Reklam
  • Reklam
9 bin 500 seyahat acentası çaresiz bırakıldı!

9 bin 500 seyahat acentası çaresiz bırakıldı!

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, KKTC’deki acentalara 20 milyon liralık hibeye karşın Türkiye’deki seyahat acentalarının görmezden gelindiğine dikkat çekti

25 Eylül 2020 - 13:02 - Güncelleme: 27 Eylül 2020 - 10:07

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, pandemi nedeniyle 6 aydan bu yana kepenk kapatmak ve evde oturmak zorunda kalan seyahat acentalarının zor durumunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı.

Türkiye’deki 9 bin 500 seyahat acentasının Covid-19 nedeniyle iş yapamaz durumdayken Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) turizmcilere 20 milyon liralık hibe uygulaması gerçekleştirmesinin haksızlık olduğuna işaret eden Şevkin, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi sundu.

Getirdikleri yabancı turistlerle döviz açığının kapatılmasına ciddi katkıda bulunan ve turizmin lokomotiflerinden olan seyahat acentalarının koronavirüs sürecinde zor anlar yaşadığı gibi bir de üvey evlat muamalesi gördüğüne dikkat çeken Şevkin, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi sundu.

CHP’li  Şevkin, seyahat acentaları için şu sorulara yanıt arıyor:

Getirdikleri turistlerle Türkiye’deki döviz açığının kapatılmasına ciddi katkı yapan seyahat acentaları 6 aydır evde otururken, birçoğu kepenk kapatırken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) turizmcilerine hibe verilmesinin nedeni nedir? Bu uygulama ile Türkiye’deki seyahat acentaları üvey evlat muamelesi görmüş olmuyor mu? Bu durumu nasıl izah edeceksiniz? KKTC’deki turizmcilere uygulanan hibe destek programından bu yana önergenin yanıtlandığı tarihe kadar Türkiye’ye bu yolla kaç yabancı turist gelmiş, ne kadarlık bir döviz girdisi oluşmuştur? Türkiye’deki 9500 seyahat acentasının koronavirüs sürecinden daha fazla olumsuz etkilenmemesi için Bakanlığınızın alacağı önlemler var mıdır? Yoksa neden? Varsa nelerdir? KKTC’deki turizmcilere uygulanan hibe destek programını Türkiye’deki seyahat acentaları için de düşünüyor musunuz?”

Bu haber 4725 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TAV dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi
TAV dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi
Nikolova, Türkiye ile  vize işlemlerini kolaylaştıracağız
Nikolova, Türkiye ile vize işlemlerini kolaylaştıracağız