AB’de aşı pasaportu başlayacak mı?

AB'de aşı pasaportu başlayacak mı?

Bulgaristan Devlet Sağlık Müfettişliği Başkanı Doç. Dr. Angel Kunçev, Bulgaristan’ın ülkeye girişleri kolaylaştırdığını belirterek, bunun tüm Avrupa Birliği (AB) ülkeleri için geçerli olmasının beklendiğini kaydetti.

04 Mayıs 2021 - 12:40 - Güncelleme: 05 Mayıs 2021 - 15:15

Kunçev, Covid-19 negatif PCR test sonucu belgesi, aşı sertifikası veya son 6 ayda hastalığı geçirdiğini gösteren bir belge olmak üzere üç tür belgeye sahip kişilerin Bulgaristan'a giriş yapma imkanına sahip alacaklarını ifade etti.

Bulgaristan'ın yaz turizm sezonu öncesinde turist kapma yarışına girdiği ülkelerin şimdiden benzer kararlar aldığını, örnek olarak Hırvatistan ve Yunanistan'ı gösteren Doç. Kunçev, ''Pratikte bu tür bir karar, gelecekte Avrupa için bir çözüm olacak. Bunu paydaşlar olarak bizler daha erken uygulamaya koyuyoruz. Dijital aşı pasaportu uygulamasının Haziranda tüm AB ülkelerinde başlaması bekleniyor'' dedi.

Kunçev, Bulgaristan'da yaklaşan turizm sezonunu desteklemek için önlemler alındığını da belirterek, ülkelerin daha iyi ve daha güvenli koşullar sunmak için rekabet ettiklerini ve  sektörde aşı olmak isteyenler için aşılama yapılacağını kaydetti. (ajansbizim)

Bu haber 322 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
16 yeni otel daha açacak
16 yeni otel daha açacak
Rize-Artvin Havalimanı yıl sonunda açılıyor
Rize-Artvin Havalimanı yıl sonunda açılıyor