ABD’de yaşayan Türk çocuğundan kitaplı Türkiye tanıtımı

ABD'de yaşayan Türk çocuğundan kitaplı Türkiye tanıtımı

Ailesiyle ABD'nin San Diego kentinde yaşayan Arden Pala, İngilizce yazdığı ve ''Nuh'un Uçan Arabası'nın Maceraları- Türkiye'ye Seyahat'' isimli kitabında, İstanbul (Ayasofya, Yerebatan Sarayı), Kapadokya, Pamukkale ve Efes Antik Kenti gibi Türkiye'nin en güzel yörelerini, kültürümüzü tanıtıyor.

09 Ekim 2019 - 12:14 - Güncelleme: 10 Ekim 2019 - 15:54

ABD'nin San Diego Kentinde yaşayan 10 yaşındaki Türk çocuğu Arden Pala, İngilizce yazdığı ''Nuh'un Uçan Arabası'nın Maceraları- Türkiye'ye Seyahat'' kitabı ile dünya çocuklarına ülkemizin tanıtımını yaptı.

San Diego Francis Parker Okulu 5. Sınıf öğrencisi Arden Pala, yaptığı açıklamada, ailesiyle geçen yıl Türkiye'de bulunduğunu, çok kapsamlı bir turla farklı kültür, tarihi doku ve turistik yerleri gezdiğini, çok beğendiğini bildirdi.

Arden Pala, ''Nuh'un Uçan Arabası'nın Maceraları- Çin'e Seyahat'' ismini verdiği kitabında Çin'i yazdığını, Pavel Goldaev'in hikayenin resimlerini çizdiğini, bu kitabının  5 bin adet satıldığını, gelirinin ABD'deki düşük gelirli öğrencilere aktarıldığını belirtti.

Yazmanın yanı sıra profesyonel olarak tiyatro oyunlarında yer aldığını anlatan Arden Pala, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin güzellikleri, tarihi dokusu, turizmi beni çok etkiledi. Babam Serhat Pala, Annem Zeynep Ilgaz Pala, Ağabeyim Kenan Pala ile gezdiğim İstanbul (Ayasofya, Yerebatan Sarayı), Kapadokya, Pamukkale, Efes Antik Kenti gibi Türkiye'nin en güzel yörelerini, kültürünü, turizmini 'dünya çocuklarının hayal gücünü yakalaması' için de ikinci kitabı kaleme aldım. Bu kitabımın da resimlerini Pavel Goldaev çizdi. Farklı kültür ve yaşam beraberliğinin güzel yönlerini kapsamlı şekilde kitaplarımda anlatmaya çalışıyorum. Bunları çocuklara ve ailelerine sunuyorum. İnsan olarak kültürel farklılıklarımızla bu dünyada yaşıyoruz. ABD'de doğmuş olmakla birlikte ben, Türk çocuğuyum. Türk kültürü güzelliklerle dolu. Türkiye, dünyanın en güzel yerleşimlerinden biri. Ben de Türkiye'nin zengin tarihi dokusu, kültürü ve turizmini dünya çocukları tanısın diye kitabı yazdım. Kitaplarımda dünya genç okuyucularına hem yeni yöreleri hem de farklı kültürel zenginlikleri tanıtmayı amaç edindim.''

Satışından elde edilecek gelirin büyük bir bölümünü, İzmir'de yaşayan dedesi emekli Emniyet Müdürü İdris Pala aracılığıyla Türkiye'deki yoksul çocuklara aktaracağını dile getiren Arden Pala, ''Kitap gelirinin çok küçük bir bölümünü ABD'de sokak hayvanları yaranına kullanılmasına fon oluşturacağım. Türkiye'ye biraz olsun katkım olabilirse ne mutlu bana'' diye konuştu.

 

Bu haber 83349 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor