Akdağ, ’’Türkiye’de Türkçe rehber ihtiyacı yok’’

Akdağ, ''Türkiye'de Türkçe rehber ihtiyacı yok''

Eski Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ, ''Son günlerde TÜRSAB seçimleri öncesi, TÜRSAB Başkanının söylediği gibi Türkiye'de rehber ihtiyacı kesinlikle yoktur, aksine rehber fazlası var'' dedi.

02 Aralık 2019 - 10:27 - Güncelleme: 03 Aralık 2019 - 16:45

Akdağ, yaptıtğı açıklamada, Türkçe rehberlik ihtiyacı söylemlerinin hiç bir gerçeği yansıtmadığını belirtti.  ''Çünkü;Türkiye'de mevcut bütün rehberler aynı zamanda Türkçe rehberlik yapacak kadar, Türkçe diline hakim ve Türkçe rehberlik yapacak kapasitede olduklarını herkesin bilmesini isteriz'' diyen Akdağ, şunları kaydetti:

''Peki Ülkemizde Rehber ihtiyacı var ise; Neden meslektaşlarımızın birçoğu işsiz?, Neden halen evine ekmek götüremeyen meslektaşlarımız var?, Neden meslek dışı çalışan meslektaşlarımız var?, Neden gölge rehberlik yapan meslektaşlarımız var?, Neden iş bulmak  ve evine ekmek götüre bilmek için taban yövmiyenin altında çalışan meslektaşlarımız var?, Neden mevcut rehberlerimizin nerdeyse yarısına yakın meslektaşımız eylemsiz?

TÜRSAB başkanları ne zaman rehberlik mesleğinin farkına varacak ve bu hizmetin bir profesyonellik gerektiğini anlayacaklar?''

Turizmin ehliyetinin ''Rehberlik'' olduğunu anlatan Akdağ, şöyle devam etti:

''Rehberlik mesleği de profesyonellik ve yabancı dil hakimiyeti gerektirir. TÜRSAB başkanlarına sormak isterim, eğer rehberlik bu kadar basit ve kolaysa ve herkes rehber olabiliyorsa o zaman TÜRSAB belgesi olmadan bütün rehberler acentacılık faaliyetini de pekala yapabilecek kapasitededir.  

Türkiye turizmi stabil değildir, mevsimlere göre, resmi ve dini tatillere göre değişiklik göstermektedir, Sayın başkan buralardaki talep yoğunluğunu yanlış okuyup  böyle bir ihtiyacın olduğunu düşünmüş olabilir. Türkiye'de yaklaşık olarak 38 dilde 12 bin turist rehberi bulunmakta, bu durumda ne rehber ihtiyacı ne de Türkçe rehberlik ihtiyacı kesinlikle yoktur dedi,

Bu haber 915 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY yurt dışı uçuşları için tarih verdi!
THY yurt dışı uçuşları için tarih verdi!
Didimli turizmci yeni normalin ilk uçuşunu anlattı
Didimli turizmci yeni normalin ilk uçuşunu anlattı