Reklam
  • Reklam
Almanya’da 10 günlük karantina şartı geliyor

Almanya'da 10 günlük karantina şartı geliyor

Almanya 8 Kasım tarihinden itibaren rizikolu bir tatil bölgesi ve ülkesinden gelen herkesin 10 günlük karantinaya alınmasını kararlaştırdı.

17 Ekim 2020 - 13:01 - Güncelleme: 19 Ekim 2020 - 12:26

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristik genel Müdürü Recep yavuz, kendi bloğunda yaynladığı değerlendirmede, ''Alman hükümeti çarşamba günü yaptığı toplantı sonrasında Almanyadaki bütün eyaletler için ortak bir karar alınarak 8 kasımdan itibaren Almanya’ya rizikolu bir tatil bölge ve ülkesinden gelen herkesin 10 günlük bir karantina sürecinin  geçirmesinin önünü açmıştı. Almanya halihazırda dünyanın bir çok ülkesini ve bazı ülkelerin bazı bölgelerini rizikolu olarak tanımladığı için, bu karara göre 8 kasımdan sonra Almanların herhangi bir yere seyahat etmesi neredeyse tamamen kısıtlanıyor.
Ancak bununla birlikte 4 Ağustos'tan beri Türkiye’nin uyguladığı model, bu karara bir alternatif olarak bir çıkış yolu gösteriyor. Bu yüzden ‘Türkiye modelinin’ diğer ülkeler için uygulanması gündeme geldi'' dedi. 

Türkiye modeli örnek oluyor

Pandemi döneminde Türkiye'nin tatil yörelerine Almanya tarafından uygulanan modelin bazı ülkeler içinde uygulanmasının düşünüldüğünü aktaran Yavuz, ''Almanya hükümetinde bu hafta içinde tartışılan ‘örnek karantina’ formülüne göre Türkiye tarafından halihazırda uygulananan model, kış ayları içinde geçerli olacak ve uçuştan en geç 48 saat önce alınan negativ covid 19 testi, tatilcinin ülkesine döndükten sonra karantinaya girme zorunluluğunu ortadan kaldıracak. Almanya ve Türkiye arasında varılan anlaşma gereği 4 Ağustos tarihinden itibaren rizikolu olarak tanımlanan  Türkiye ‘nin sadece İzmir, Aydın, Dalaman ve Antalya havalimanları için bir istisna getirilmiş ve tatilcilerin dönüşlerinde Türkiye’de yaptırdıkları testlerle Ülkelerinde karantinaya girmeden Hayatlarını sürdürmelerinin önü açılmış böylelikle o tarihten bugüne yaklaşık 200 bin Alman misafirin Türkiye’ye gelmesi sağlanmıştı'' diye konuştu. 

Almanya neler talep ediyor?

Recep Yavuz, Almanya'nın talepleri hakkında da şu görüşlere yer verdi:

''Fvw dergisinden Klaus Hildebrant’ın haberine göre üzerinde çalışan taslak metinin 6. Maddesi Türkiye gibi istisnaları örnek göstererek,  bu modelin başta İspanya olmak üzere diğer tatil ülkeleri de talep ediyorlar. Buna göre ;

1. Eğer Alman Hükümeti tatil ülkesi ile korona tedbirleri konusundaki tedbir ve uygulamaları yerine getirme konusunda anlaşırsa,

2. Eğer tatil ülkesi Alman Dışişleri Bakanlığı  tarafından Yüksek rizikolu bölge ilan edilmemişse 

3. Eğer dönüş uçuşundan En geç 48 saat önce  negatif covid 19 testi yapılmışsa, karantina şartı ortadan kalkacak ve tatilin  sorunsuz sonlandırılmasına yeterli olacak.. Bugün itibarı ile Türkiye bu uygulamanın yapıldığı tek ülke.''

ANTALYA'DA KIŞ VE SPOR TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT

Antalya'nın kış ve spor turizmi için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Recep Yavuz, şöyle konuştu:

''Bu bağlamda iki ülke arasındaki anlaşmaya sadık kalınarak 8 kasımdan sonrada aynı uygulamanın devam edecek olması, özellikle kış turizmi , golf ve spor turizmi açısından Türkiye adına önemli bir gelişme. Kış tatilinin uzatılmasının tartışıldığı Almanya’da , yaz döneminde tatile gidememenin yarattığı buhranı , en azından kış aylarında güneşli bölgelerde geçirme isteği de bu kararla gerçekleşebilecek. Bununla birlikte ortayaş üstü tatilcilerin kış aylarını Almanya dışında geçirme arzusu için Antalya en önemli alternatif olarak ortaya çıkıyor. Bütün bunların olabilmesi için Almanyadaki eyaletlerin fikir birliğine varması gerekiyor.'' (Turizmdays)

Bu haber 974 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TAV dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi
TAV dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi
TUI'nin Türkiye otelleri, ödüllere doymuyor
TUI'nin Türkiye otelleri, ödüllere doymuyor