Reklam
  • Reklam
2021 yılında erken rezervasyon olmaz

2021 yılında erken rezervasyon olmaz

Kilit Global Genel Müdürü Sezgin Özer, artık erken rezervasyonun beklenmemesi gerektiğini, 2021 yılında erken rezervasyonun olmayacağını söyledi.

28 Ekim 2020 - 16:37 - Güncelleme: 30 Ekim 2020 - 08:59

Sezgin Özer, Turizmdays.com'a yaptığı açıklamada, 2021 yılının 2020 ile 2019 yılı arası bir yerde olacağını, ama 2019 yılını yakalamızın 2023 yılını bulacağını belirtti. 

Bu yıl Kilit Global için Rusya, Ukrayna, Balkanlar, Sırbistan, Belarus ve Almanya'nın açık olduğuna vurgu yapan Özer, ''Almanya'dan genellikle Türk ve Polonya asıllı Almanlar geldi. 2020 yılının ilk aylarında 2020 yılı rezervasyonlarında yüzde 110 artış vardı. 2020 yılında pandemi olmasaydı oda bulmakta proplem yaşayacaktık. Pandemi sonrası hiç bir öngörü karşılanmadı. 2021 yılı içinde şu anda herhangi bir öngörü yok'' dedi. 

Kilit global olarak getirdikleri turist kayıplarının yüzde 70-75 arasında olduğuna dikkat çeken Özer, ''Bu yıl 150 bin civarında turist getirebildik. Bu yıl Sırbistan pazarı iyi geçti. Ama bu pazar küçük pazar. Rusya'dan da turistler geldi. Bu yıl müşteri kalitesi biraz daha yükseldi. Çok daha fazla villa sattık. Bu yıl villa bulmakta zorlandık. Delüks otellerin yüzde 90'ı doluydu. Özellikle villaların doluluğu çok yüksekti'' diye konuştu. 

2021 yılı planlaması

Sezgin Özer 2021 yılı içinde şunları söyledi:

''2021 yılında Rusya, Ukrayna, Sırbistan, Kazakistan, Balkanlar ve Almanya'dan turist getirmeyi planlıyoruz. Ancak bu işin rengi Nisan ayından sonra belli olur. Çünkü Dünya Sağlık Örgütü'nün açıklamasına göre Dünyadaki insanların yüzde 10'u virüs ile boğuşuyor. Bu sayı Nisan ayına kadar yüzde 35 olacak. Bu rakam dünya nüfusunda 2.5 milyar insan demek. Bu kadar insan virüsle uğraşacak. Ama biz virüsle yaşamayı öğreneceğiz. 2020 yılında olduğu gibi kötü bir sezon yaşamayacağız. 

Rusya 10 ağustos'tan sonra açıldı. Bizde hiç yoktan iyidir dedik. Şu anda  Türkiye dışında açık olan destinasyon yok gibi. Kış sezonu içinde aynı. Kışın bile diğer destinasyonlar açılsa bile Türkiye daha avantajlı olacak. Yaz döneminde gelen her uçakta boşluklar vardı. Bazıların dediği gibi kapılar açıldığında Ruslar dolacak diye bir şey olmadı. Turizm sektöründe durum çok iyi sayılmaz. Bir çok işletmede bu yıl el değiştirmeler olabilir.''

Erken rezervasyon olmaz 

Erken rezervasyon teriminin beklenmemesi gerektiğini ifade eden Özer, ''2021 yılında erken rezervasyon olmaz. Çok az erken rezervasyon olur. Son dakika satışları olur. Almanlar bile last minute'ye döndü. Önemli olan kış aylarında pandeminin Antalya'da nasıl seyredeceğidir. Bu yıl pandemi açısından Antalya çok iyiydi. Bir ara patladı. şimdi veriler iyi gözüküyor ama diğer yerlerde pandemi adeta patladı. Rusya'da korkunç bir durum var. Avrupa'da aynı. Avrupa'nın bazı ülkeleri değerleri vermemeye başladılar. Durum gerçekten vahim'' şeklinde konuştu.

Futbol takımları da son dakika gelebilir

Futbol takımlarının da son dakika gelebileceğini dile getiren Sezgin özer, şunları söyledi: 

''Spor turizminde takımların kış aylarında Antalya'dan başka güvenle gidebilecekleri başka alternatif destinasyon yok. Spor turizminin yapıldığı destinasyonlarda pandemide patlama var. Eğer takımlar kampa gideceklerse tek alternatifleri Antalya. Futbol takımları da diğer turistler gibi son dakika karar vererek kampa gelecekler. Şu anda spor turizmi açısından kötü bir görüntü var ama son dakikada bazı şeyler değişebilir.
Lüks oteller sezon açıldıktan sonra bir proplem yaşamadılar. Normal standart odaları da villaları da dolu geçti. Bu yıl pandemi sırasında otellerini erken açanlar önce pişman oldular. Sonra açtıklarına memnun oldular. Otellerini açanlar önce çok zorlandı ama daha sonra kazandılar.''

Bu haber 709 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Oylat Kaplıcaları Covid-19 nedeniyle kapılarını kapattı
Oylat Kaplıcaları Covid-19 nedeniyle kapılarını kapattı
Otel çalışanlarından, engelli sanatçı Öztürk'e tekerlekli sandalye
Otel çalışanlarından, engelli sanatçı Öztürk'e tekerlekli...