2021 sezonu için Bodrum’a ciddi bir talep görünüyor

2021 sezonu için Bodrum'a ciddi bir talep görünüyor

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ''2021 için Bodrum’a ciddi bir talep görünüyor. Rusya, Ukrayna, Balkan ülkelerinden gelecekler. Ciddi şekilde iyimser bir hava var'' dedi.

29 Aralık 2020 - 00:00 - Güncelleme: 30 Aralık 2020 - 09:12

Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen Hayat Sohbetlerinde bu hafta, "Pandemi Döneminde Bodrum'da Eğlence Sektörünün Sorunları" teması ile gerçekleştirildi. Mausolos Sergi Salonu'ndan gerçekleştirilen, belediye Youtube ve Facebook hesaplarından canlı olarak yayınlanan programın moderatörlüğünü Didem Baydar üstlendi. 

Programa, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Belediye Meclis üyesi, BODTO Yeme İçme Eğlence Sektörü Temsilcisi ve İşletmeci Atilla Serttaş, sanatçı, müzisyen Nevzat Doğansoy (Nev) ve aranjör İskender Paydaş konuk olarak katıldı. Müzisyenler Aycan Adalı ve Aykut İşcen de şarkılarıyla programa renk kattı.

Yeme İçme ve eğlence sektörünün pandemi döneminde yaşadığı sıkıntıların ve çözüm önerilerinin konuşulduğu programda, turizmin çok hassas bir sektör olduğunu ifade eden Başkan Aras, “Son yıllardaki ekonomik krizler, siyasi münazaalar, stratejik problemlerle birlikte ülke genelinde ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Turizm çok hassas bir sektör. En küçük bir şeyden etkileniyor ve insanların hemen ilk kıstıkları şey tatil ya da eğlence planları olur. Bodrum olarak, zaten son birkaç senedir depremdir, darbe teşebbüsü, ekonomik kriz, bunların getirisi ile kötüye giden bir turizm ibresi vardı. 2019’da biz aslında negatif havayı pozitife doğru çevirmiştik. Bodrum tekrar bir kıpırdanmadaydı. Ancak hiç beklemedik bir şekilde salgın tehdidi, mart ayından bu yana belirdiğinden birdenbire bütün beklentilerimiz tabi ki hayal kırıklığı ile neticelendi. Mart ayından itibaren sadece ayakta durmaya çalışıyoruz. Bir şey kazanmıyoruz, üzerine koyamıyoruz. Bodrum’un ana gelir kaynağı, konaklama, yeme içme, eğlence hizmet sektörüdür. Yeme içme ve eğlence sektöründe istihdam çok fazladır. Beslediği arka sektörler çok fazladır. Bende bu işin içinden geliyorum. Bir restoranın bir otelin yaptığı alışveriş yaklaşık 70-80 ayrı sektörü besler. Çok ciddi bir ürün satın alma yapıyoruz. O kadar çok şey etkileniyor ki zincirleme, biz böyle bir etki ile karşı karşıya kaldık. dedi.

BAŞKAN ARAS:” NİSAN SONUNA KADAR DAYANMALIYIZ”

