Air France ilk çeyrekte 1,5 milyar avro zarar etti

Air France ilk çeyrekte 1,5 milyar avro zarar etti

Fransa-Hollanda ortaklığı, 2020’nin aynı dönemine göre yolcu sayısında yüzde 73,4, ciroda da yüzde 57’lik bir düşüşle karşı karşıya kaldı.

10 Mayıs 2021 - 09:58 - Güncelleme: 11 Mayıs 2021 - 11:05

Air France-KLM grubu, koronavirus salgınının olumsuz etkisiyle bu yılın ilk üç ayında 1,5 miyar avroluk ağır bir zarara uğradı.

Grubun ilk üç aylık performansına ilişkin açıklamasına göre, seyahat kısıtlamaları, 2020’nin aynı dönemine göre yolcu sayısında yüzde 73,4, ciroda da yüzde 57’lik bir düşüşe sebep oldu.

Grubun finans direktörü, Frédéric Gagey, ikinci üç aylık dönemin de “dikkat çekici, bir iyileşme” belirtisi göstermeden başladığını belirtti. Gagey, yaz aylarından itibaren “yeni bir başlangıç” beklediğini kaydetti.

Air France-KLM, Fransa devletinin yardımıyla sermaye artırmış ve Fransız devletinin gruptaki hissesi yüzde 14,3’ten yüzde 28,6’ya çıkmıştı. 2021’in ilk üç ayındaki yolcu azalması, Covid-19’a karşı alınan önlemler çerçevesinde sınırların kapatılmasına bağlanıyor.

Normal zamanlarda rakipleri Lufthansa ve IAG (British Airways, Iberia) gibi uzun menzilli önemli bir ulaşım ağı işleten Air France-KLM, bu alanda kırılgan bir yapıya sahip.

Frederic Gagey, “Aşılama kampanyalarının etkisini göstermeye başladığını gözlemlesek bile bu aşamada uluslararası seviyede salgın durumunun iyiye gittiğini söyleyemeyiz” dedi.

Air France, KLM ve Transavia’dan oluşan grup, turizm için önemli olan yaz aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte yüzde 55-65 arasında koltuk kapasitesi kullanabilmeyi öngörüyor. 

Gagey, başta ABD, Avrupa ve İsrail olmak üzere aşılama kampanyalarının ilerlemesine rağmen henüz kimsenim istediği gibi seyahat edebileceği bir durumda bulunmadığına dikkat çekti ve 2019, yani salgın öncesi dönemle kıyaslama yapabilecek bir konuma gelmek için ayların geçmesi gerektiğini belirtti.

Küresel salgın, Air France-KLM grubunun 2020 yılında 7,1 milyar avro zarar etmesine yol açtı. (ajansbizim)

Bu haber 623 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dünyaca ünlü turizm merkezinde begonvil ekme zorunluluğu
Dünyaca ünlü turizm merkezinde begonvil ekme zorunluluğu
Akdeniz'de turist savaşları: KKTC treni kaçırıyor
Akdeniz'de turist savaşları: KKTC treni kaçırıyor