Reklam
  • Reklam
2020’de yüzde 10’un üzerinde artış olacak

2020'de yüzde 10'un üzerinde artış olacak

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye açısından 2020 yılında da olumsuz bir şeyin gözükmediğini belirterek, 2020 yılının artış oranının yüzde 10 veya üzerinde gerçekleşebileceğine işaret etti.

06 Aralık 2019 - 10:47 - Güncelleme: 07 Aralık 2019 - 22:09

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Turizmdays.com'a yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2020 yılında da iyi bir turizm yılı geçireceğine inandığını belirterek, ''2020 yılının ilk göstergeleri oldukça iyi. Erken rezerrvasyon rakamları şu anda umut verici. Avrupa pazarında, özellikle eski demir perde ülkeleri bugün Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler Polonya, Çek Cumhuriyeti, Romanya ve Ballkanlardaki ülkelerden Türkiye'ye yönelik ciddi bir eğilim var. Rusya ve BDT ülkeleri bu yıl iyi kapattı. Bizim eskiden oluşturduğumuz İskandinav pazarında geri dönüş başladı. Bu eğilim 2020 yılında da devam edecek'' dedi. 

2020'de yüzde 10'un üzerinde artış

2020 yılının artış oranının yüzde 10 veya üzerinde gerçekleşebileceğine işaret eden Ayık, ''Gelirlerde de bir iyileşme bekliyoruz. Belli bir iyileşme var. Şu anki tabloya bakıldığında Türkiye açısından 2020 yılında da olumsuz bir şey gözükmüyor. Ama bizim yapmamız gereken bir takım ev ödevlerimiz var. Ev ödevlerimizi yapmaya devam etmemiz lazım. Alt yapı ile ilgili eksikliklerin kalmaması lazım. Kentlerimizin, kasabalarımızın yaşam standartlarını daha da artırmamız lazım. Toplam kaliteye önem vermemiz lazım. Personel konusunda tedbirlerimizi artırmamız lazım. İşsiz genç insanlarımızı sektörle buluşturacak her türlü mekanizmayı geliştirip, sezonları uzatacak bir takım özel yatırım alanlarını da devreye sokarak geleceğe çok daha sağlıklı ve güvenli şekilde bakmamız lazım'' diye konuştu. 

Gençlerimizi sektöre kazandırmalıyız

Türkiye'de ciddi sayıda genç insan potansiyelinin bulunduğunu anlatan Osman Ayık, şunları söyledi: 

''Bizim yoğun ara elemana ihtiyacımız var. BU açığı mutlaka bizim ülkenin gençleriyle kapatmamız lazım. Mutlaka bu gençleri sektörle buluşturacak mekanizmalara kafa yormamız lazım. Yaz tatillerinde gençlerimizi sektörde çalışmaya alıştırmamız gerekiyor. Sektörü cazip hale getirmeliyiz. Kısa dönemli beceri kursları ile gençleri sektörümüzün kullanabileceği elemanlara dönüştürmemk gerek. Çünkü sezonu uzatmak çok kolay değil. Bunu çok hızlı yapamıyoruz. Bunu zamana yayarak gerçekleştirebiliriz. Ama dönemsel ihtiyaçlarımız için elimizde genç bir potansiyel var. Bunları sektörle buluşturacak mekanizmaları oluşturduğumuz taktirde yurt dışından eleman getirmeye ihtiyacımız kalmaz. Gençlerin bu sayede hem aile bütçelerine katkıları olur hem de üretime katkıları olur. Bu son derece önemli bir şey. Çok özel bir model geliştirmemiz lazım. Kamuoyu, özel sektör birlikte çalışıp modelleri geliştirmek gerek. Türkiye'ye her yıl 50 ile 100 bin arasında yurt dışından gelen turizm çalışanı var. Bunun mutlaka kontrol altına alınması lazım.''

10 yılımıza maloldu 

2015 ve 2016 yıllaında yaşanan krizlerin Türk turizmine maliyetinin yüksek olduğunu da vurgulayan Osman Ayık, şöyle konuştu:

''2014 yılı turizmde yaşadığımız en iyi yıldı. 2014 yılındaki turizmdeki gelir ortalamalarına baktığımızda bizim gelir ortalamalarımız dünyadaki ortalamalarla benzerdi. Ama peşpeşe kriz yaşadığımız 2015 ve 2016 yılları bizim fiyatlarımızın ciddi bir erezyona uğramasına neden oldu. Biz 2017-2018 ve 2019 yıllarında fiyatlarımızı kademeli iyileştirme yoluna gittik ama hala bizim arzu ettiğimiz seviyelerde değil. 2020 yılında da bu artış eğilimi sürecek ama bizim gerçek anlamda arzu ettiğimiz fiyatlara ancak 2022 veya 2023 yıllarında ulaşabiliriz. Her yıl kademe kademe koyarak fiyatları yükselteceğiz. İki olumsuz yıl bizim 10 yılımıza mal oldu.''

 

Bu haber 572 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tunç Soyer’den Hilton Oteli’ne ilişkin açıklama
Tunç Soyer’den Hilton Oteli’ne ilişkin açıklama
Otellere HES koduyla girilebilecek
Otellere HES koduyla girilebilecek