Aşı uygulamasının yayılması ile birlikte Nisan döneminden sonra hayatın yavaş yavaş normale girmesini beklediğini ifade eden Başkan Aras, 2021’ den çok umutlu olduğunu söyledi. Yakalanacak iyimser havanın sektörü kısmen rahatlatacağına dikkat çeken Başkan Aras konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Benim ön görülerime göre Nisan ayına kadar bu şekilde devam eder. Çin aşısı geliyor işe yaradığı söyleniyor. Nisana kadar ayakta durmamız şart esnafımıza, iş adamlarımıza destek olmamız lazım. Projelerimiz var, Yerel yönetimler olarak elimizdeki yetkiler oranında eğlence vergileridir, ecri misillerdir, kendi kiracılarımızdan almadığımız kiralar, ertelediğimiz kiralar var. Devletimizin yapılandırmalara ilişkin önemli destekleri var. Bu süreci atlattıktan sonra 2021 için Bodrum’a ciddi bir talep görünüyor. Rusya, Ukrayna, Balkan ülkelerinden gelecekler. Ciddi şekilde iyimser bir hava var. Ben, Nisan ayında eğer açılırsa, önümüzdeki sezonun insanların bu kadarda baskı altında kaldığı bir dönemden sonra bir sezon patlaması yaşanabileceğini düşünüyorum. Hele birde 2021’e girerken ümitsiz olamayız, umut konuşmalıyız, şans konuşmayız, güzellik, sevgi, barış, dostluk konuşmalıyız diye de düşünüyorum, hep böyle karamsar tablolar çizemeyiz. Dünyanın tarihinde çok kötü günler oldu. Türkiye tarihinde çok kötü zamanlar geçirdik ama hep bunun çıkış yolunu bulduk. Çok dinamik bir ülkeyiz, çok zeki insanlara sahibiz. Karamsar bir tablo olursa biz yine yerel yönetimler olarak gereken destekleri vermeye çalışacağız. Yardım etmek isteyen insanlarımız var, bu iki grubu bir araya getiriyoruz. Kamu kaynaklarını da kullanmak zorunda kalmıyoruz. Destek olacak projeler yapmaya devam edeceğiz. Ama doğru projeyi ortaya koymamız lazım. Tabi bunun için zaten gerekli çalışmaları arkadaşlarımız yapıyor belediyede.”

Bodrum’un bir dünya markası olduğunu ifade eden Atilla Serttaş “İstanbul’da bin 300 civarı, Ankara’da bin 50 adet TAPDK belgeli içki ruhsatlı işletme var. Muğla geneline baktığınızda 4 bin 500 adet TAPDK belgesi vardır. İnanılmaz bir oran İstanbul ve Ankara’nın 4-5 katı bir oran var. Muğla içinde baktığınızda TAPDK belgesi bin 200 civarında en çok Bodrum’dur. Bodrum’daki bin 200 işletmeyi saydığınızda bunların her birinde ortala 10 kişi çalışır ve buda yaklaşık 15 bin kişi yapar. Bunları aileleri ile koyduğunuzda Bodrum nüfusunun 75-80 bin kişi belki de daha fazlası bu sektörden geçiniyor. Nüfusunun yaklaşık 55’i yeme içme eğlence sektöründen geçiniyor. Sosyal güvencedeki hakların sağlıklı verilmesini ben talep ediyorum. 2021’de inşallah daha adil olunması gerektiğini, devletin gücünün vatandaşın yanında olmasını diliyorum. Sektör için HES kodu olur, başka önlemlerle mesafe kontrolü yapılabilir, denetleme yapılır. Etkili denetimlerle işletmeler faaliyetlerini sürdürebilir. Sonuçta yaşamaya devam etmek zorundayız.” dedi.

Programın ünlü konuklarından İskender Paydaş “Müzisyenler olarak, hızla giden bir devinim birdenbire duruverdi. Temmuz- Ağustos döneminde sahnelerimizi aldık fakat sonrasında salgın artması sonunda kendi içimize döndük. Ben şahsen stüdyoya girdim. Yıllardır yarım bıraktığım, yapamadığım şeyleri yapmaya çalıştım o meşguliyet üretim olarak geri döndü.  Müzisyenlerin birçoğu dönemsel sigortalı olduğu için kısa çalışma ödeneğinden yararlanamıyorlar. Bu durum onları çok ciddi sıkıntılara soktu enstrümanlarını satanlar oldu. Sahneden kazanılan, günlük sahne performanstan kazanılan paralar şu anda olmadığı için birçok kişinin hayatı oldukça sıkıntılı bir durumda” diye konuştu. 

Bu haber 699 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
THY iç hat devre ödemesine erteleme
THY iç hat devre ödemesine erteleme