarın geçmişinin eskilere dayandığını aktararak, bu fuarı ilk yaptıkları yıllarda ANFAŞ binasının bile olmadığını söyledi.

Dünyada devam eden siyasi krizlerin, çatışmaların etkin olmasıyla bugün 60 milyon insanın dünyada yer değiştirerek  göç ettiğini ifade eden Ayık, 2019 yılında bu yer değiştirmelerin göç hareketlerinin durması dileğinde bulundu.

Türk turizm sektörünün ve turizm endüstrisinin hızla geliştiğini ve dünyadaki en üst noktalarda yer aldığını anımsatan Ayık, şöyle devam etti.

''Türkiye 2016 ve 2017 yıllarında  yaşadığı turizmdeki kayıpları 2018 yılında toparladı. Ara sıra inişli çıkışlı yol alabiliyor. Turizmde çift haneli büyüme gösterdik. Türkiye turizmde 2023 yılı hedeflerini revize etmeli. 50 milyon turist hedefine ulaşırız ama turizm gelirinde aynı başarıyı beklemek zor. Türkiye 2019 ve sonrasında Türkiye dünyanın en önemli turist ağırlayan  destinasyonlardan biri olacak. Yan sanayilerin hepsi bu sektörle birlikte gelişecektir. Biz sektörlerdeki yerli ürünleri kullanmanın yanında ihraç eden konuma geldik.  Turizmde yan sanayi ihtiyaçlarını ithal ediyordu. Bugün Türk mutfak araç gereç sanayi dünyada hakim olmaya başladı.  ''

ANTALYA'DA 625 BİN YATAK KAPASİTESİ VAR

Antalya Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı İlknur Köker de, Antalya'da Bakanlık belgeli 900 otelde 500 bin adet yatak, belediye belgeli 180 otelde ise 125 bin yatak kapasitesi olduğunu belirtti. Köker,  1500 adet acente, 1600 rehber ve 124 adet charter yat ile 512 adet günübirlik tur teknesi olduğunu kaydetti. İlknur Köker, ''Türk turizminin yarısı Antalya'dır. Türkiye'deki gecelemenin yarısı Antalya'da gerçekleşiyor'' dedi.

Bu haber 2297 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya ve İzmir'den Cenevre uçuşlarına başlıyor
Antalya ve İzmir'den Cenevre uçuşlarına başlıyor
Sahili bile özelleştirecekler
Sahili bile özelleştirecekler