Alanya’da esnaf otelcilere tepkili; 100 Dolara Rus turist...

Alanya'da esnaf otelcilere tepkili; 100 Dolara Rus turist getiriyorlar

Alanya, hem Antalya'nın hem de Türkiye'nin en önemli turizm bölgelerinden biri. Ramazan Bayramının ikinci günü eşimle birlikte Alanya'ya gezmeye gittik. Eşim uzun zamandır Alanya'ya görmemişti. Ani karar vererek kalk Alanya'ya gidiyoruz dedim. Sabah kahvaltı yapmadan kendimizi Antalya otogarında bulduk ve Alanya'ya gitmek üzere otobüse bindik. Yaklaşık 2,5 saat süren yolculuk sonrası ilçe terminalinde otobüsten indikten sonra sahile doru yürümeye başladık.

07 Haziran 2019 - 03:35 - Güncelleme: 08 Haziran 2019 - 15:18

Fikri Cinokur/Turizmnews.com -  Plaj boyu rengarenk şemsiyelerin olduğu plajları yoldan takip ederek Damlataş mağarasına geldik. Nefes darlığına iyi geldiği söylenen Damlataş mağarası tamamen turistik amaçlı ziyaret olmuş. Belediye tarafından işletilen Damlataş mağarasından eski eser kalmamış.

Damlatataş Mağarasından çıktıktan sonra hemen yanındaki Palm kafe restoranda dinlenmek istedik. Burada en ucuz içecek bira... Bir bardak çay 5TL. O da çay olsa... Yarım litre su 5 TL,  1,5 litre su 10 TL fiyat yazılmış.

Çayını beğenmedik. Bardaklarımızdaki çayı  yarım bıraktıktan sonra Alanya Kalesine teleferikle çıkalım dedik. Kısa bir yürüyüşten sonra teleferik binasına geldik. Basın kartı geçerli mi diye sorduk. Evet geçerli dediler. Ama sürekli basın kartımım süresi 1 Haziran da dolmuş. Kişi başı 20 TL ücret ödeyerek Alanya belediyesi tarafından işletilen teleferikle ünlü Alanya Kalesine çıktık.

Bir bölümü belediye bir bölümü de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletilen Alanya Kalesi adeta harabeye dönmüş, bazı yerleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya... Ailelerinde yaşadığı Alanya Kalesinde mezarlıklar ve kale duvarların durumu içler acısı.

İçkale'nin içinde yer alan bazı duvarlar yıkılmış. Kale surları ve burçlar kaleye çıkanlar için tehlike oluşturuyor.

ALANYA MÜZESİ

Alanya'yı gezerken müzeye de gitmemek olmaz. Ayaklarımız bizi Alanya müzesine götürüyor.  Alanya müzesi çok küçük. İçinde Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine özgü numunelik eserler var. Herakles heykeli özel bölümde sergileniyor. Müzede denizcilik yaşamıyla ilgili eserler daha fazla.  Denizcilik ve balıkçılık yaşamını anlatan çini tarihi eserden çok etkilendim.

Ancak bahçede sergilenen çini eserler ise iyi korunmamış durumda. Sıcak, soğuk ve yağışlardan olumsuz etkilenmiş. Daha iyi koruma sağlanabilirdi. 

RESTORANLAR DOLU MAĞAZALAR BOŞ

Üzülerek Kaleden ayrılıp yine yürüyerek limanı dolaşıyoruz. Mendirekten fenerden Alanya'yı denizden seyrediyoruz. Yeşil Alanya beton Alanya olmuş. Dağlar, tepeler betona teslim edilmiş. İlçe merkezine ticaretin, alışverişin en yoğun olduğu caddelere kendimizi atıyoruz.  Caddelerde, plajlarda turist çok. Ancak ilçede giyim mağazaları,  ayakkabı dükkanları ve çantacılar ile buna benzer dükkanlar adeta sinek avlarken  yiyecek içecek olan lokantalar ve kafeler adeta tıklım tıkĺım dolu olması dikkatimizi çekiyor.

İş yerlerinin.önünde oturan esnaflar kendi aralarında sohbet ediyor. Neşeli neşeli konuşanlar da var, türkü şarkı söyleyenler de, dalgın dalgın oturanlar da...

