Reklam
  • Reklam
2019’da geçmiş döneme ait 50 milyon TL borç ödedik

2019'da geçmiş döneme ait 50 milyon TL borç ödedik

TÜRSAB yönetimi birliğin mali durumu ile ilgili açıklama yaptı. TÜRSAB’Iın tüm borcunun 2018 öncesi döneme ait olduğu ve 2019'da ise geçmiş döneme ait 50 milyon lira borç ödendiği belirtildi.

12 Nisan 2020 - 09:20 - Güncelleme: 13 Nisan 2020 - 15:22

TÜRSAB yönetimi birliğin mali durumu ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, TÜRSAB ve iştiraklerinin toplam borcunun  Bağımsız Denetim Raporlarında 2018 yılı Mart ayı itibariyle 560 milyon TL olarak tespit edildiği ve borcun en büyük kısmının TÜRSAB Ltd. Şti unvanlı iştirake ait olduğu ifade edildi.

Şu anda mevcut yönetimin sorumlu olduğu; TÜRSAB Birlik ve İktisadi işletmesi ile ilgili konsolide mali verilere göre, 31.12.2019 Tarihli Konsolide Bilançosuna Göre:TÜRSAB’ın Konsolide Borcu; 9.887.770 TL, Konsolide Likit Mevcudu: 15.301.680 TL.

TÜRSAB LTD. ŞTİ’nin borcu ise: 31.12.2019 da tarihli mali tablolara göre: 480.000.000 TL.

Bu şirketin geçmiş dönemden gelen borçlarının yaklaşık olarak 50 milyon TL’sinin yeni yönetim tarafından ödendiğ. belirtilen açıklamada, bugün itibariyle toplam borcu cari kurlarla 400 milyon TL civarında olup, KOMER Kongre Merkezi’nde hissesi ve tamamı ipotek altında olan taşınmazları mevcut olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Görüldüğü üzere; TÜRSAB’ın borcu artmadığı gibi, varlıkları artmış, faaliyetine son verilen TÜRSAB Limited Şirketinin borçlarından dahi yaklaşık 50 milyon TL ödenmiştir'' dedi.

BORCUN KAYNAĞI

Açıklamada, borcun kaynağı ile ilgili de şu ifadelere yer verildi:

''2018 yılına kadar TÜRSAB’ın iştirak hesapları Genel Kurula getirilmemiş, üyelerine sunulmamıştır. 2018 yılı Mart ayında yönetime gelen 23. Dönem Yönetim Kurulu tarafından hem TÜRSAB, hem de iştirakleri Bağımsız Denetim Şirketlerine inceletilmiş, borçlar tespit edilmiştir.

Yapılan incelemeler sonucunda, TÜRSAB ve iştiraklerinin 560 milyon TL'yi aşan borcu olduğu (o dönemdeki döviz kurlarına göre) anlaşılmıştır. Şirketi temsil ve ilzama yetkili Başaran Ulusoy, Haziran 2018 yılına kadar şirket yönetimini teslim etmemiş, yetkilerinin kaldırılması Haziran ayında mümkün olmuştur.

Şirket yönetimi teslim alındıktan sonra TÜRSAB Ltd. Şti.’nin faaliyetleri durdurulmuştur.

TÜRSAB binasının satılmasına neden olan borç, 2015 yılında TÜRSAB Ltd. Şti tarafından alınan kredi nedeniyle verilen ipotek olup, ilgili banka 2018 yılının şubat ayında krediyi kat etmiş, ipoteğin paraya çevrilmesi işlemlerine başlamıştır.

HESAPLARIN İNCELENMESİ

TÜRSAB’ın 23. Dönem Yönetim Kurulu’nun talebiyle iştiraklere ait hesaplar Genel Kurul’a sunulmuş, incelenmiş ve değerlendirilmiştir.

Genel Kurul incelemesine sunulan, her üyeye basılı olarak teslim edilen hesaplar üyeler tarafından incelenmiş, yapılan sunumlarla bilgilendirilmiş ve akabinde yapılan oylamada 23. Dönem Yönetim Kurulu OYBİRLİĞİ ile İBRA edilmiştir.

24. Dönem Yönetim Kurulu ise aynı Genel Kurul’da 1 Aralık 2019 günü yapılan seçimde %65 oy alarak seçilmiştir.

Kamuoyuna yansıtılan yalan-yanlış bilgiler yerine, TÜRSAB web sayfasında da yayınlanan bilançolarımız incelenerek gerçeklere ulaşılabileceğini bildirir, TÜRSAB yönetiminin şeffaflık ilkesini benimsemiş, adil ve açık bir yönetim tarzını benimsediğini bir kez daha vurgularız.

Birliğimize yapılan ve saldırı boyutuna varan yalan haberlerin gerçekler karşısında yaşama şansı olmadığı, Birliğimizin üyeleriyle ülkemiz ve mesleğimiz için bütün gücüyle çalışmaya devam edeceği bilinmelidir.''

Bu haber 3980 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ersoy,  ''Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser operasyonu''
Ersoy, ''Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser operasyonu''
Paris kırmızı bölge ilan edildi
Paris kırmızı bölge ilan edildi