Reklam
  • Reklam
2019 Tunceli yüzey araştırmaları başladı
Reklam

2019 Tunceli yüzey araştırmaları başladı

2019’da da FEST Travel sponsorluğunda süren Tunceli Yüzey Çalışmaları, Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümünde Öğretim Üyesi Dr. Yasemin Yılmaz başkanlığında bir ekip tarafından yürütülüyor. Paleolitik Dönem, özellikle de Neolitik Dönem kalıntılarını bulunduran alanların keşfi, basında ve arkeoloji dünyasında yankı uyandırıyor.

20 Haziran 2019 - 00:00 - Güncelleme: 21 Haziran 2019 - 08:45

 FEST Travel, gezilerine ek olarak kültürel mirasın çıkarılması ve korunması konusundaki duyarlı tavrıyla, Tunceli için bir ilk olan ve Tunceli ili ve ilçelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izinleriyle yürütülen Tunceli İli Arkeolojik Yüzey Araştırması çalışmalarına 2018 yılında sponsor olmuştu. Çalışmaların amacı bölgenin “Prehistorik, Protohistorik, Klasik ve Ortaçağ Dönemlerindeki Yerleşim ve Kullanılma” potansiyelinin belirlenmesi.

2018 yılında  Tunceli ve ilçelerinde yürütülen çalışmalarda, daha önce arkeolojik kalıntı olduğu bilinmeyen 10 farklı nokta saptanmış, acil kurtarma kazısı yapılması gereken yerler belirlenmişti. Geçen yıl bulunan kalıntıların analizlerinin yapılmasına devam ediliyor ve tescilli höyükler de her yıl düzenli olarak fotoğraflanıyor.

Bunların yanı sıra kültür turizminin öncüsü şirket geçtiğimiz yıl başlattığı Tunceli gezileri sonrasında birçok gezgin bu az bilinen coğrafyayı görme fırsatı buldu ve birçok acente de Tunceli’ye kültür gezileri düzenlemeye başladı. Geçtiğimiz yıl Tunceli’ye 10 gezi düzenleyen FEST Travel 2019’da da gezilerine devam ediyor.

Bu haber 461 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hac-Umre turizminde e-devlet dönemi
Hac-Umre turizminde e-devlet dönemi
Çine  semalarında Türk meyve suyu
Çine semalarında Türk meyve suyu