Caddelerde yürürken sanırım güneşten korunması amacıyla taktığım fötr şapka nedeniyle turist zannederek Almanca, İngilizce, Rusça dükkanlarına davet ediyorlar. Esnafla sohbet ediyoruz.  Dükkan sahiplerine ramazan bayramınız kutlu olsun. Bol kazançlar, çok neşelisiniz. Kazançlar sanırım çok iyi diyorum.

Bir esnaf günün anlamına uygun siyasi mesajını da vererek ''Evet her şey çok güzel olacak'' deyiveriyor. Yanındaki bir başka esnaf ise  AKP genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı işaret ederek ''Bunun hiç mi iyiliğini görmediniz'' diye itiraz diyor. Kısa sohbetin ardından ayrılıyoruz.

Bir başka dükkanın önünde esnaf kendi aralarında sesli konuşuyor. Konuşmalara dikkat kesiliyorum. Etrafıma göz atıyorum. Çanta kemer ve benzeri ürünler satan dükkan.

Esnaf, bayramın ikinci günü Trabzon'daki köyünde bayramını geçiren ve Trabzon'u sallayan İstanbul'un seçilmiş, ancak mazbatası elinden alınan Ekrem İmamoğlu'nu tartışıyor. İmamoğlu için söylenen Yunan, Rum ve Ermeni yakıştırmalarına tepki gösteriyorlar.

ETİKETLER EURO

Serbest piyasa...Alanya'da etiketler hem uçuk hem de Euro. Milliyetçi ve sağ oyların hakim olduğu MHP'li belediye başkanın yönettiği Alanya'da tüm işyerlerinde etiketler Euro cinsinden. Ara sokaklara girerseniz belki TL yazılı etiketlere de rastlayabilirsiniz.

Tüm turizm bölgelerinde olduğu gibi Alanya'da da  fiyat istikrarı da yok. Herkes tutturabildiğine satıyor. Bir büfede 0,50 litrelik su 2 TL, bir başka yerde 2,5 Liradan satılıyor.

OTELCİLERE TEPKİ: 100 DOLARA TURIST GETIRIYORLAR

Alanya esnafı para kazanamamaktan dertli. Ben de esnafa bakanlık ve otelcilerin mayıs ayında Antalya ve ilçelerine gelen turist sayısı bakımından tüm zamanların rekoru kırdığına yönelik demeçleri övüne övüne anlattıklarını söylüyorum

Otelcilerin bu demeçlerine tepki gösteren esnaf, bu yıl Alanya'ya Avrupalı turist gelmediğinden yakınıyor. Yılın 5 aylık döneminde Alanya'ya rekor sayıda Rus turist geldiğini belirten Alanyalı dükkan sahibi hemen karşısın ilçenin en ünlü  otelini göstererek ''Bu otel hiç Rus turist getirmezdi. Otel Ruslarla dolu''diyor.

Rusya'dan gelen turistlerin parasız olduğunu ifade eden Alanyalı esnaf, ''100 dolara Rus turist getiriyorlar. Ruslar bir hafta 100 dolara tatil yapıyorlar'' yanıtını veriyor.

AVRUPALI TURIST NEDEN YOK

Alanyalı esnaf Avrupalı turistin neden gelmediğini yine kendisi anlatıyor. İşte esnaf gözüyle Avrupalı turistin gelmemesinin nedenleri...

'' Bu yıl Alanya'ya Avrupalı turist yok. Niye yok. Çünkü Türkiye'de her yıl seçim var. Seçimlerin getirdiği gerginlik var. Avrupalı turist korkuyor ve çekiniyor. Avrupalı turist huzurlu yerlere gitmek istiyor Güven duyacağı yerlere gidiyor.

Bunun yanında Türkiye ile rakipleri arasında rekabet var.  Türkiye'nin turizmde rakibi olan İspanya, Yunanistan ve Mısır fiyat kırıyor. Tüm bunlardan en önemlisi ise pahalılık. Türkiye çok pahalı.''

Mardinli olduğunu söyleyen esnaf da ''Recep Tayyip Erdoğan'dan terörü bitirecek,kardeşliği birlikte yaşamayı yeniden tesis edecek diye umutlanmıştık. Ama şimdi çok farklı noktadayız'' diye söylüyor.

Başka söze gerek var mı?

Bu haber 1839 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dehşet saçan taksicinin araç kullanım belgesi iptal edildi
Dehşet saçan taksicinin araç kullanım belgesi iptal edildi
İmara aykırı 1200 kaçak yapıdan 646'sı yıkıldı
İmara aykırı 1200 kaçak yapıdan 646'sı yıkıldı