Akdağ; ’’Turizm işini yapamaz hale geldik’’

Akdağ; ''Turizm işini yapamaz hale geldik''

Parisya Turizmin ortağı ve CEO'su İsa Akdağ, İstanbul Hava Limanı'ndaki karşılama çilesi, D2 belgesinin fahiş fiyatlara yükseltilmesi ve İBB'nin yol güzergah belgesinin turizmcinin belini büktüğünü söyledi.

22 Ocak 2020 - 09:26 - Güncelleme: 23 Ocak 2020 - 10:38

Akdağ, Turizmi ilgilendiren konularda çarpıcı açıklamalarda bulundu.Özellikle Hava Limanı'nda yolcuların  karşılanması,D2 belgesi ve İBB'nin yol güzergah belgesine dikkat çekti. Son zamanlarda turizmcinin  adeta kanının emildiğini belirten Akdağ, ''Seyahat acentaları olarak kendi imkanları ve parası ile fuarlara katılıp ülkemizi tanıtıyor, ülkemize getirebildiği  turistlere otel, tur, alışveriş organizasyonları yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunmaya çalışırken, karşılarına devletin uçuk fiyatlara çıkardığı D2 belgesi  ve İBB'nin çıkarmış olduğu Yol Güzergah belgesi gibi trajedi komik engeler konularak önleri kesiliyor, kendi ülkemizde urizm işini yapamaz hale geldik'' dedi.

Akdağ, İstanbul Hava Limanı'ndaki karşılama çilesi, D2 belgesinin fahiş fiyatlara yükseltilmesi ve İBB'nin yol güzergah belgesin turizmcinin belini büktüğünü ifade ederek, ''1618 sayılı TÜRSAB kanunu ile kurulmuş turizm acentaları, binbir emek ile yurtdışından getirdiği misafirlerini dahi karşılayamaz hale geldi. D2 belgesinin 15-20 bin tl' den 165 bin tl'ye yükseltilmesi turizmde tekelleşmenin önün açarken öte yandan adalet dengesizliğini'de beraberinde getirmektedir. Borç harçla bir araç alıp evine, çoluk çocuğuna bir ekmek götürmeye çalışan araç sahiplerini büyük sermaye kartellerine mahkum etmekten başka birşey değildir. Bu büyük bir vebaldır, bu karara sesiz kalan ve onaylayanlar  bu vebale ortak olmaktadır'' diye konuştu. Akdağ,  şunları kaydetti:

''2018 yılından bu yana her geçen gün İBB'nin yol güzergah belgesini zorlaştırması turizme vurulan darbedir. Bir yandan bu belgeyi yenilemekte çıkardığı zorluklar diğer yandan da araçlara getirdiği yaş sınırlaması eklenince turizmde işleyiş yılan hikayesine dönmüş oldu.

D2 belgesinde araç yaşı 10 yıldan 12 yıla çıkartıldığı halde İBB'nin halen 10 yaş dayatması ne akla ne de mantığa sığıyor. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir çelişkiye raslayamazsınız. İstanbul'da bulunan turizm araçlarının ancak  % 10 bu yaş aralığında, hal böyle olunca yakında acentalar çalıştıracak araç bulamayacak.

Yakın zamanda TÜRSAB tarafından yapılan istişareler sonucu İzmir ve Ankara’da çözülen yol belgesi sorunu İstanbul’da halen devam etmektedir.

Bir an önce devletimizden D2 belgesi ile ilgili çıkardığı karardan vaz geçmesini aynı zamanda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan turizmcilerin sesini duymasını ve bir an önce bu mağduriyetlerini giderilmesini bekliyoruz.''

 

Bu haber 3620 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Taksiler de şehirlerarası toplu taşım aracı olarak kullanılmayacak
Taksiler de şehirlerarası toplu taşım aracı olarak...
Yerel marketlerin çalışma saatleri değişti
Yerel marketlerin çalışma saatleri değişti