2021 yılı turizm sezonuna çok iyi hazırlandık

2021 yılı turizm sezonuna çok iyi hazırlandık

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Birol Akman, ülkenin pandemi krizini başarıyla yönetmesiyle turizmde Avrupa’nın bir adım önüne geçtiğini bildirdi.

26 Ekim 2020 - 09:44 - Güncelleme: 27 Ekim 2020 - 12:42

Akman, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi (TUAMER) tarafından hazırlanan Turizm e-Bülteninin ikinci sayısında yer alan yazısında, Koronavirüs salgınındaki mücadelede alınan kararlara ve uygulanan tedbirlere turizmcilerin hassasiyetle yaklaşarak büyük bir tecrübe kazandığını dile getiren Akman, “2021 yılı turizm sezonuna çok iyi hazırlandık” dedi.  

5 Pandemi nedeniyle bu yıl turizmde belirlenen 50 milyon turist ve 40 milyar dolar turizm geliri hedeflerinin tutturulamadığını söyleyen Akman, yaşanan sıkıntıları çözmek için Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un başarılı bir mücadele verdiğine ve süreci iyi yönettiğine dikkat çekti. 2020 yılı sonunda turizmde 13-15 milyar dolar gelir elde edileceğini düşündüklerini belirten Akman, bunun Türk ekonomisine ilaç olduğunu söyledi.

En kısa sürede alınan tedbirler, Güvenli Turizm Sertifikası uygulaması ve 6 yapılan denetimlerin turizmde Türkiye’yi ön plana çıkardığını belirten Akman, “Ülkemiz Avrupa ülkelerinin önüne geçti” diye konuştu.

Bu süreçte turizmcilerin de tedbir ve önlemlere hassasiyetle yaklaştığına değinen Akman, şunları söyledi:

“Turizmciler olarak, tedbirleri harfiyen uyguladık. Eğitimlere büyük önem verdik. Büyük bir tecrübe edindik.  2021 yılı turizm sezonuna çok iyi hazırlandık. Koronavirüsle mücadelemizdeki başarının 2011 yılına olumlu şekilde yansıyacağına eminiz.”

Yapılan denetimlerin çok doğru kararlar olduğunu da dile getiren Akman, denetimlere devam edilmesi gerektiğini kaydetti. “Denetimler yapılmasa Yabancı turistlerin çok zor geleceğini dile getiren Akman,herkesin pandemi kurallarına uygun davranması gerektiğini, aksi taktirde bugüne kadar elde edilen başarıların boşa gideceğini ifade etti. 

Bu haber 1029 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aeroflot Türkiye uçuşlarını iptal etti
Aeroflot Türkiye uçuşlarını iptal etti
THY Avrupa'da liderliğini sürdürdü
THY Avrupa'da liderliğini sürdürdü