AB, bu yaz turistlere açılmayı hedefliyor

AB, bu yaz turistlere açılmayı hedefliyor

AB, yazın daha çok turistin Avrupa'ya gelmesi için seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesini önerdi.

04 Mayıs 2021 - 05:05 - Güncelleme: 05 Mayıs 2021 - 11:06

Avrupa Birliği (AB) , Covid-19 salgınından etkilenen turizm endüstrisini canlandırmayı umarak daha fazla ülkeden turistin Avrupa'ya gelmesine izin vermek için önümüzdeki ay seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesini önerdi.

AB üye ülkeleri öneriyi yarın tartışacaklar ve kararın bu ay içinde çıkması umut ediliyor.

Hangi ülkelerin seyahat etmesine izin verileceği belli değil, ancak bir AB yetkilisi, hızlı aşılama programıyla İsrail'in olacağını söyledi.

Mevcut kısıtlamalar altında, Avustralya ve Singapur dahil olmak üzere yalnızca yedi ülkeden insanlar, aşı olup olmadıklarına bakılmaksızın tatillerde AB ülkelerine girebiliyor, ancak testler veya karantinaya tabi tutuluyor.  

Avrupa Komisyonundan gelen, ancak AB'nin 27 üye ülkesinin onayını gerektiren yeni öneriler, tamamen aşılanmış yabancı vatandaşlara ve "iyi epidemiyolojik durumu" olan ülkelerden gelenlere izin verecek.

Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen Twitter'da  "Turizm endüstrisini canlandırma ve sınır ötesi dostlukların güvenli bir şekilde yeniden canlanma zamanı" dedi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından sağlanan verilere göre, İngiltere, Rusya ve bir dizi başka ülkeden gelen insanlar yeni kriterleri karşılıyor ama ABD vatandaşları karşılamıyor.  

COVID-19 nedeniyle seyahat kısıtlamaları, zaman zaman salgına ortak bir yanıt üzerinde anlaşmaya varmakta zorlanan AB'deki turizm endüstrisine ağır kayıplar verdi. (ajansbizim)

Bu haber 330 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
16 yeni otel daha açacak
16 yeni otel daha açacak
Rize-Artvin Havalimanı yıl sonunda açılıyor
Rize-Artvin Havalimanı yıl sonunda açılıyor